Zdraví a nemoci

17. prosince 2021 18:48

6 tipů, jak se vyspat do růžova

Během spánku budujeme svalovou hmotu, regenerujeme a získáváme energii na další den. Kvalitní spánek je pro tělo nezbytný. Co byste před ulehnutím (ne)měli dělat, abyste se ráno probudili dokonale odpočinutí?

1. Před spaním se nepřejídejte

Alespoň dvě hodiny před spaním se vyhněte těžkému jídlu. Tělo by v noci využívalo energii na trávení potravy a nemělo by čas odpočívat. Nechoďte spát ani hladoví. Dejte si malou svačinku, která vás zasytí, ale nebudete uléhat přejedení. Snižte také příjem tekutin. Jinak v v noci budete běhat na toaletu. Večer nepijte kávu, čaj ani energetické nápoje. Raději si dejte sklenici vody, mléko nebo bylinky. Vhodná je například meduňka, která podporuje usínání.

2. Vyhněte se modrému světlu

Modré světlo vyzařují všechna elektronická zařízení. Před spaním proto nekoukejte do telefonu, počítače ani na televizi. Proč? Modré světlo způsobuje úbytek melatoninu, který se tvoří výhradně za tmy. Melatonin nám pomáhá usnout a při jeho nedostatku dochází ke vzniku deprese a k oslabení imunitního systému. Namísto koukání do elektronických zařízení si raději čtete nebo povídejte s partnerem.

3. Uléhejte do kvalitního ložního prádla

Věděli jste, že kvalitu vašeho spánku může ovlivnit i výběr vhodného ložního prádla? Kvalitní povlečení by mělo být prodyšné, lehké, měkké a příjemné na dotek. Ideální jsou přírodní materiály, jako je například bavlna nebo len. V zimě vás zahřeje mikroplyš a flanel. S nimi vám studené nohy nehrozí.

4. Před spaním se vyhněte náročným sportům

Během sportu se vyplavuje hormon adrenalin. Ten udržuje vaše tělo v napětí i několik hodin po výkonu. Vyhněte se proto složitým sportům. Před spaním si zacvičte lehkou jógu, zaplavejte si nebo se jděte projít. Čerstvý vzduch vám udělá dobře a bude se vám krásně spát.

5. Řešení problému nechte na ráno

Ráno je moudřejší večera. Před spaním neřešte žádné problémy, vyhněte se hádkám a nepracujte. Raději nechte vše na druhý den. Odpočinutí budete mít na situaci úplně jiný náhled. Negativní myšlenky by mohly ovlivnit váš spánek a způsobit noční můry. Ráno byste se probudili neodpočinutí a vyčerpaní.

6. Vyvětrejte a zatáhněte závěsy

Před spaním v místnosti krátce a intenzivně vyvětrejte. Nespěte v přetopené ložnici, v noci byste se potili a probouzeli. Ideální teplota je kolem 18 °C. Zdravý spánek podporuje také tma a ticho. Okna zavřete, aby vás nerušil hluk z ulice. Pokud vám do pokoje svítí pouliční osvětlení, zatáhněte závěsy. Vhodné jsou takzvané blackout závěsy, které nepropustí ani paprsek světla.

Sdílejte článek
Štítky spánek energie sport povlečení závěs

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.