9 věcí, které prozradí stolice o vašem zdravotním stavu

9 věcí, které prozradí stolice o vašem zdravotním stavu

Je to něco, o čem se moc nemluví. A pokud ano, většinou s doktorem nebo s malými dětmi. Ač to bude znít možná lehce perverzně, naše stolice nám toho má dost co říct. Podle barvy, konzistence, velikosti nebo zápachu nám dá celkem hodně informací o naší stravě a zdravotním stavu.

Abyste měli zhruba nějakou představu, co se vám vaše stolice snaží naznačit, máme pro vás malého průvodce:

Je tvrdá a v malých kuličkách

V tomto případě je vaše tělo dehydrované a nemá dostatek vlákniny. Proto zůstává stolice v těle o něco déle, než by měla. Vaše tlusté střevo z ní vysává vodu, což má za následek těžké kusy stolice.

Řešení je obvykle jednoduché: Ujistěte se, že jste během dne dostatečně pili (ideálně 8 sklenic vody, cca 1,5–2 litry), a začleňte postupně do stravy více vlákniny – oves, lněné semínko, zeleninu, ovoce. Neládujte se ale vlákninou nijak zhurta, aby to nebyl pro střeva šok.

Má černou barvu

Černá barva by mohla signalizovat nějaké vnitřní krvácení do trávicího traktu. Krev je tmavší, než je obvyklý červený odstín, protože byla zpracována a přesunuta přes trávicí systém společně se zbytkem jídla. Ale neděste se, protože tmavá barva stolice může být jen neškodným vedlejším užívání doplňků stravy obsahujících železo (nerost má přirozeně černou barvu) nebo předepsaných léků (např. antidepresiva, aspirin, kodein aj.). Případně jste měli večer předtím borůvkový koláč, listovou zeleninu či větší množství červeného vína. Každopádně pokud se nejste jistí, nestyďte se a určitě se obraťte na vašeho lékaře.

Velmi řídká, ale není to ještě průjem

Obvykle to není nic víc než projev citlivosti na určité potraviny. To však není to samé co alergie. Spíše se jedná o to, že některé ingredience nebo jisté kombinace dráždí váš trávicí systém a způsobují, že si tělo vytvoří hlen, který způsobuje řidší stolici.

Může se vám to například stát tehdy, když vypijete nalačno kávu s mlékem. Proto na to myslete a dejte si k vašemu oblíbenému nápoji raději ještě něco menšího k jídlu. Někdy vám mohou pomoci i probiotické doplňky stravy.

Smrdí víc než obvykle

Pokud se stane, že máte stolici znatelně páchnoucí, pak by to mohlo znamenat, že trpíte zácpou a stolice zůstala v těle delší dobu, než je běžné. Jakmile se to stane, v tlustém střevě je produkováno více plynů podporujících trávení (např.metan, síra, dusík, oxid uhličitý, vodík) a současně bakterie způsobují kvašení.

Pro zlepšení začleňte do stravy více potravin s vysokým obsahem vlákniny a ujistěte se, že přijímáte dostatek tekutin. Popřemýšlejte, co jste také předchozí den jedli – třeba po „tataráku“ vám určitě nebude vonět stolice po fialkách. Vzpomeňte si zároveň, zda jste necestovali někam mimo republiku – může to být totiž i příznak parazitární, virové nebo bakteriální infekce.

Má světlou barvu

Pravděpodobně si budete muset nechat zkontrolovat játra. Produkují totiž žluč, která dodává stolici hnědou barvu. Pokud je tedy světlá, játra nevyrábějí dostatek žluči, což znamená, že vaše tělo není dobře detoxikováno.

Určitě to zase můžete ovlivnit stravou – pomůže pampeliška. Předběžné výzkumy naznačují, že tato podceňovaná rostlinka může pomoci játra přirozeně detoxikovat.

Je zelená jako mořské řasy

To by mohlo znamenat, že konzumujete především listovou zeleninu. Ale někdy tmavá zeleň signalizuje, že jídlo prochází trávicím traktem příliš rychle. Než dojde potrava ke žluči, má zelený odstín. Jestliže tedy vyjde stolicí ven, tělo nemělo dostatek času, aby ji zpracovalo do hnědé barvy, jak je obvyklé.

Je hnědá a má tvar jako banán

Dobrá zpráva. Ideální stolice obsahuje asi 75 % vody a 25 % bakterií a vlákniny. Pokud je tedy sytě hnědé barvy, délkou asi jako chodidlo dospělého člověka a konzistencí coby zubní pasta, dostává se vašemu tělu optimální množství potřebné vlákniny a v trávicím traktu běží vše, jak by mělo. Gratulujeme.

Je v ní krev

Tady může být víc různých vysvětlení. Jestliže jste hodně tlačili, mohlo dojít k menším trhlinkám ve sliznici análního kanálu – to se občas stane, není to víceméně žádný problém. Když máte ve stolici cca méně než půl lžičky krve a proces vylučování je doprovázen určitými bolestmi a nepohodlím, krvácení je pravděpodobně způsobeno vnitřními hemoroidy, které je třeba odstranit. Nebo by to mohlo znamenat, že krvácíte někde v úseku tlustého střeva nebo nižšího trávicího traktu. Pokud tento stav přetrvává, ihned navštivte lékaře.

Je jasně modrá nebo fialová

Přestože vypadá takhle zbarvená stolice děsivě, jako by ani nepatřila vám, ale někomu z jiné planety, nejedná se o žádný problém. Mohli jste nedávno sníst hodně řepy nebo pokrm, v němž bylo použito potravinářské barvivo.

-šp-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.