Divná bolest v kříži a únik moči? Možná pokles dělohy

Porod si dokáže vybrat svou daň na zdraví i o několik dekád později.

Během těhotenství nese největší zátěž svalstvo pánevního dna. Pokud se při porodu poškodí a poté dostatečně nezpevní, nemusí se už vrátit do původního stavu.

Dříve, když se ještě nenastřihávala hráz, bylo toto poranění velmi časté. I nyní ovšem patří spíše mezi TABU. Málokterá žena se svěří, že trpí propadnutím dělohy či inkontinencí…

Problémy se mohou objevit i po letech

Vše se nemusí projevit ihned po porodu, několik let po menopauze mohou vystřelovat trvalé bolesti v kříži až do třísel. Nejdříve lékař vyšetří pohybový aparát, pokud se nenajde žádná příčina na rentgenu páteře, případně žádné neurologické onemocnění a bolest přejde vleže, může se jednat právě o pokles dělohy.

Mohou se objevovat bolesti v podbřišku, zácpa a problémy s udržením moči (při smíchu, kašli, kýchání). V extrémním případě může dojít až k vyhřeznutí dělohy skrze pochvu. Dalším velice nepříjemným důsledkem jsou infekce, které se šíří pochvou, která také pod tíhou dělohy poklesne.

ZAJÍMÁTE NÁS: Máte zkušenosti s podobným zdravotním problémem a jeho řešením? Pomozte ostatním ženám osmělit se o něm mluvit, případně poraďte, co se vám osvědčilo. Pište na redakční mail prima-zeny@iprima.cz s heslem Gynekologie. Anonymitu samozřejmě zachováme! Děkujeme!

Foto: thinkstock.com

Co pomůže?

Pravidelné vědomé stahování svalstva pochvy a svěračů (např. v sérii 50 stažení třikrát denně, počet stažení můžete zvyšovat). Cvičte na zastávce, v čekárně, v práci, nikdo si toho nevšimne. Dobrou pomůckou jsou i tzv. Venušiny kuličky, které si žena může zavést na 30 minut denně a stimulovat tak svalstvo dna pánevního, navíc příjemnou cestou. Cvičit by se mělo už od doby po šestinedělí, ale nikdy není pozdě začít.

Podávání estrogenů. Sliznice močového měchýře i pochvy pak bude více odolná proti bakteriím, více se prokrví a bude pružnější.

Buďte v kondici! Snažte se udržovat váhu v mezích normy.

Nekuřte! Kuřácký kašel pokles dělohy zhoršuje.

Pomůže i pesar! To je antikoncepční kroužek, který se nasazuje na děložní čípek.

Operace. Chirurgický zákrok, kdy je svalstvo pánevního dna sešito. Podstoupí ho asi desetina žen.

Tip: Při sexu s partnerem se klidně uvolněte. Nemusíte mít strach, že vyhřeznutí ucítí, v leže se vrací do původní polohy. Ideální je misionářská pozice, kdy ležíte pod partnerem.

Sdílejte článek
Štítky bolest děloha

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 9. 2023

Vaše inspirace a představivost dnes stoupá, Berani. Možná se budete chtít pustit do nějakého uměleckého projektu. Výsledek by vás mohl příjemně překvapit. Vaše intuice je také na vysoké úrovni a vaše porozumění lidem kolem vás se výrazně zvýší. Nebojte se jednat na základě instinktu. Toto je jeden z těch dnů, kdy by měl zvítězit nad racionalitou a logikou.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.