7 zdánlivě nepodstatných bolestí, které byste neměli podceňovat

7 zdánlivě nepodstatných bolestí, které byste neměli podceňovat

Lidi jsou většinou buď hypochondři, kteří obtěžují lékaře snad i zlomeným nehtem, nebo mají naopak vysoký práh bolesti. To je sice obdivuhodné, ale zase na druhou stranu je to může ohrozit na životě.

Co byste tedy rozhodně neměli podcenit?

„Zábleskovitá“ bolest v hlavě

Možná příčina: Aneurysma, tedy rozšíření (výduť) dutého orgánu, nejčastěji tepny

Co dělat: Pokud vás postihne bolest hlavy, která přichází náhle a je opravdu nesnesitelně nepříjemná, zavolejte si raději záchranku. Mohou se k tomu přidat i závratě a rozmazané vidění. Krvácení do mozku kvůli prasklé výduti není zas tak běžné, ale když se to stane, klíčová je rychlost zásahu.

Bolest zubů, která vás probudí

Možná příčina: Skřípání zubů.

Co dělat: Příliš často zaťaté zuby mohou způsobit zanícení nervu v zubu a úbytek skloviny, která má ochrannou funkci. V nejhorším případě by to mohlo skončit prasknutím zubu až ke kořenu, což se pak řeší jeho vytržením. Skřípaní zubů může leckdy signalizovat stres. Popřemýšlejte, zda vás zrovna něco netrápí, a pokuste se problém řešit. Jestliže nedokážete odhalit příčinu, poraďte se se svým zubařem. Případně choďte spát s chrániči na zuby.

Tupá bolest v břiše, která se s klesáním na pravou stranu břicha přiostřuje

Možná příčina: Zánět slepého střeva

Co dělat: Zažíváte-li tyto pocity, neváhejte a vydejte se na pohotovost. Jakmile bolesti přetrvávají několik hodin a umístění píchání se začne přesouvat, obvykle budete brzo potřebovat chirurgický zákrok. Nepodceňujte to, i když „riskujete“, že vás pošle lékař domů s jinou, příznivější diagnózou, například zaraženými větry. Prasklý apendix není žádná legrace, v nejhorším případě může být i fatální.

Bolest zad spojená s horečkou

Možná příčina: Zánět ledvin

Co dělat: Velkou chybou je myslet si, že spolu obě bolesti nesouvisí. Řeknete si, že máte asi chřipku a předtím jste si nejspíše hnuli se zády, nic neobvyklého. Jenže v našem těle je všechno se vším propojené. Leckdy se ještě může přidat i nechutenství a nevolnost. To nastává tehdy, když se bakterie, které se infiltrovaly do močového měchýře, začnou přesouvat do ledvin. Zrádné je, že ani nemusíte trpět bolestmi při čurání. Při zmiňovaných příznacích co nejdříve vyhledejte doktora. Zánět ledvin se léčí antibiotiky.

Malá skvrna na lýtku

Možná příčina: Hluboká žilní trombóza

Co dělat: Máte-li na noze jedno bolestivé místečko, může to být krevní sraženina a může se jednat o hlubokou žilní trombózu. Postižené místo může být červené a teplé na dotek. Pravděpodobnost této diagnózy se zvyšuje s používáním antikoncepce nebo nedávnou dlouhou cestou autem či letadlem. Jestliže je noha velmi oteklá a bolest se rychle zhoršuje, jděte co nejdříve k lékaři. Sraženina by se totiž mohla dále zvětšovat, začít se pohybovat směrem do plic a zastavit tak průtok krve.

Menstruační bolesti, na něž nezabírají léky

Možná příčina: Endometrióza

Co dělat: Pokud vám nepomohou klasické léky, které jsou určené na tlumení bolesti během vašich dnů, raději to proberte s gynekologem. Na vině může být onemocnění endometrióza, které se vyznačuje růstem tkáně mimo dělohu. Endometrióza brání plodnosti, proto mají ženy s touto diagnózou leckdy problémy s početím. Současná léčba zahrnuje operační a farmakologickou léčbu, resp. jejich kombinaci. Přestože se endometrióza nedá zcela vyléčit, platí, že čím dříve se onemocnění odhalí, tím jsou možnosti léčby lepší. To znamená, že je operace méně náročná a dlouhodobá hormonální léčba zabraňuje jejímu opakovanému výskytu.

Nevysvětlitelná bolest mezi lopatkami

Možná příčina: Srdeční infarkt

Co dělat: 30 % lidí, kteří mají infarkt, netrpí klasickým tlakem na hrudi, ale jinými symptomy. Bolest mezi lopatkami je častější u žen, stejně tak jako bolest čelisti, dušnost a nevolnost. Máte-li tyto příznaky (nejspíše jich budete mít více než jeden), je třeba jednat co nejrychleji. Pokud máte podezření na infarkt, volejte rovnou záchranku.

-šp-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.