Zdraví a nemoci

8. prosince 2016 07:30

Martina Čerňanská

5 zajímavých faktů o chřipce, rýmě a nachlazení

5 zajímavých faktů o chřipce, rýmě a nachlazení

Nachlazení, rýma, chřipka. S příchodem plískanic a studeného počasí se sezonní nemoci pokoušejí o každého z nás. Lidé v okolí popotahují, smrkají a kašlou. Epidemie často propuknou v dětských kolektivech a z nich se infekce šíří na dospělé. Pojďme si o nakažlivých respiračních nemocech říci pár zajímavostí, abychom byli na jejich sezonu lépe připravení.

Nemoci se týkají všech

V průběhu roku nějakou infekční chorobu prodělá skoro každý člověk, někdo i vícekrát. Není ale nemoc jako nemoc. Takovou chřipkou, která je o dost nebezpečnější než nejběžnější virózy, se každým rokem nakazí asi 10 až 15 procent populace. I běžná viróza tělo a jeho imunitu oslabí, takže na ni může snadno „nasednout“ nebezpečnější nákaza, například pneumokoková.

Kdy vlastně začíná a končí sezona

Sezona respiračních chorob může v každém roce vypadat trochu jinak. Obvykle ale začíná s příchodem podzimního počasí, zhruba v říjnu. Chřipka nastupuje později, velmi rizikovými měsíci jsou leden, únor a březen. Ještě v dubnu je potřeba mít se na pozoru. Infekce ustupují, ale lidé jsou po zimě oslabení a při setkání s patogenem poměrně snadno onemocní.

Pomoci může i obyčejná voda a mýdlo

Šíření infekčních chorob může omezit i prosté mytí rukou – před jídlem, po návratu domů ze školy či z práce, po použití WC… Ministerstvo zdravotnictví doporučuje zdravotníkům následující postup správného mytí: navlhčit ruce vodou; nanést mycí přípravek a rozetřít, malým množstvím vody napěnit a poté omývat ruce alespoň 30 vteřin. Poté ještě opláchnout a dobře utřít. Hodně lidí si ruce neumývá správně (například ne dost dlouho). Abychom se zbavili choroboplodných zárodků a snížili riziko onemocnění, můžeme se inspirovat doporučeným postupem pro lékaře, sestry a další zdravotníky.

Nakažlivou chorobou může být i zápal plic

Obzvláště nepříjemnou chorobou, která se u nás může rozvinout v chladných měsících roku, je zápal plic. Podle nedávno provedeného průzkumu PneuVUE většina ohrožených lidí, což jsou především osoby s různými chronickými onemocněními nebo senioři nad 65 let, netuší, že zápal plic může být nakažlivý. Zápal plic často způsobují patogeny přenášené z člověka na člověka – různé viry či bakterie, nejčastěji pak pneumokok. Z toho vyplývá, že některým formám zápalu plic lze předcházet – obdobně jako chřipce či jiným pneumokokovým nemocem. Omezením kontaktu s nemocnými, pečlivou hygienou, posilováním imunity prostřednictvím zdravého životního stylu a především očkováním.

Antibiotika nepomohou vždy

Respirační choroby mají celou příčin – viry, bakterie, ale i kvasinky, houby, plísně… Je potřeba si uvědomit, že zdaleka ne vždy vhodným lékem jsou antibiotika. Ta pomáhají pouze proti nemocem způsobeným bakteriemi. A ne vždy je nezbytné je nasadit. Přesto se jich u lékaře mnozí lidé dožadují, i když příčina jejich nemoci není ještě známá. U lehčích nemocí platí, že lepší než návštěva lékařské ordinace (v jejíž čekárně si můžeme pořídit ještě další infekci) pomůže vyležení v posteli a teplý čaj s citronem.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.