Hlíva ústřičná: Houba, která nejen chutná, ale hlavně léčí

Když vaše tělo volá SOS, můžete mu pomoci tabletkami z lékárny, nebo hledat pomoc v přírodě. Kromě bylinek nebo různého koření se dají využít i takzvané medicínské houby, jejichž složení je schopné poskytnout lidskému organismu mnoho pozitivních účinků.

Jednou z nich je u nás dobře známá hlíva ustřičná obsahující léčivý beta glukan. „Celá tradice použití hub v medicíně pochází z Asie a i v dnešní moderní době mají houby anebo extrakty z nich své pevné místo. Nejdůležitějším extraktem je polysacharid (složený cukr) beta glukan, který se v mnoha zemích používá na podporu obranyschopnosti organismu, ale je i znám pro své protirakovinné účinky. Konzumenti hlívy ústřičné jsou důkazem toho, že život člověka se může díky beta glukanu významně prodloužit,“ říká mykolog Ing. Ivan Jablonský CSc..

V Česku a na Slovensku máme to štěstí, že byl beta glukan dlouhodobě vědecky zkoumaný a tak se našly postupy, jak získat tento přírodní polysacharid ve vysoké čistotě. Máme velkou výhodu, že beta glukan vyráběný v této oblasti má vysokou kvalitu a vykazuje velmi dobré klinické výsledky. „Zlepšení imunity lidského organismu se projevuje v lepší obraně těla před viry, parazity, bakteriemi, ale i při léčbě vysokého krevního tlaku.“ říká Adrián Doboly ze společnosti Natures, která se věnuje výzkumu beta glukanu a jeho účinku na imunitní systém.

Pomáhá v gynekologii i v kosmetice

„Mnohé časté gynekologické potíže mohou vznikat i jako důsledek vrozené nedostatečné imunity. Na tato onemocnění mám po dobu své praxe nejlépe zmapované působení glukanů. Beta glukan, který se získává z čerstvé houby hlívy ústřičné, významně řeší záněty, ovlivňuje mykózy, projevy onemocnění HPV, upravuje menstruační cyklus, zmírňuje předmenstruační syndrom, dokonce se některým pacientkám po užívaní beta glukanu „ztratily“ i myomy v děloze,“ říká gynekoložka z Centra gynekologie a asistované reprodukce v Brně MUDr. Eva Žďárská.

To, že má hlíva ústřičná pozitivní účinky i na zdraví a krásu pokožky, se zjistilo poměrně nedávno. Beta glukan aplikací v kosmetickém přípravku podporuje tvorbu a distribuci kolagenu v pokožce, což vede k větší pružnosti, mladšímu vzhledu a vyhlazení vrásek. A dobrá zpráva je, že tento efekt je poměrně dlouhodobý.

Čerstvá hlívá chutná, ale nepomůže

„Gurmáni už dnes znají nespočet chutných receptů z hlívy ústřičné. Beta glukan je však v čerstvé houbě pevně vázán a v této formě je z něj využito jen velmi malé množství. Navíc, největší obsah beta glukanu se nachází právě v nožkách, které jsou pro svou tuhost těžce spotřebovatelné. I z těchto důvodů je pro seriózní podporu zdraví a krásy vhodnější užívat beta glukan v čistší formě, tedy v podobě výživových doplňků," upozorňuje mykolog Ivan Jablonský.

Imunolog Prof. MUDr. Milan Buc, DrSc., potvrzuje: "Výhodou beta glukanu, pokud je dostatečně čistý, je prakticky nulová toxicita, žádné vedlejší účinky, žádné kontraindikace, nezjistila se možnost závislosti či předávkování. Beta glukan lze užívat podpůrně, pro lepší ochranu během období s vyšší frekvencí infekčních chorob, při stresu nebo vysoké psychické či fyzické zátěži." Beta glukan se mnohdy používá i jako doplněk léčby farmaceutickými preparáty nebo při vakcinaci pro zvýšení jejich účinnosti. Své využití má také při chemoterapii, která přináší řadu nepříjemných, ale mnohdy ovlivnitelných vedlejších účinků. Je vhodný jak pro děti, jejichž imunitní systém teprve postupně vyzrává, tak i pro dospělé, kteří jsou ve stresu a také pro starší, u kterých imunita již není až natolik výkonná.

Vybírejte pečlivě

„Samozřejmě je velmi důležité zvolit kvalitní produkt! Když klinické a experimentální studie dokazují účinnost a vysoce čisté látky vhodné na výrobu výživového doplňku, využijí tento fakt i méně seriózní společnosti,“ varuje MUDr. Eva Žďárská z glukanové poradny v Brně. V lékárně totiž objevíte i takové, které jsou vyrobené ze sušených hub, případně mají velikost více než 60 mikrometrů, což je pro lidský organismus nerozpustná částice. Stejně důležité je i balení. Beta glukan by měl být zabalený ve farmaceutických blistrech, ne v plastových dózách. Ty jsou sice levnější, ale jejich trvanlivost je nižší. Přitom většina těchto potravinových doplňků se užívá dlouhodobě. Adrián Doboly ze společnosti Natures, která se věnuje výzkumu beta glukanu a jeho účinku na imunitní systém, sděluje: “Čistota účinné látky by měla přesáhnout 90 %. Stejně důležité jsou i zdroje, ze kterých je látka získaná, množství, zpracování a způsob extrakce. Právě ten umožňuje dosahovat v organismu jeho vysokou aktivitu."

Odborníci doporučují užívání 2–5 miligramů beta glukanu na 1 kg tělesné hmotnosti. „Denní podpůrná látka pro 60 kg vážící osobu je tedy 120 mg, v případě stresu nebo zvýšené zátěže na organismus je možné dávku zvýšit až na 300 mg," dodává imunoložka a alergoložka, doc. MUDr. Marie Šustrová, CSc. Preparáty s výtažkem beta glukanu z hlívy ústřičné jsou nejúčinnější, pokud se užívají ráno nalačno, ale podpořit imunitu má smysl i v průběhu celého dne. Zvláště, pokud je tělo oslabené nemocí, únavou, nebo i proměnlivým počasím.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.