zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

5 zajímavých faktů o chřipce, rýmě a nachlazení

1/5: Nemoci se týkají všech
Pět faktů o podzimních a zimních nákazách nemocný muž

V průběhu roku nějakou infekční chorobu prodělá skoro každý člověk, někdo i vícekrát. Není ale nemoc jako nemoc. Takovou chřipkou, která je o dost nebezpečnější než nejběžnější virózy, se každým rokem nakazí asi 10 až 15 procent populace. I běžná viróza tělo a jeho imunitu oslabí, takže na ni může snadno „nasednout“ nebezpečnější nákaza, například pneumokoková.

2/5: Kdy vlastně začíná a končí sezona
Pět faktů o podzimních a zimních nákazách smrká

Sezona respiračních chorob může v každém roce vypadat trochu jinak. Obvykle ale začíná s příchodem podzimního počasí, zhruba v říjnu. Chřipka nastupuje později, velmi rizikovými měsíci jsou leden, únor a březen. Ještě v dubnu je potřeba mít se na pozoru. Infekce ustupují, ale lidé jsou po zimě oslabení a při setkání s patogenem poměrně snadno onemocní.

3/5: Pomoci může i obyčejná voda a mýdlo
Pět faktů o podzimních a zimních nákazách ruce

Šíření infekčních chorob může omezit i prosté mytí rukou – před jídlem, po návratu domů ze školy či z práce, po použití WC… Ministerstvo zdravotnictví doporučuje zdravotníkům následující postup správného mytí: navlhčit ruce vodou; nanést mycí přípravek a rozetřít, malým množstvím vody napěnit a poté omývat ruce alespoň 30 vteřin. Poté ještě opláchnout a dobře utřít. Hodně lidí si ruce neumývá správně (například ne dost dlouho). Abychom se zbavili choroboplodných zárodků a snížili riziko onemocnění, můžeme se inspirovat doporučeným postupem pro lékaře, sestry a další zdravotníky.

4/5: Nakažlivou chorobou může být i zápal plic
Pět faktů o podzimních a zimních nákazách zápal plic

Obzvláště nepříjemnou chorobou, která se u nás může rozvinout v chladných měsících roku, je zápal plic. Podle nedávno provedeného průzkumu PneuVUE většina ohrožených lidí, což jsou především osoby s různými chronickými onemocněními nebo senioři nad 65 let, netuší, že zápal plic může být nakažlivý. Zápal plic často způsobují patogeny přenášené z člověka na člověka – různé viry či bakterie, nejčastěji pak pneumokok. Z toho vyplývá, že některým formám zápalu plic lze předcházet – obdobně jako chřipce či jiným pneumokokovým nemocem. Omezením kontaktu s nemocnými, pečlivou hygienou, posilováním imunity prostřednictvím zdravého životního stylu a především očkováním.

5/5: Antibiotika nepomohou vždy
Pět faktů o podzimních a zimních nákazách prášky

Respirační choroby mají celou příčin – viry, bakterie, ale i kvasinky, houby, plísně… Je potřeba si uvědomit, že zdaleka ne vždy vhodným lékem jsou antibiotika. Ta pomáhají pouze proti nemocem způsobeným bakteriemi. A ne vždy je nezbytné je nasadit. Přesto se jich u lékaře mnozí lidé dožadují, i když příčina jejich nemoci není ještě známá. U lehčích nemocí platí, že lepší než návštěva lékařské ordinace (v jejíž čekárně si můžeme pořídit ještě další infekci) pomůže vyležení v posteli a teplý čaj s citronem.

reklama