zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Co všechno umí mozek? Třeba vyrobit dítě, jaké chcete

Proč se nám zdají sny? Jak funguje láska? Narodí se vám syn nebo dcera? To všechno lze vyčíst z mozku
Autor: Thinkstock Proč se nám zdají sny? Jak funguje láska? Narodí se vám syn nebo dcera? To všechno lze vyčíst z mozku
anna kopečková , Vydáno: 08.10.2014
Rčení, že do mozku nevidíme, pomalu přestává platit. I když je v něm spousta neprobádaných míst, víme o něm stále víc a víc.

reklama

Dítě na přání

„Díky vědě a moderní technice výzkum mozku obrovsky pokročil. Není den, abychom se nedozvěděli nové informace. Víme, na základě čeho se nám zdají sny, máme zmapováno, jak vzniká a funguje láska, jestli máte sklony k závisti, jak zabránit ztrátě paměti,“ říká známý pražský neurolog MUDr. Martin Jan Stránský.

Vývoj jde fantasticky dopředu. Už dnes se dá ovlivnit, jestli se narodí syn či dcera. Podle doktora Stránského bude v hodně blízké budoucnosti možné, že si rodiče budou vybírat jeho barvu vlasů, určité schopnosti a zdravotní dispozice. V nadsázce si při plánování dítěte řeknou, jaké ho chtějí mít a podle toho se „vyrobí“!

Zploď dítě, postarej se o něj a jdi!

Výzkum mozku není ani zdaleka jen o genetice. Když jsme u ní, člověk má od doby kamenné zakódovanou maximální délku života kolem 30 let, až v roce 1850 to stouplo na 38! Jeho úkolem bylo a je stvořit dítě a starat se o něj do dospělosti. Pak je z biologického hlediska přebytečný!

„Dnes se dožíváme běžně osmdesáti let, což je nejméně dvojnásobek toho, na co jsme geneticky stavěni. I proto se o dost více vyskytují dříve neznámé choroby, jako je Alzheimerova. Těmi lidé netrpěli proto, že by nebyly, jen prostě ´včas´ umřeli,“ upozorňuje neurolog.

Nezatracujte počítačové hry

Poslední výzkumy se zaměřily na děti a vliv počítačových her, nebraly ale v úvahu jejich obsah – násilí a podobně. Zjistilo se, že mění mozek podobně, jako hra na hudební nástroj či četba. Kombinace soustředění a uspokojení totiž posiluje nervové dráhy stejně jako cvičení svaly. Dalším pozitivním faktorem bylo, že zkušení hráči potřebovali mnohem kratší dobu na to, aby učinili nějaké rozhodnutí, rapidně vzrostl i počet věcí, kterým dokážou zároveň věnovat pozornost. Zatímco „normální“ lidé jsou schopni pojmout čtyři vjemy, u hráčů počítačových her to bylo šest i více.

Nelze ani říci, že by počítače a mobilní telefony děti změnily, jak se tvrdí. Takže se nemusíte bát. Děti si rychle zvyknou, že tyto technické hračky nemají, a probudí se v nich přirozené pudy - hravost, zvídavost, touha po dobrodružství. Taková hra na schovávanou existuje už tisíce let úplně ve všech kulturách a baví děti dodnes.

MUDr. Martin Jan Stránský Foto: archiv

MUDr. Martin Jan Stránský, Foto: archiv

 

Víra tvá tě uzdraví

„Činnost mozku úzce souvisí s psychikou. Proběhl výzkum, kdy jedné skupině pacientů dali placebo a předem jim to řekli, takže věděli, že lék nemá žádné účinky. Druhá skupina dostávala nový, nejefektivnější lék. Jenže spousta „placebistů“ si pochvalovala, jak jim lék pomohl,“ říká doktor Stránský.

Na druhou stranu hodně nemocných s novým lékem necítilo výrazné zlepšení. To souvisí s lidskou psychikou. Pokud pacient pevně věří v účinky léku, důvěra funguje tak, že podpoří tvorbu látek a procesů, které mohou v určitých případech vést ke zlepšení potíží.

Trénujte ho!

Jak stárneme, stárne samozřejmě i náš mozek. Účinnou prevencí je mozek stále zaměstnávat, dávat mu nové impulzy a vyvarovat se stresu. A nemyslete si, že stres je strašákem jen moderní doby. Dříve byli lidé ve stresu také, jen měl jednodušší formu. Lidé se trápili tím, zda bude dobrá úroda, aby měli v zimě co jíst, nebo jejich život ohrožovaly útoky nepřátel. Nemáme to, v porovnání s nimi, přeci jen o trochu jednodušší?

 

Jan Janula

reklama

Související témata: mozek , myšlení

reklama

Přečtěte si také

reklama