Astaxantin: Zázrak, který zpomaluje stárnutí a posiluje mozek

Zapomeňte na koenzym Q10. Na výsluní anti-age se prodrala obdivuhodná látka, v níž experti vidí nanejvýš účinnou zbraň proti stárnutí.

Co vlastně astaxantin je? Tahle látka patří mezi karotenoidy (barviva rostlin, živočichů, hub, řas a mikroorganismů) a vyznačuje se silnými antioxidačními účinky, což dokázalo laboratorní porovnávání astaxantinu s některými dalšími antioxidanty rozpustnými v tucích (např. betakaroten nebo vitamin E). Ukázalo se, že astaxantin je nejsilnější známý antioxidant s mnohostrannými pozitivními účinky na lidský organismus a zdraví. Derivuje se ze sladkovodní mikrořasy Haematococcus pluvialis. Je-li tato řasa vystavena UV záření, vyprodukuje ke své ochraně před paprsky velké množství astaxantinu. Vedle toho se ale astaxantin vyrábí i synteticky – v takovém případě ale obsahuje směs stereoizomerů (tzn. stejný chemický vzorec, ale jiné strukturní uspořádání atomů v molekule, což má za následek také jiné chemické nebo fyzikální vlastnosti).

Co Astaxantin umí?

Zpomaluje stárnutí

Při pokusech bylo zjištěno, že po dodání astaxantinu do organismu dochází k redukci mitochondriální oxidace. A tím se snižuje i množství volných radikálů, jež ničí buňky a urychlují stárnutí tkání. Ve srovnání s vitaminem E je účinnost astaxantinu v tomto ohledu víc než stokrát vyšší! Účinná ochrana buněčných membrán znamená zdravější buňky.

Posiluje mozek

Astaxantin posiluje mozek a kognitivní funkce. Prevence oxidativního poškození nervové soustavy je dalším z benefitů této látky. Zlepšuje paměť a schopnost učit se.

Zlepšuje kvalitu pleti a vyhlazuje vrásky

Polykání astaxantinu ve formě doplňku stravy se pozitivně projevuje na pleti. Znaky stárnutí pleti, jako stařecké skvrny, suchost a vrásky jsou následkem působení nepříznivých vnějších vlivů zpomalujících koloběh nahrazování starých buněk novými. Astaxantin vznik nových buněk naopak podporuje, takže je efektivním prostředkem proti stárnutí pokožky.

Působí protizánětlivě

Astaxantin zmírňuje žaludeční záněty. Děje se tak díky redukci poškození buněk, k níž dochází vlivem nárůstu antioxidantů. Sníží-li se míra zánětu, buňky jsou schopny nápravy a tkáň poškozená vředy mizí.

Ochrání před rakovinou (kůže)

Zdá se, že to ale zdaleka není vše, co astaxantin s pokožkou dokáže. Díky svému působení v mezibuněčné komunikaci by mohl být zbraní proti rakovině. Ne přímo lékem, ale existuje možnost, že dokáže omezit růst těchto nádorů tak, aby se zvýšila účinnost jejich léčby jinými prostředky.

Tato fytochemikálie je vedle toho přírodním protislunečním filtrem. Chrání před poškozením, které známe například jako spáleniny od slunce. Přírodní astaxantin má protizánětlivé vlastnosti, zejména v souvislosti s tvorbou melaninu. Poškození kůže následkem slunečního záření je redukováno a doba rekonvalescence zkrácena.

Šetří zrak

Ukázalo se, že astaxantin u těch, kdo vlivem svého povolání trpí únavou očí, výrazně zlepšuje ostrost zraku, užívá-li se v dávce 5 mg denně. Dobrovolníci, kteří během studie polykali tuto dávku, zaznamenali oproti skupině užívající stejné množství placeba změnu ve schopnosti očí zotavit se z únavy. Osoby v jiném výzkumu vykázaly zlepšení ve schopnosti zaostřit na dálku.

Zvyšuje mužskou plodnost

Denní dávka 16 mg astaxantinu v případě muže snažícího se oplodnit svou partnerku je podle všeho výrazně účinná. Během tříměsíčního období se pěti z deseti do té doby neplodných párů podařilo dosáhnout těhotenství. V kontrolní skupině byl úspěšný jen jeden pár z deseti. Závěr: tato fytochemikálie zlepšuje kvalitu spermií.

Působí proti diabetu

Odborníci zjišťují, zda lze zlepšením antioxidační aktivity v ledvinách dosáhnout menšího poškození buněk tohoto orgánu souvisejícího s hladinou cukru v krvi. Pokud by byly výsledky i nadále slibné, mohlo by jít o velký posun vpřed v oblasti prevence cukrovky.

Kolik astaxantinu pro správný účinek?

Někteří výrobci doporučují dávkování velmi nízké, například jen 2 mg. Ačkoli i toto množství má na organismus pozitivní efekt, studie prokázaly, že optimální bývá dávka 4–8 miligramů denně. (Např. Hema Astaxanthin i Astaxin nebo Swedish Beauty Complex obsahují 4 mg účinné látky v jedné kapsli.)

Pro maximální efekt spolknuté kapsle je dále vhodné užívat ji spolu s doplňky typu krilový olej nebo omega 3. Astaxantin je totiž rozpustný v tucích. K tomu je ideální například komplexní přípravek VitaePro od Norwegian Krill Company, v němž vedle astaxantinu najdeme i omega 3 nenasycené mastné kyseliny DHA a EPA. VitaePro ale obsahuje v jedné kapsli právě jen výše zmíněné množství 2 mg astaxantinu, proto doporučujeme dávkování 2 tobolky denně.

Pokud byste chtěli astaxantin získat potravou, konzumujte mořské živočichy (hlavně korýše), lososa a pstruha.

Názor odborníka

„Astaxantin je vedle vnitřního působení vhodné aplikovat i ve formě pleťového krému. Je-li přípravek namíchán tak, aby se astaxantin dostal i do hlubších vrstev pokožky a mohl tak obnovovat kolagenová vlákna, je jeho anti-ageingový efekt zcela zjevný. Ukazuje se totiž, že budoucnost medicíny, zdraví a stárnutí leží v přírodních látkách, které jsme dlouho podceňovali, přestože ani špičkové kosmetické laboratoře nemohou vyprodukovat nic dokonalejšího.“

MUDr. Michael Kučera, specialista na mitochondriální medicínu

Náš tip

Astaxantin najdete v řadě doplňků stravy, pokud si přečtete jejich složení. Ovšem v malém množství. Speciální doplňky stravy a přípravky pro péči o pleť s obsahem astaxantinu seženete zatím spíše v zahraničních e-shopech (foto zleva):

1.VitaePro, Norwegian Krill Company, 60 kapslí, 787 Kč, www.vitaepro.cz

2.Astaxin, BioReal, 120 kapslí, 19,88 $ , www.beauty-cosmetics-shop.com

3.Priming Moisturizer with Astaxanthin, Eve Pearl, 60 ml, 35 $, www.evepearl.com

4.Jelly Aquarysta Rejuvenating Concentrate, Astalift, 15 ml, 26 £, www.feelunique.com

Zdroj: časopis Health&Beauty

Zaujal vás tento článek? Můžete si jich přečíst mnohem víc. Prolistujte si zdarma jedno z čísel časopisu Health&Beauty:

Rádi byste, aby vám časopis Health&Beauty chodil rovnou do schránky? Doporučujeme zřídit si předplatné tištěné verze časopisu za pouhých 196 Kč za rok. Roční předplatné obsahuje 4 výtisky. TIŠTĚNÉ PŘEDPLATNÉ ČASOPISU HEALTH&BEAUTY – 196 Kč (4 VYDÁNÍ) Objednávejte na asistent@luxuryguide.cz. Do předmětu vpište "předplatné" a do textu zprávy svoji adresu. Harmonogram vydání: březen, květen, srpen, listopad. ELEKTRONICKÉ PŘEDPLATNÉ ČASOPISU HEALTH&BEAUTY – 48 Kč (4 VYDÁNÍ) Objednávejte na https://cs.publero.com/title/health-beauty.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.