Zdraví a nemoci

26. srpna 2018 06:00

Martina Čerňanská

7 problémů, s nimiž si banány poradí lépe než prášky

Banány by měl do svého jídelníčku zařadit každý. Pomůžou vám totiž mnohdy lépe než prášky.

Naštěstí jsou dávno pryč ty doby, kdy banány nebyly k sehnání a když už se někdě objevily, stály se na ně neuvěřitelné fronty.

Banány sežente po celý rok prakticky na každém rohu, a pokud je pravidelně nekupujete, rozhodně byste měli začít.

Obsahují přírodní cukry dodávající rychle velké množství energie a také velké množství vlákniny. Přes svou kaloričnost jsou banány prokázaným pomocníkem při řadě problémů:

  1. Vysoký tlak: Mnoha lidem trpícím vysokým tlakem se nedostává draslíku. Naopak solí se v jejich těle zadržuje nadbytek. Draslík váže soli a pomáhá je z organismu odstraňovat. Bohatým zdrojem draslíku jsou právě banány. Průměrný obsah ve 100 g banánu: 400 mg.
  2. Snížení stresu: Banán je právem pokládán za „antistresové“ ovoce. Obsahuje nezbytné vitamíny a stopové prvky ovlivňující látkovou výměnu a také úroveň stimulátorů stresu v organismu (viz také bod 6).
  3. Zlepšení zraku: Banány obsahují karoten působící jako provitamín A, který má velký význam pro zdravý zrak. Obsah karotenu ve 100 g banánu: 0, 021 mg.
  4. Zácpa a nadýmání: Banány obsahují pektin. Kromě snižování hladiny cholesterolu a schopnosti vázat těžké kovy a odvádět je z organismu působí pektin jako probiotikum stimulující trávicí proces. Působí proti vzniku nadýmání a má lehce projímavý účinek.
  5. Premenstruační syndrom: Banány jsou zdrojem vitamínu B6 (0,29 mg ve 100 g ovoce), nezbytného pro funkci řadu enzymů. Mezi jiným tak pozitivně působí ve smyslu snížení premenstruačního napětí.
  6. Deprese: Banány obsahují aminokyselinu tryptofan. Jedním z derivátů tryptofanu je serotonin, který se v centrální nervové soustavě podílí především na vzniku nálad. Jeho snížené množství vede k podrážděnosti a ke stavům smutku. Dva banány denně vám tedy rozhodně nemohou uškodit!
  7. Hubnutí: Banán je sladké ovoce, přitom ale může být součástí jakékoli diety. Obsahuje mnoho ve vodě rozpustné vlákniny. Když se vlákna dostanou do trávicího traktu, nasáknou vodou a vytvářejí pocit plnosti. Cítíte se syti dříve a déle.

zdroj: prokondici.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.