Zdraví a nemoci

3. října 2016 04:20

Martina Čerňanská

Běhejte! Podle nových studií to zvyšuje inteligenci

Běhání je obrovským trendem především v posledních letech. Běhá kdekdo a kdekoliv - maminky s kočárky, manažeři, aby vyvážili hodiny prosezené u práci, ale i starší generace, kteří se tvz. joggingem udržují v dobré fyzické a psychické kondici.

Běh je skvělý nejen pro vaši postavu, ale pro váš mozek. A poslední studie, uveřejněné ve vědeckém deníku Ceel Metabolism, dokonce uvádějí, že běh nabuzuje náš mozek k lepšímu fungování a k lepší paměti.

A jak to přesně funguje? Zkrátka - když běháte, srdce pumpuje do těla větší množství krve, které je obohacena o kyslík a živiny (včetně bílkovin). Tyto bílkoviny se časem dostanou i do mozku. A jedna konkrétní, katepsin B, se vytváří mnohem rychleji, když běháte. Tato bílkovina je skoro jako superhrdina, protože nejen, že napomáhá vašim svalům k rychlejší regeneraci, ale také zrychluje schopnost si věci pamatovat a schopnost se učit.

A čím více běháte, tím více katepsinu B produkujete. Takže zjednodušeně - čím více běháte, tím budete chytřejší!

A jestli to není dostatečná motivace si jít zaběhat, tady pro vás máme pár tipů jak na to, aby vás to bavilo:

připravila: Martina Hrušková

Sdílejte článek
Štítky inteligence studium běhání bílkovina proč běhat

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 8. 6. 2023

Berani, pokud máte vazby na nějakou terapeutickou profesi, můžete dnes učinit zvláštní objev týkající se zdravotnictví. Tento objev nenajdete v žádné knize nebo metodice, kterou se běžně řídíte. Emoce nejsou tak slepé, jak by si racionální společnost přála! Někdy nás vedou po cestě k poznání. To je dnešní případ.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.