9 zdravotních trablů, které by ženy neměly přehlížet

9 zdravotních trablů, které by ženy neměly přehlížet

Ženy obecně většinou nejrůznější bolesti, nepohodlí a únavu přecházejí. Vždyť kdo má čas se zabývat každou bolístkou? Jenže jsou věci, které byste přehlížet rozhodně neměla! Mohou totiž značit i dost závažné problémy.

Extrémní únava

I kdyby vám zbývala ještě hromada práce, vyčerpání není nic, nad čím byste měla jen tak mávnout rukou. Proč? Nezvladatelná únava může poukazovat na vícero chorob včetně deprese, potíží se štítnou žlázou, cukrovky, ale třeba i rakoviny nebo srdečního selhání. Jakmile vás tedy trápí únava a nemůžete energii znovu načerpat, ať děláte, co děláte (tedy spánkem, cvičením ani zdravou stravou), objednejte se k lékaři.

Bolest břicha

Mírné pobolívání žaludku či střev sem tam zažije každý a většinou opravdu nejde o nic vážného. Pokud vás ovšem bolesti trápí dlouhodobě, nebo se nemůžete zbavit pocitu nadmutého břicha, může už jít do tuhého. I když se tak může projevovat i jen dietní chyba, stejně tak to může být zánět slepého střeva, žaludeční vřed nebo onemocnění žlučníku. Jakmile se tedy nemůžete bolesti břicha zbavit (a obzvlášť pokud vás pobolívá stále na tom stejném místě), kontaktujte odborníka a své potíže s ním proberte.

Bolest na hrudi

Kdykoliv cítíte tlak nebo bolest na hrudi, neměla byste to brát na lehkou váhu. Přestože nemusí jít hned o infarkt (ostatně ten se u žen většinou bolestí na hrudi vůbec neprojevuje), může vám lékař následně diagnostikovat ischemickou chorobu srdeční nebo anginu pectoris.

Bušení srdce

Když se vám rozbuší srdce ve chvíli, kdy do dveří vstoupí váš partner, je to v naprostém pořádku. Je to dokonce žádoucí! Ale pokud se tak stane jen tak, bez jakékoliv zjevné příčiny, mohlo by už jít o zdravotní problém. Bušení srdce můžou způsobovat i kofein, nedostatečné okysličení krve, případně hypertyeróza (zvýšená činnost štítné žlázy). Zavolejte si raději k lékaři a nechte si srdce vyšetřit.

Bolestivý sex

Jakmile vás milování bolí, mějte se na pozoru. Vaše tělo se vám zřejmě snaží něco naznačit. Ať už jde o některý z řady gynekologických problémů (například vaginální infekci), hormonální změny nebo třeba endometriózu. Pokud vám tedy pohlavní styk není příjemný nebo je dokonce bolestivý, řešte to.

Pekelná bolest hlavy

Bolestí hlavy můžete odskákat náročný den v práci nebo hlasité výlevy svých dětí, ovšem pokud nepříjemné pocity neustávají nebo se dokonce zhoršují, je na místě návštěva lékaře. Pravděpodobně půjde „jen“ o migrénu - těžkou bolest hlavy spojenou se světloplachostí, nevolností či citlivostí na hluk. Někdy ale může bolest hlavy poukazovat také na mrtvici, infekci v mozku, nádor nebo aneurysma. Pokud už bolestí skoro lezete po zdi, určitě neváhejte a vydejte se k lékaři pro radu a pomoc.

Bulka v prsu

Jakmile si nahmatáte v prsu bulku, je zcela přirozené, že vás jako první napadne rakovina. Hned se ale neděste toho nejhoršího, může jít jen o cystu nebo benigní útvar. Nicméně není na co čekat, ihned se vydejte k lékaři.

Dušnost

Nemůžete často popadnout dech? Dušnost je jedním z prvních příznaků problémů se srdcem a dokonce i přicházejícího infarktu. Pokud tedy někdy nestačíte s dechem a obzvlášť pokud současně cítíte únavu nebo závrať, jděte k doktorovi. Jestliže cítíte i bolest na hrudi a chce se vám zvracet, na nic nečekejte a rovnou jeďte do nemocnice.

Problémy se spánkem

Každý někdy zažije bezesnou noc, ale jestli nespíte noc co noc, může vám ve spánku bránit i nějaký zdravotní problém. Mnoho žen má potíže se spánkem během menopauzy. Poruchy spánku mohou způsobovat i trable s dechem, a to všechno může nasvědčovat srdeční příhodě, oslabenému srdečnímu svalu nebo i astmatu. Dostatečný a dostatečně osvěžující spánek je pro naše zdraví zásadní, proto se neostýchejte a zajděte za odborníkem, aby vám poradil, jak si lépe odpočinout.

-ana-

Sdílejte článek
Štítky bolest rakovina únava spánek lékař bolest hlavy

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.