zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Co s vámi dělá antikoncepce? Prozradíme vám i její skryté účinky

Chcete otěhotnět? Počítejte s tím, že to po vysazení antikoncepce hned nepůjde.
Autor: profimedia.cz Chcete otěhotnět? Počítejte s tím, že to po vysazení antikoncepce hned nepůjde.
motlovk , Vydáno: 14.11.2016
S hormonální antikoncepcí se život žen změnil, o tom není pochyb. Na co všechno měly a mají pilulky vliv?

reklama

„V dnešní době skutečně můžeme být strůjci svých vlastních osudů. Snažíme se mít svůj život pod kontrolou a dobře si ho naplánovat. Většina z nás by chtěla, aby události přicházely tak, jak si o ně řekneme,“ popisuje psycholožka Marta Boučková.

Jednou z největších událostí v životě ženy je bezesporu těhotenství a narození dítěte. Dnes už se málokterý pár může vymlouvat na to, že ho dítě zastihlo nepřipravený. A jednoznačnou zásluhu na tom má hormonální antikoncepce.

„Pilulka podporuje plánované rodičovství. Ovšem se svobodou v rozhodování, kdy přiletí čáp, přišla i potřeba v jednu chvíli tohle velké a závažné rozhodnutí udělat. Dvojice si musí říct, že teď je ta správná doba, kdy jsme připravení a jsou na to ty nejlepší podmínky. Někdy je přitom opravdu jednodušší nechat věcem volný průběh,“ vysvětluje psycholožka.

Když je všechno jinak

Ovšem pokud naše plány nevycházejí, často se s tím neumíme dobře vyrovnat. „V případě nechtěného těhotenství má vyhodnocení nečekané situace, zejména pak jeho reálné důsledky, velmi významný vliv na budoucí život všech, kterých se tato situace dotýká,“ míní odbornice.

Co s vámi dělá antikoncepce? Prozradíme vám i její skryté účinky Foto:

Rozhodnutí podstoupit interrupci je hodně těžké a ne každá žena se s ním dokáže plně vyrovnat. Pak se může objevit postinterrupční syndrom, který charakterizují deprese, výčitky, pocity viny, pláč, strach, nespavost i problémy v sexu. A stejné důsledky může mít pochopitelně i potrat spontánní.

„Velmi důležité je pak chování partnera, pro kterého také není nikterak jednoduché se v situaci zorientovat. Mužská snaha pomoci ženě překonat ztrátu směřuje do obnovení sexuálního života. Ale žena to nevnímá jako sblížení, ba naopak jako nepochopení a nezájem, který je pak od sebe ještě více oddaluje,“ vysvětluje Boučková.

A co muži?

Už jste slyšeli o tom, že antikoncepce ovlivňuje čich a tím i to, jaké partnery si žena vybírá? Odborníci na tohle téma opravdu provedli řadu studií a částečně to potvrdili. „Ve chvíli, kdy si muže ´vyčicháme´ a nevybíráme podle srdce, se může stát, že skutečně jakmile antikoncepci vysadíme, není už pro náš nos náš protějšek tím pravým. Z psychologického hlediska k tomu lze říct jen to, že nejdříve si partnera najděte a až se blíže poznáte, začněte uvažovat o společném loži a nechte tedy do hry vstoupit antikoncepci. Děláte-li to v jiném pořadí, riskujete,“ míní Boučková.

Zmiňuje ale i jiný fenomén spojený s hledáním partnera. „Když žena shání vážnou známost, například tedy otce svých dětí, nikdy ho nenajde. Ale jak muži poznají, že to není jen holka na hraní a chce něco víc, to opravdu nevíme...“

I když je hormonální antikoncepce výhradně ženskou otázkou, změnila i muže. „Konkrétně tedy jeho roli – jeho zodpovědnost za těhotenství se odsunula někam daleko do pozadí a je to v naprosté většině případů právě žena, která má na starosti ochranu,“ popisuje psycholožka současný trend.

ana

reklama

reklama

Přečtěte si také

reklama