Jarní detox: Jak ho dělat správně a vyhnout se krizi

Jarní detox: Jak ho dělat správně a vyhnout se krizi

Než začnete s detoxikací, rozhodněte se, jakou metodu zvolíte. Bylinné čaje, klystýr, bylinkové kapky, půst nebo lymfatické masáže? Nebo to budete kombinovat? Poraďte se s odborníkem. Nevíte totiž, jestli zrovna půst je vhodný právě pro vás nebo jestli to bolení břicha, kvůli kterému jste se rozhodli detoxikovat, není zrovna zánět žaludku, při kterém se detoxikovat nedoporučuje. Připravte se také na skutečnost, že vám během detoxikace nemusí být nejlépe. Čištění těla totiž občas provází průjem, bolest hlavy, výtoky,… Někudy „to špatné“ totiž musí jít ven.

Vyberete-li si správné pomocníky, stane se detoxikace tím, co vás znovu postaví na nohy po dlouhé zimě. Náš průvodce detoxikací vám pomůže zorientovat se v možnostech, které máte.

• Bylinné směsi - pozor na správné dávkování. Pokud si neumíte přesně odměřit potřebné množství bylin, je vhodnější zaměřit se na kvalitní směsi, které mohou být např. v louhovacím sáčku.

• Multivitaminy dodají organismu rychleji rovnováhu. Tablety jsou vhodnější rozpustné - lépe se vstřebávají a tělo je dokáže zužitkovat celé.

• Odkyselující koupele detoxikaci aktivně podpoří tím, že zprůchodňují póry a odplavují toxiny kůží. Vybírat můžete např. z bylinných či solných koupelí.

• Květová terapie vám pomůže posílit vůli ve vašem rozhodnutí detoxikovat. Zkuste například kombinovanou esenci Detox, která je určena právě pro tento účel.

• Určitě vynechejte kofeinovou kávu, ať už v jakékoliv variantě. Ta totiž zakyseluje organismus. Zelená káva s kardamomem organismus nezakyselí a navíc podpoří trávení, díky němuž bude jarní očista mnohem účinnější.

• Šťáva z aloe efektivně zbavuje tělo nežádoucích látek a jedů. Zaměřte se na obsah mukopolysacharidů. Je to nejdůležitější složka aloe vera, neboť ovlivňuje biologickou aktivitu ostatních látek v extraktu této rostliny.

• Sauna je rovněž vynikající relaxační prostředek a opět napomáhá detoxikacím, neboť dokáže očistit organismus od pesticidů, těžkých kovů nebo třeba dioxinů. Ideální je infra sauna, neboť infračervené teplo proniká dostatečně hluboko dovnitř našeho těla, aby mohlo zahřívat podkožní tkáně, které začnou uvolňovat nahromaděné toxiny a vylučovat je potem ven.

Připravte tělo na detox

Velmi důležitá, avšak stále opomíjená, je příprava organismu na samotnou detoxikaci. Při ní je potřeba se zaměřit na vylučovací orgány, kterými jsou játra, ledviny, lymfatický systém, kůže a střevo, abychom předešli nebo minimalizovali takzvanou detoxikační krizi. Ta vzniká, pokud tělo nemůže uvolněné toxiny vyloučit. Toxiny si pak mohou cestu ven razit například kůží a může se tak objevit ekzém nebo akné, případně stavy podobné chřipce, jako jsou bolesti hlavy, svalů a kloubů či průjmy. Proto je velice důležité otevřít a následně zprůchodnit detoxikační cesty tím, že posílíte vylučovací orgány.

Skvělou metodou je např. hormonální jógová terapie (HJT). „Tato metoda působí na tělo očistně díky technikám, které používá. Dechové techniky v kombinaci s ásanami zbavují tělo toxinů z míst, kde dochází k intenzivní stimulaci a tím podporuje metabolické funkce. HJT aktivuje štítnou žlázu (orgán řídící metabolismus), pozitivně ovlivňuje také slinivku a játra. Podporuje alkalickou rovnováhu vnitřního prostředí a očistně působí i na sliznice nosohltanu. Další techniky stimulují očistu a harmonizaci urogenitální oblasti,“ říká Jana Černotová, terapeutka a lektorka hormonální jógové terapie a dodává: „Terapeutické účinky jsou však velmi silné, techniky vyžadují znalou instruktáž a odborné vedení, proto si vybírejte pouze lektorku certifikovanou Dinah Rodriguez, což je zakladatelka hormonální jógové terapie, která se praxí zabývá přes 50 let."

Jiný způsob detoxikace můžete vyzkoušet aktivací lymfy. Jedná se o speciální jemnou masážní techniku vybraných částí těla jemnými hmaty, žádné rozmasírování či tlakové pohyby. Kvalitní proudění lymfy zvyšuje imunitu a jedná se o výborný způsob detoxikace a regenerace organismu po infekční nemoci. K tomu, abyste rozproudili lymfu a pořádně ji pročistili, případně aby se odstranily dlouhodobé potíže, je potřeba minimálně 6 opakování. Určitě ale zvolte ruční metodu. Nevýhodou přístrojové masáže totiž je, že s její pomocí nelze čistit hlavní centrální uzliny a tělo. Proto je vždy nutné, aby případné přístrojové drenáži předcházelo manuální "otevření" terminu a všech hlavních centrálních uzlin. V případě, že toto otevření neuděláte, může dojít k nahromadění lymfy do některé části těla, kde se pak usadí a dochází k problémům.

Toxiny z negativních emocí

Zvláštní skupinou toxinů jsou toxiny psychické, které se v těle usazují díky našim negativním emocím – vztek, deprese nebo to, že se nelíbíme sami sobě. Tyto psychické toxiny jsou nebezpečné, neboť dávají základ fyzickým problémům. Z toho důvodu by základem jakékoliv detoxikace měla být práce s naší psychikou – mentálním stavem. „Při výběru pomocníků z řady Bachových vonných esencí záleží na našem konkrétním problému. Máme deprese, strach z něčeho konkrétního nebo se jen bojíme, že sotva něco začneme, nejsme schopni si pevnou vůli, např. detoxikovat, udržet? V tomto případě nám mohou pomoci tzv. individuální esence pro podporu silné vůle, abychom skutečně začali a nic neodkládali, či esence pro vytrvání, abychom se nevzdávali při prvním neúspěchu nebo jen malém pokroku a podobně. Nebo si můžeme vybrat z hotových kombinací, které jsou k dostání v lékárnách. Můžou být i doplňkem k individuální esenci. Pro toto období jsou nejtypičtější: Štíhlá linie, Sebedůvěra či Strach,“ radí odbornice na Bachovu terapii Romana Kotěrová.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.