Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

Inhalace pomůže při rýmě i astmatu

Inhalování je vhodné pro alergiky, astmatiky, pro ty, kteří trpí častými infekcemi dýchacích cest, pomůže i při rýmě a nachlazení a je také skvělou prevencí. Samotné inhalování nemusí být příjemné a má také určitá pravidla. Jak na to?
Vydáno: 18.05.2015
Díky moderním inhalátorům je inhalování mnohem jednodušší a pohodlnější, než dřív
Autor: archiv Díky moderním inhalátorům je inhalování mnohem jednodušší a pohodlnější, než dřív

 

Inhalace je léčebný postup, při němž pacient vdechuje páry minerálních vod, roztoků léků nebo jejich aerosolů. Inhalovat lze pomocí speciálního přístroje – inhalátoru, nebo vdechováním par vroucí kapaliny.

Inhalační terapie má velmi dávné kořeny. Již za dob Hippokrata byly inhalovány látky, jako je mentol a eukalyptus, pro léčbu dýchacího traktu. „První inhalace tekutiny přišla v 19. století, kdy byl vyroben první kompresorový inhalátor, ale teprve s objevy nových léků a inhalačních systémů dosáhla skutečného rozvoje a v dnešní době si již léčbu plicních nemocí bez této metody neumíme představit,“ říká MUDr. Magdalena Popelková, primářka z plicního oddělení Nemocnice s poliklinikou v České Lípě.

Slepičí vývar - pro maroda je nejlepší úplně čistý, bez zeleniny, masa i zavářky

Super polévky, které vás zbaví rýmy nebo nadváhy

 

Jednou denně jako prevence

Pro prevenci před nachlazením postačí podle lékařky inhalace jedenkrát denně po dobu pěti minut. Používají se minerální vody – Vincentka nebo Bílinská kyselka, neboť šetrným způsobem odstraní otok sliznic dýchacích cest a zároveň pomohou s rozpouštěním hlenů.

 

Správná technika

Pacient by se měl ohlížet nejen na cenu, ale třeba také na tichost chodu či dobu inhalace, ta může trvat u inhalátorů s technologií SideStream jen 6-8 minut. Důležitá je také technika inhalování. „Standardně pacient sedí, trup má mírně předkloněn, hlava je v mírném záklonu. Dýchání musí být klidné, s občasným hlubokým nádechem a s několikasekundovým zadržením dechu, po němž následuje volný výdech. Při inhalaci ústy pacient nadechuje ústy a vydechuje nosem. Po inhalaci by neměl vycházet 20 minut ven. Nevhodná je inhalace bezprostředně po jídle,“ radí MUDr. Magdalena Popelková.

Výhody inhalace

1. Dosažení vysoké koncentrace léčiva ve specifické oblasti

2. Odstraňuje otok a tím zlepšuje průchodnost dýchacích cest

3. Rozpouští přebytečné hleny

4. Má vliv na celkové zlepšení přirozených funkcí sliznice dýchacích cest, je dobrou prevencí proti chřipce a nachlazení.

 

Návod na správné použití inhalátoru najdete ve videu ZDE.