Zdraví a nemoci

9. října 2015 04:45

Lucie Průchová

6 nejzdravějších bobulí pro vaše srdce

6 nejzdravějších bobulí pro vaše srdce

Tohle byste měli vědět všichni a hlavně si to dobře pamatovat.

Tyto krásné, barevné plody mají vysoký obsah antioxidantů a polyfenolů, které nám pomáhají bojovat proti chronickým onemocněním a rakovině.

A proto si z nich třeba upečte koláč, udělejte domácí marmeládu, kterou si můžete namazat na celozrnný toust, a budete pomlaskávat blahem, nasypejte si je ráno do jogurtu nebo si z nich umixujte smoothies.

Ale, úplně nejlepší je, si tyto plody přírody, které jsou nejen výtečné na chuť, ale i pro naše zdraví, jen tak nabrat do hrsti a slupnout. Čerstvé chutnají stejně nejlépe.

OSTRUŽINY

Tyto chutné plody jsou bohaté na polyfenoly, které mohou pomoci zabránit kardiovaskulárním chorobám, ale také tlumí nádorová onemocnění, Parkinsonovu a Alzheimerovu chorobu.

Obsahují vysoké množství vlákniny ve srovnání s jinými druhy ovoce: Jeden šálek má asi 7 gramů vlákniny. (Doporučený denní příjem vlákniny je 25 až 35 g).

A co víc, jsou bohaté na vitamin C, obsahují železo, vápník a vitamin A.

BORŮVKY

Jíst borůvky může pomoci vaší paměti. Mají vysokou dávku látek, které pomáhají rozšiřovat cévy, což napomáhá hladkému průtoku krve.

Jsou bohaté na antioxidanty, dobrým zdrojem vlákniny a vitamínu C. Mají hodně karotenu chránícího imunitní systém a tělní buňky před volnými radikály a zároveň se mohou pochlubit vysokým obsahem železa. Není divu, že jsou spojovány s nižším rizikem srdečního infarktu!

JAHODY

Jahody jsou zdravé na srdce, plné vitamínu C, ale také A a B1. Jsou také vynikajícím zdrojem kyseliny listové.

Stejně jako borůvky, i tyto plody obsahují látky, které pomáhají rozšiřovat cévy. Oddenek a listy mají močopudné a protizánětlivé účinky, používají se při léčbě močových cest.

MALINY

Tyto sladké plody jsou bohaté na vlákninu a posilují činnost srdce – jen půl šálku vám dodá 4 gramy vlákniny. A jejich konzumací můžete získat až 25 % z doporučeného denního příjmu vitamínu C a manganu.

Maliny mají nízký obsah tuku a vysokou úroveň polyfenolů, které pomáhají snížit riziko onemocnění srdce. Pokuste se začlenit je do svého jídelníčku, kdykoli to bude možné!

ACAI

Pokud jde o antioxidanty, rozdrtí toto brazilské ovoce všechny rivaly, jako jsou ostružiny, jahody i borůvky.

Obsahuje také vysoké množství esenciálních mastných kyselin omega 3, 6, 9, významné množství fytosterolů, které pomáhají snižovat množství cholesterolu v krvi. Dále 19 aminokyselin a vysoké množství vlákniny pro správné trávení a vyměšování.

BRUSINKY

Právě tyto malé bobulky jsou nejvíce populární kolem svátků, ale vzhledem k tomu, jaký mají pozitivní přínos na naše zdraví (zejména pro ženy), měli byste je jíst po celý rok.

Kromě jiných výhod mohou brusinky zvýšit HDL v krvi (HDL cholesterol „hodný cholesterol“ je pro nás příznivý, protože pokud je ho v organismu dostatek, vyrovnává škodlivý efekt ostatních tuků), mohou také pomoci předcházet infekcím močových cest a pomáhají i s prevencí rakoviny.

Sdílejte článek
Štítky rakovina bobule cholesterol borůvka vláknina vitamín C antioxidant polyfenol

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.