9 léků na kůži spálenou od sluníčka, které najdete doma

9 léků na kůži spálenou od sluníčka, které najdete doma

Než se začnete mazat nejrůznějšími mastičkami a brát prášky proti bolesti, zkuste využít přírodní pomocníky, které máte doma.

Okurky

Tahle zelenina má především chladivý efekt, ale také obsahuje draslík a hořčík, dva minerály prospěšné kůži. Přiložte na postižená místa plátky čerstvé okurky nebo oloupanou okurku nastrouhejte a použijte ji jako obklad (můžete ji ještě smíchat s bílým jogurtem).

Brambory

Určitě víte, že brambory obsahují škrob. A právě ten vám pomůže. Nakrájejte syrovou bramboru na plátky a potírejte jimi opatrně postižená místa. Nebo bramboru nastrouhejte a udělejte si z ní obklad.

Med

Jako lék na spálenou kůži ho používali už ve starém Egyptě. Studie potvrzují, že med funguje dokonce lépe, než některé speciální krémy – účinkuje rychleji a mírní bolest.

Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje tanin, který má antivirové a antioxidační účinky. Vezměte pár sáčků zeleného čaje a nechte je vylouhovat v hrnku studené vody. Můžete použít buď samotné sáčky jako obklad nebo spálenou kůži potírat získaným čajovým extraktem. Je také potvrzené, že k ochraně před sluníčkem přispívá pití dvou šálků zeleného čaje denně.

Aloe vera

Jeden z nejlepších přírodních prostředků na zhojení kůže. Obsahuje biologicky aktivní cukry, které urychlují proces hojení. Nejlepší je použít čerstvý gel přímo z rostliny, který zmírní pálení a začervenání. Odřízněte vždy kousek listu a hustým gelem, který se objeví na řezu, potírejte pětkrát denně postižená místa.

Hlávkový salát

Nejenže je dobrý k jídlu, ale také dokáže tišit bolest. Povařte listy krátce ve vodě, přeceďte, odvar nechte vychladnout a dejte do lednice. Studeným odvarem pak potírejte pomocí vatových tamponů spálenou kůži.

Jahody

Stejně jako zelený čaj obsahují tanin, který dokáže zmírnit pálení. Udělejte si z nich obklad. Rozmačkejte hrnek jahod, potřete jimi postižená místa a nechte několik minut působit. Pak jahody smyjte čistou vodou.

Vinný ocet

Kyselina octová je účinným prostředkem na zmírnění bolesti, svědění a záněty. Až se budete večer koupat, napusťte si vanu ne moc horkou vodou, nalijte do ní hrnek vinného octa a ponořte se do ní. Vinný ocet funguje i jako přírodní aspirin. Opatrně prsty vklepejte trochu bílého vinného octa na postižené místo a bolest by měla přestat.

Měsíček

Měsíček je oblíbená léčivka, která se používá i na spáleniny, včetně těch od sluníčka, ze kterých doslova vysaje horkost. Jestli vám taky kvete na zahradě, natrhejte si pár květů, naložte je na dva dny do oleje a pak použijte. Nebo z květů vymačkejte šťávu a tou pak postižená místa potírejte, případně si kupte na ošetření dobrou měsíčkovou mast.

Sdílejte článek
Štítky bolest kůže ocet zelený čaj Starověký Egypt brambor

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.