Jarní únava: 4 odborníci radí, jak s ní efektivně bojovat

Jarní únava: 4 odborníci radí, jak s ní efektivně bojovat

Za jarní únavu se považuje pocit vyčerpanosti po zimě kvůli oslabené imunitě a tělu zanesenému různými škodlivinami. My se na ni podívali z několika pohledů – gastroenterologa, psychologa, psychoenergetika a sportovního lékaře. Co je podle nich příčinou jarní únavy a jak doporučují s ní bojovat tak, abychom si spíše neublížili?

Gastroenterolog: Detoxikace je šarlatánství!

MUDr. Marek Beneš pracuje na hepatogastroenterologii v pražském IKEMu, prestižním zdravotnickém zařízení. Podle něj se z jarní únavy stal velmi pochybný byznys.

„Kdejaký šarlatán nabízí detoxikaci – což je z lékařského hlediska naprostý nesmysl – včetně častých klystýrů, které mohou dost ublížit. Pokud se necítíte vyloženě zle, nejlepší je nedělat nic. Organismus se škodlivin dokáže zbavit přirozenou cestou.

Nic ale nezkazí krátký půst trvající 2–4 dny. Ovšem nesmí to být hladovka! Doporučuji pít čistou vodu, jíst zeleninové polévky, ovesné či pohankové kaše, dušenou zeleninu. K tomu přidat denně hodinu svižné chůze na čerstvém vzduchu.

Nic víc není nutné, pokud jste tedy nebrali antibiotika. Ta sice likvidují nebezpečné bakterie, ale s nimi i „spřátelená“ probiotika. Ta je třeba doplnit. Ovšem v reklamách doporučované kysané mléčné nápoje, jogurty, apod. jich při běžné konzumaci obsahují hodně málo na to, aby měla nějaký větší efekt. Navíc se spolu s nimi musí přijímat dostatek přírodní vlákniny! Osvědčily se mi preparáty VSL#3 a Lactocare. První má v jedné dávce 450 miliard bakterií, druhý obsahuje kmen Bacillus Coagulans a vlákninu Arabinogalaktan. Jsou velice účinné."

Psycholog: Jsme přepracovaní z nicnedělání!

Psycholog Michal Florian se narodil v Čechách, ale od mládí žije v Anglii, kam rodiče emigrovali. Má tam soukromou praxi a v Česku se věnuje spíše poradenství.

„Za jarní únavu jsme si zvykli označovat pocity duševní a tělesné skleslosti zaviněné nedostatkem světla v zimě. Proč ale v posledních dvou letech, kdy skoro žádná zima nebyla a délka slunečního svitu přesáhla nadprůměr, počet těch, co jí trpí neklesá, ale stoupá?

Protože jsme unaveni z nicnedělání! Sedíme sice od rána do večera v práci, ale řešíme zbytečnosti. Žijeme v nadbytku, spotřeba masa stoupla od roku 1948 třikrát a hlady nikdo netrpí. To vede ke zhýčkanosti. Když přijde problém, psychicky i tělesně se hroutíme.

U mužů vymizel základní instinkt – vystopovat a ulovit zvěř, aby měla rodina potravu, bránit sídlo před nepřáteli. Pro ženy je mateřství až na okraji zájmu, nejdříve se chtějí ´realizovat´. Nejsme absolutně odolní vůči stresu, který rozhodně není vymožeností dnešní doby. Jenže naši předci s ním uměli žít a byli v mnohem větším stresu – hrozil jim hladomor, války, epidemie, zvůle vrchnosti, existenční nejistota… Jediný lék proti němu je pracovat sám na sobě a uvědomit si starou pravdu, že když nejde o život, jde o..."

Psychoenergetik: Pomůže síla přírody a energie

Psychoenergetik Jan Jantula tvrdí, že nikoho neléčí, jen dává tělu potřebnou energii k tomu, aby nastartovalo procesy, díky kterým se dokáže samo uzdravit.

„Člověk je od doby kamenné geneticky stejný. Před zimou se obalil menší vrstvou tuku, aby ji lépe přečkal, zvykl si, že je brzy tma, slunce svítí méně a přizpůsobil se. Předkové, kteří žili v jeskyni nebo v domech bez elektřiny, z toho depresemi netrpěli. Dnes ale bydlíme v přetopených místnostech a psychické potíže nemáme z nedostatku světla, ale naopak z nadbytku umělého. Je všude, oči si od něj neodpočinou, zatěžuje mozek, naruší přirozený cyklický i přírodní rytmus, oslabuje odolnost a obranyschopnost.

Kromě toho žijeme v chemické době. Smog i polykáme. Toxiny máme v sobě zvlášť po prodělané virové chorobě.

Můj recept na jarní únavu je prostý – dodám přenosem energie tělu sílu a odjedu s klientem na víkend do přírody – bez mobilu či tabletu. Chodím s ním lesem, kde nemusí ani objímat stromy. Ty na něj působí samy. Pije čaj z čerstvých kopřiv, k jídlu má silný drůbeží vývar. Svítím jen svíčkou, která uklidní duši, a přitom do něj opět přenáším energii. Takový člověk se vrací v neděli domů v duševní a fyzické pohodě."

Ortoped a sportovní traumatolog: Sportovat ano, ale s rozumem!

MUDr. František Picek, ortoped, sportovní traumatolog a podiatr v ORP centru Praha se už dvacet let věnuje problémům pohybového aparátu a kloubů.

„Sport a životospráva mají určitě příznivý vliv na potlačení jarní únavy. Paradoxně je ale jaro nejčastějším obdobím, kdy dochází k úrazům, natržení svalů a potížím s hybností kloubů. Hodně lidí totiž při prvním slunci vytáhne kolečkové brusle či bicykl, vyrazí ven a přecení své síly. Dají si stejnou zátěž jako obvykle, jenže tělo není ještě po zimě ve formě. Zvlášť, když během zimy sportovní aktivity omezili nebo zcela vynechali. A neměli bychom zapomínat, že nemládneme.

Takže doporučuji začít pomalu a tempo zvyšovat postupně. Svaly, šlachy i úpony bývají chladem a nečinností ztuhlé. Potřebují se nejdříve zahřát, rozhýbat, protáhnout. Musíme vzít také v úvahu, že mohlo dojít k drobným změnám terénu, na kterém jsme zvyklí jezdit. Někdy stačí zbytek štěrku po ošetření vozovky a nepříjemný pád je na světě.

Sportem se ale dá ublížit i jinak. Běh po tvrdém asfaltovém chodníku na magistrále spojený s dýcháním zplodin z aut se dá těžko označit za zdravý. Skvělý je nordic walking, u něj se zapojí většina těla, navíc není fyzicky nenáročný a zvládnou ho i starší a obézní lidé – pokud chtějí..."

Jan Janula

Sdílejte článek
Štítky Anglie zima energie Marek Beneš Česko Praha Michal Florian

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 2. 2024

Dnes nechcete nic jiného než být sami. Aby se tak stalo, Berani, musíte vypnout telefon i počítač a na dveře pověsit ceduli Nerušit. I tak je pravděpodobné, že vaši přátelé projdou kolem cedule a zeptají se, co je k večeři. Je to jeden z těch dnů. Lidé se chtějí scházet a chtějí to dělat u vás doma. Objednejte si své oblíbené komfortní jídlo a užijte si ten chaos.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.