Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

5 signálů, že potřebujete digitální detox

Je spočítáno, že člověk, který používá chytrý telefon, se na něj podívá asi 110krát během dne. Také v průměru zkontroluje 14krát denně Facebook.
Výhody jsou jasné, vše, co potřebujeme a musíme zařídit, se dá udělat online. Ale co nevýhody této skoro až závislosti na technologiích?
Projděte si následujících 5 varovných signálů. Týkají se vás některé z nich? Pak je nejvyšší čas na tzv. digitální detox.

Se svým telefonem i spíte
5 signálů, že potřebujete digitální detox spánek
5 signálů, že potřebujete digitální detox spánek
Se svým telefonem i spíte

Drtivá většina, a to přesně 83 %, uvedla, že se svým chytrým telefonem spí. To ale není dobře! Nejenže se příliš nevyspíte, ale také tím snížujete svou produktivitu následující den. Chytré telefony totiž vysílají modré světlo, které říká našemu tělu, že je v podstatě den. Spaním s mobilním telefonem vašemu tělu dopředu říkáte, že je čas vstávat, i když je vlastně pořád čas spát.

Když nemáte telefon, cítíte se nesví
5 signálů, že potřebujete digitální detox sprcha
5 signálů, že potřebujete digitální detox sprcha
Když nemáte telefon, cítíte se nesví

Telefony a počítače byly několika studiemi přímo srovnány s “elektronickým kokainem”, který je schopný nám během dne navodit stavy štěstí, ale i smutku. Ve Velké Británii dokonce přišli s diagnostikou, které říkají nomofóbie, což popisují jako intenzivní strach z oddělení jedince od jeho telefonu. Podobná studie také ukázala, že 75 % z dotázaných užívá svůj mobilní telefon dokonce i na záchodě, a že 77 % z dotázaných trpí nomofóbií.

Máte strach, že o něco přicházíte
5 signálů, že potřebujete digitální detox sama
5 signálů, že potřebujete digitální detox sama
Máte strach, že o něco přicházíte

Cítili jste se někdy smutně po tom, co jste viděli fotku vašich přátel na nějaké párty, zatímco vy jste byli doma? Může to být znakem sociální fóbie – máte neustále strach, že o něco přicházíte, ať je to komunikace s druhým člověkem, nebo nějaká událost. Naše vzrůstající závislost na životu online v nás zanechává pocity oddělení od ostatních.

Vaše sebevědomí se výrazně snížilo
5 signálů, že potřebujete digitální detox šílenství
5 signálů, že potřebujete digitální detox šílenství
Vaše sebevědomí se výrazně snížilo

Jedna studie ukázala, že více než 50 % dotázaných se cítilo hůře po dlouhodobém užívání Facebooku, Twitteru a Instagramu. Dotázaní také uvedli, že měli ze sociálních sítí výrazně snížené sebevědomí. I když je užívání sociálních sítí individuální, je důležité si uvědomit, že ne vše online je stoprocentně shodné s realitou. Pokud se cítíte hůře po užívání sociálních sítí, neignorujte tyto pocity a naopak jim věnujte velkou pozornost.

Cítíte se osaměle
5 signálů, že potřebujete digitální detox like
5 signálů, že potřebujete digitální detox like
Cítíte se osaměle

Je to vlastně paradox. Používáme sociální sítě, abychom byli více propojení se světem, ale nakonec se cítíme mnohem víc osamoceni. Nadměrným užíváním sociálních sítí se necítíte více společensky zapojeni, naopak se cítíte osaměle. Několik studií dokazuje, že trávení času s lidmi v reálném životě, ne v tom internetovém, vedlo k menšímu procentu depresí a pocitů osamělosti. Na čem ale záleží nejvíce, je to, jak sociální sítě využíváte – pokud je užíváte s mírou a víte, kdy přestat, pocity odpojení a osamělosti vás mohou velkým obloukem minout. Je důležité si pamatovat, že jsme lidé společenští, zvyklí na osobní interakci, a online svět nám toto zkrátka nikdy nenahradí.

Reklama