Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Endometrióza: Jak ji také poznáte

Křeče v břiše, extrémní výkyvy nálad, bolesti hlavy… Období menstruace není vždy příjemné. A nejvíc by mohly vyprávět ženy s endometriózou. Co to je a jak to poznáte?
Vydáno: 18.06.2015, Anna Kopečková
Někdy endometriózu poznáte i podle toho, že nemůžete během menstruace dát ruce nahoru
Někdy endometriózu poznáte i podle toho, že nemůžete během menstruace dát ruce nahoru Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

 

Název endometrióza je odvozen od slova endometrium, tedy výstelky děložní. Při tomto onemocnění se kousky výstelky vyskytují mimo děložní dutinu, a to kromě srdce a sleziny vlastně úplně kdekoliv v těle. Jde o jednu z nejčastějších příčin neplodnosti, trpí jí až polovina neplodných žen.

Nejčastěji se endometrióza projevuje bolestivou menstruací, dlouhodobou bolestí v podbřišku nebo bolestí při sexu. Někdy si pacientky všimnou také krve v moči.

I případy, které na začátku vypadají beznadějně, mívají šťastný konec

Mýty o neplodnosti a její léčbě aneb nenechte se odradit

 

A co další symptomy? Třeba ty méně nápadné?

1. Zažívací potíže

Bolest břicha, zácpa, ale i průjem… To sice může značit i syndrom dráždivého tračníku, ale pokud se během vašeho cyklu problémy zhoršují, mohly by příznaky poukazovat i na růst endometria někde v trávicím traktu. „Endometrióza se může projevovat mnoha a mnoha příznaky, které by si s touto nemocí nespojili ani mnozí gynekologové. Pacientky často odcházejí s diagnózou syndromu dráždivého tračníku,“ říká Linda Griffithová z Massachusettského technologického institutu. Jediná spolehlivá metoda, jak od sebe onemocnění rozeznat, je laparoskopický odběr a následný rozbor tkáně.

2. Ztížené dýchání a bolest v hrudníku

U endometriózy je tolik matoucí to, že se buňky endometria mohou vyskytnout skoro kdekoliv v těle. Kromě pánve třeba i v hrudníku, stehnech nebo třeba bránici. Pacientky, kterým se buňky usadí právě tady, cítí při menstruaci velkou bolest při dýchání a také při zvedání rukou. „Koho by napadlo, že to, že nemůžete zvednout ruce, má nějakou spojitost s vaším cyklem? Ale tak to opravdu je,“ poznamenává Griffithová.

 

3. Neplodnost

Když ženský reprodukční systém funguje správně, je vajíčko uvolněno z vaječníku a putuje, dokud se nepotká se spermií. U žen s endometriózou ale mohou endometriální léze a jizvy na vejcovodech vést k problémům s početím. I bez jizev se přitom šance snižuje. Zdravá žena má šanci na otěhotnění každý měsíc obvykle 20 procent, u nemocných endometriózou se snižuje na polovinu. Jedna z teorií mluví o tom, že endometrióza způsobuje rezistenci k hormonu progesteronu, mění cyklus a výsledkem je děložní stěna nepřipravená k uhnízdění vajíčka.

4. Časté močení

Tohle je zase podobné infekci močových cest. Pokud se endometrické buňky usadí na močovém měchýři, výsledkem bude pocit plného měchýře a časté návštěvy WC.

 

5. Symptomy slepého střeva

Představte si bolest břicha, při které ztrácíte pojem o světě. A teď si představte, že ji prožíváte každý měsíc ve chvíli, kdy vrcholí ostatní nepříjemné vedlejší efekty menstruace. Říká se tomu menstruační zánět slepého střeva a dochází k němu ve chvíli, kdy se buňky endometria objeví na apendixu. Usazení právě v této oblasti napomáhá poloha slepého střeva v pánvi, primárním místě endometriózy. A jak rozeznat apendicitidu od endometriózy? Pacienti s opravdovým zánětem slepého střeva mají kromě bolestí také horečky a zvýšené množství bílých krvinek.

ana

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama