Zdraví a nemoci

26. července 2015 04:30

Anna Kopečková

Infarkt: Proč na něj ženy umírají častěji, než muži?

Kolik znáte ve svém okolí žen, které zemřely na infarkt? Možná že žádnou. Ale jak je to možné, když podle statistik na infarkt umírají ženy častěji, než muži? A zároveň je tento zdravotní problém v současné době nejčastější příčinou úmrtí u žen.

Nikoliv tedy zhoubné novotvary, jako je třeba rakovina prsu. Právě tento utkvělý názor může být tou příčinou. Ženy první příznaky přehlížejí, mnohdy je ani nerozpoznají, starají se víc o rodinu než o sebe a myslí si „Vždyť mě se to netýká.“

„Nepovídáme si o tom. Řešíme stárnutí pleti, gynekologické problémy, straší nás rakovina prsu nebo nezvykle vypadající pihy, ale infarkt, ten opravdu neprobíráme. Jedině snad, že potkal našeho známého,“ říká Zdenka Nová, která infarkt prodělala už ve 35 letech. Infarkt je tabu a díky tomu nám chybí informace o jeho průběhu. To může být i jedna z příčin smutných údajů Českého statistického úřadu, který udává, že na ischemické choroby srdeční zemřelo o 12 329 žen více než na rakovinu prsu.

Poznáme příznaky?

Příznaky infarktu bývají u ženy mnohdy méně viditelné, odlišné a často zaměnitelné, což vede k jejich podcenění. Část žen pociťuje bolest na hrudi, stejně jako muži, ale velké množství žen během srdečního záchvatu nepociťuje bolest na hrudi žádnou, ani jiné typické příznaky mužů.

Ženy mohou trpět příznaky, jako je dušnost, slabost, malátnost. Dalšími jsou nevolnost, závrať, pálení žáhy, tlak v horní části břicha, který může připomínat trávicí potíže a dále bolesti v horní části zad. Ženy často nedokážou spojit tyto příznaky s infarktem myokardu a přisuzují je trávicím nebo revmatickým potížím, svádějí je na špatnou kondici, přepracování nebo stres.

Citlivější krevní testy zachraňují životy

Pro laboratorní diagnostiku infarktu myokardu, který nemá jasné známky na EKG, se používá stanovení koncentrace troponinu v krvi. Je to bílkovina, která se uvolní při poškození srdečního svalu, v případě infarktu myokardu v důsledku nedostatečného krevního zásobení. Dříve používané metody stanovení troponinů neumožňovaly zjistit malá zvýšení koncentrací, takže zejména u žen nemuselo být malé poškození srdečního svalu zachyceno. Proto byla vyvinuta nová generace testů, které jsou schopny zachytit i velmi nízké koncentrace troponinů. „Zavedením nových, tzv. vysoce citlivých nebo ultrasenzitivních metod stanovení troponinů jsme v laboratořích získali úplně nový nástroj na včasnou a efektivní diagnostiku nejenom infarktu myokardu, ale jakéhokoli poškození buněk srdečního svalu“, říká MUDr. Janka Franeková, Ph.D., vedoucí Oddělení klinické biochemie Pracoviště laboratorních metod IKEM v Praze. Na základě vyšší citlivosti testu je dokonce možné provést předepsané kontrolní měření mnohem dříve než s odstupem šesti hodin, již za 3 hodiny nebo i dříve od vzniku obtíží.

Co jsou srdeční troponiny Bílkoviny, které jsou součástí vláken srdečního svalu a regulují svalový stah. V krvi lze měřit dva typy těchto bílkovin: troponin T a troponin I. Za normálních okolností je jejich koncentrace v krvi velmi nízká. Dojde-li však k poškození buněk srdečního svalu (například při infarktu), srdeční troponiny T a I se uvolňují ze srdce do krevního oběhu. Má-li pacient srdeční infarkt, koncentrace troponinů v krvi prudce stoupne během 0,5 až 6 hodin po příhodě a může zůstat zvýšená 10 – 14 dnů. Více najdete na http://www.labtestsonline.cz/tests/Troponin

Věda jde rychle dopředu a nabízí stále nové a účinnější diagnostické metody. Pokud se nebude mluvit o nebezpečí infarktu u žen a pokud ženy nerozeznají jeho příznaky a nevyhledají ošetření lékaře, budou tyto metody zbytečně nevyužité.

Sdílejte článek
Štítky bolest rakovina prsu infarkt Český statistický úřad Praha Institut klinické a experimentální medicíny bílkovina srdeční svalovina

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.