zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Bolí vás v krku? Vyzkoušejte zázračný a jednoduchý tvarohový zábal

Bolí vás v krku? Vyzkoušejte zázračný a jednoduchý tvarohový zábal
Autor: iStock Bolí vás v krku? Vyzkoušejte zázračný a jednoduchý tvarohový zábal
anna kopečková , Vydáno: 26.01.2019
Kazí vám bolest v krku a zanícené mandle celý den nebo nemůžete pro samý chrapot mluvit? Potom vyzkoušejte tvarohový zábal, který působí přímo zázračně!

reklama

Tvaroh nejen skvěle chutná, ale má i vynikající léčebné schopnosti. Tvarohový zábal má mnoho výhod. Je rychle k dispozici, je jednoduchý, může se používat chladný i přiměřeně teplý, jak je to pacientovi nejpříjemnější. 

Zábal z tvarohu je zdrojem vlhkého chladu, který působí déle a intenzivně do hloubky a odvádí na zaníceném místě přebytečné teplo i z hlubších vrstev tkání. Chladicí efekt spočívá v odebírání tepla vodou vypařující se z vlhkého tvarohu. Podkoží ztrácí teplo, otok a bolest ustupují. Jakmile tvaroh vyschne, povzbuzuje se prokrvení a tím se uvádí v pohyb proces léčení. Především při zánětech pociťuje většina lidí tvarohový zábal jako velmi příjemný, jelikož tvaroh odvádí z těla všechny nežádoucí škodliviny.

Co potřebujete:

• 250 g netučného tvarohu

• papírovou kuchyňskou utěrku nebo kapesník

• lžíci nebo nůž

• látkovou utěrku nebo plenku

• šálu

Jak na to:

  • Na kapesník natřete pomocí lžíce nebo nože půlcentimetrovou vrstvu tvarohu, tak širokou, aby pokryla příslušnou plochu na krku.
  • Kapesník na stranách přehněte nahoru tak, aby na spodní straně měl jednu vrstvu. Zábal opatrně přiložte - jednovrstvovou stranou ke kůži - na krk tak, aby oblast páteře zůstala volná. 
  • Zábal oviňte utěrkou nebo plenkou, aby oblečení bylo chráněno před vlhkostí. Případně můžete celé ještě zafixovat šálou.
  • Zábal nechte kolem krku nejlépe 20 až 30 minut, v případě potřeby i déle. Při silných potížích s krkem se může aplikovat vícekrát za den.

TIPY:

Tvaroh se nemá používat příliš studený, proto ho včas vyndejte z lednice. Ohřát ho můžete mezi dvěma termofory naplněnými horkou vodou nebo na pokličce hrnce s horkou vodou. Na kůži ho přikládejte vždy zabalený v látce, nikdy ne přímo.

Tvarohový zábal se nesmí přikládat na rány nebo na porušenou kůži a také při (velmi vzácné) kontaktní alergii na mléčnou bílkovinu. 

Co dalšího tvaroh dokáže?

Tvarohové obklady pomáhají při zánětech prsních žláz, kloubů, při výronech, vymknutích a naraženinách, úpalu, bodnutí hmyzem, svědění, městnání mléka, podrážděných křečových žilách a povrchových zánětech žil - vždy za předpokladu, že je kůže neporušená.

Chutný dezert pro udržování zdraví

Vyzkoušejte recept na tvarohovo-lněný krém pro udržování zdraví podle lékárnice Johanny Budwigové. Smíchejte 125 g netučného tvarohu, 3 lžíce lněného oleje, 3 lžíce lněného semene, dle chuti 1 lžičku medu, špetku koření (skořice, kardamom, kurkuma) a 150 g sezónních plodů.

Zdroj: Léčivé obklady a zábaly nejen z bylinek a tvarohu (nakl. Mladá fronta)

reklama

Související témata: bolest v krku , chrapot , tvaroh , zábal

reklama

Přečtěte si také

reklama