zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Divná bolest v kříži a únik moči? Možná pokles dělohy

Bolest v kříži
Autor: thinkstock.com Bolest v kříži
motlovk , Vydáno: 01.07.2013
Porod si dokáže vybrat svou daň na zdraví i o několik dekád později.

reklama

Během těhotenství nese největší zátěž svalstvo pánevního dna. Pokud se při porodu poškodí a poté dostatečně nezpevní, nemusí se už vrátit do původního stavu.

Dříve, když se ještě nenastřihávala hráz, bylo toto poranění velmi časté. I nyní ovšem patří spíše mezi TABU. Málokterá žena se svěří, že trpí propadnutím dělohy či inkontinencí…

Problémy se mohou objevit i po letech

Vše se nemusí projevit ihned po porodu, několik let po menopauze mohou vystřelovat trvalé bolesti v kříži až do třísel. Nejdříve lékař vyšetří pohybový aparát, pokud se nenajde žádná příčina na rentgenu páteře, případně žádné neurologické onemocnění a bolest přejde vleže, může se jednat právě o pokles dělohy.

Mohou se objevovat bolesti v podbřišku, zácpa a problémy s udržením moči (při smíchu, kašli, kýchání). V extrémním případě může dojít až k vyhřeznutí dělohy skrze pochvu. Dalším velice nepříjemným důsledkem jsou infekce, které se šíří pochvou, která také pod tíhou dělohy poklesne.

ZAJÍMÁTE NÁS: Máte zkušenosti s podobným zdravotním problémem a jeho řešením? Pomozte ostatním ženám osmělit se o něm mluvit, případně poraďte, co se vám osvědčilo. Pište na redakční mail prima-zeny@iprima.cz s heslem Gynekologie. Anonymitu samozřejmě zachováme! Děkujeme!

Žena, která se cítí trapně Foto: thinkstock.com

Foto: thinkstock.com

Co pomůže?

Pravidelné vědomé stahování svalstva pochvy a svěračů (např. v sérii 50 stažení třikrát denně, počet stažení můžete zvyšovat). Cvičte na zastávce, v čekárně, v práci, nikdo si toho nevšimne. Dobrou pomůckou jsou i tzv. Venušiny kuličky, které si žena může zavést na 30 minut denně a stimulovat tak svalstvo dna pánevního, navíc příjemnou cestou. Cvičit by se mělo už od doby po šestinedělí, ale nikdy není pozdě začít.

Podávání estrogenů. Sliznice močového měchýře i pochvy pak bude více odolná proti bakteriím, více se prokrví a bude pružnější.

Buďte v kondici! Snažte se udržovat váhu v mezích normy.

Nekuřte! Kuřácký kašel pokles dělohy zhoršuje.

Pomůže i pesar! To je  antikoncepční kroužek, který se nasazuje na děložní čípek.

Operace. Chirurgický zákrok, kdy je svalstvo pánevního dna sešito. Podstoupí ho asi desetina žen.

Tip: Při sexu s partnerem se klidně uvolněte. Nemusíte mít strach, že vyhřeznutí ucítí, v leže se vrací do původní polohy. Ideální je misionářská pozice, kdy ležíte pod partnerem.

reklama

reklama

Přečtěte si také

reklama