Bolest: Co se vám snaží vaše tělo naznačit?

Dávejte pozor, třeba se vám vaše tělo snaží něco naznačit. Každodenní bolest hlavy totiž může znamenat i něco vážnějšího než jen to, že jste přetažená a příliš ve stresu.

Bolest břicha je většinou prostě jen bolest břicha. Možná jste si měla tu včerejší návštěvu čínského bistra odpustit… A nebo taky možná znamená něco úplně jiného. Bolest přece nikdy není jen tak, tělo se vám jasně snaží něco naznačit. Pokud vás něco bolí náhle a trvá to déle než obvykle nebo se vám třeba zdá bolest něčím neobvyklá, raději se vydejte pro pomoc – lékařskou.

Jaké bolesti a příznaky už nejsou normální?

Bolest na hrudi

„Kdyby všichni pacienti dobře znali ‚jazyk svého srdce‘, ušetřili by si spoustu nervů,“ říká kardiolog Arthur Agatson. Podle některých studií navíc ženy zažívají větší škálu symptomů infarktu než muži, takže se kvůli tomu stresují ještě víc. Jak tedy zaručeně poznáte, že se něco děje? Pokud bolest na hrudi neustává, přidají se k ní potíže s dechem a také pokud jste dosud žádnou bolest v horní části těla nikdy necítila.

Bolest hlavy

U bolesti hlavy je vysoká šance, že jde o migrénu. Jenže co když chybí další její symptomy, jako je světloplachost, aura nebo nevolnost? Pokud vás postihne náhlá, prudká a hodně intenzivní bolest hlavy, může poukazovat na aneurysma v mozku (výduť na mozkové tepně). V tom případě je nutná okamžitá lékařská pomoc!

Pulzující bolest zubu

V tomto případě to vypadá na zánět nebo poškození nervu, pravděpodobně proto, že se zub zkazil. Pokud jste to neřešila včas, mohly bakterie napadnout i nerv. A vy určitě nestojíte o to, aby se zánět šířil dál do těla. Řešením je jen návštěva zubaře a vyčištění kořenového kanálku, při kterém lékař nahradí nerv výplní.

Ostrá bolest v boku

Možná jen špatně dýcháte, a proto vás píchá v boku. (Vzpomínáte na tu bolest, která vás přepadne, když běháte?) Jenže důvod může být i vážnější. Jestliže si připadáte, jako by vás někdo bodal do pravého boku nožem, je vám špatně od žaludku a navíc jste si naměřila teplotu, mohl by to být zánět slepého střeva. Druhou možností, pochopitelně jen u žen, je cysta na vaječníku. Ty se objevují a mizí samy od sebe a většinou nebolí. Pokud ale prasknou, není to nic příjemného a určitě to nezvládnete jen s pár prášky.

V obou případech vás čeká operace. Pokud se totiž zanícený apendix neodstraní, mohl by prasknout. A stejně tak zaškrcená cysta by během pár hodin mohla zablokovat přívod krve do vaječníku.

Nevolnost a plynatost

Trápí vás v poslední době nadýmání a navíc vás zasytí výrazně menší množství jídla než dřív? Nejhorším scénářem může být překvapivě rakovina vaječníků. V roce 2007 vydali odborníci oficiální seznam úplně prvních příznaků této nemoci: plynatost, bolesti břicha a v pánvi a problémy s jídlem. Pokud vás tedy trápí téměř denně po dobu dvou nebo tří týdnů, rychle se vydejte k lékaři.

Bolest zad a brnící prsty

Strávili jste víkend stěhováním? Pak se nebojte, s namoženými zády by vám měly pomoci masáž a prášky a gely proti bolesti. Nezabírá to? Zajděte k ortopedovi, jedna z meziobratlových plotének může tlačit na míchu. Bez správné léčby riskujete její trvalé poškození.

Bolest nohy a otoky

Víte, jak poznáte hlubokou žilní trombózu neboli krevní sraženinu? Vaše lýtko bude na jednom místě velmi citlivé, výrazně oteklé a červené nebo horké na dotek. Odolejte snaze místo masírovat nebo bolest jednoduše rozchodit. Pokud totiž sraženinu uvolníte, může putovat cévami až do plic, kde zastaví dodávku kyslíku. Raději se hned objednejte k lékaři, který vás pošle na CT nebo na ultrazvuk. Pokud se diagnóza potvrdí, dostanete léky na ředění krve, užívat se někdy musí až rok.

Poznáte mrtvici?

Mozková mrtvice je jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Vyplatí se ji proto poznat! Pomoc si zavolejte, pokud u sebe zpozorujete následující příznaky:

– náhlá necitlivost obličeje, ruky nebo nohy, obzvlášť pokud se to týká jen jedné poloviny těla

– náhlá zmatenost, potíže s mluvením a porozuměním

– náhlé problémy s viděním na jedno nebo obě oči

– náhlé potíže s chůzí, závrať, ztráta rovnováhy nebo koordinace

– náhlá a velmi silná bolest hlavy bez zjevné příčiny

-ana-/foto iStock


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.