Zdraví a nemoci

19. srpna 2018 06:00

Je vám stále horko? Máme pro vás osvěžující tipy!

Sluníčko nám letošní léto přitápí víc, než bychom si přáli, a zvládnout vysoké teploty není zrovna dvakrát snadné. Cítíte se bez energie, unaveně a vůbec netušíte, jak se zařídit, aby se pro vás aktuálně panující vedra stala snesitelnější? Máme pro vás hromadu osvěžujících tipů.

Jak větrat?

Určitě není vhodné mít otevřená okna po celý den, tedy v tom největším horku. Do bytu si pouštíte horký vzduch a tím teplotu uvnitř akorát navýšíte. Větrejte přes celou noc a nad ránem je zase zavřete. Zatáhněte žaluzie či závěsy, případně stáhněte rolety, ať vám doma panuje příjemné přítmí bez nadbytku slunečních paprsků. Prima tip: Máte doma rozprašovač, kterým rosíte květiny? Pak jej využijte i na žaluzie. Tím, jak nám cloní před sluníčkem, se samy dost podstatně ohřívají a teplo z nich sálá ještě dlouho poté, co nám sluníčko dalo sbohem.

Jak ulevit svému já a osvěžit se?

  • Vsaďte na vlažnou až studenější sprchu, poté vklouzněte do vzdušného a nejlépe bavlněného či lněného oblečení. Zapomeňte na umělé materiály, ve kterých budete zpocená hned, co je na sebe navléknete. Totéž platí i o spodním prádle.
  • Nemůžete si dovolit nosit šaty kvůli silnějším stehnům? Vsaďte na krajkové pásky proti oděru, zamilujete si je raz dva.
  • Do kabelky si kromě láhve s vodou vezměte buďto kapesní ventilátor na baterky, obyčejný vějíř, nebo si pořiďte vrtulku s USB koncovkou, kterou zasunete do mobilního telefonu a cesta MHD bude mnohem příjemnější.
  • Rozhodně v drogérii sáhněte po termální vodě ve spreji. Na výletě či cestou z práce vás bohatě osvěží. Před odchodem z domova ji šupněte na chvíli do lednice, stejně tak si můžete počínat i s tělovým sprejem. Voňavou a chladivou mlhu si zamilujete.
  • Vykouzlete si domácí ledové čaje, dětem připravte ovocné nanuky bez zbytečných cukrů a barviv. Nestíháte? Do tvořítek na zmrzlinu nalijte pomerančový nebo jakýkoliv džus a máte hotovo. Děti budou nadšenéí a vy budete mít za pár chvil i korun hotovo.

Pijte dostatečně

Jakmile si tělo řekne o vodu, tím, že pociťujete žízeň, je už pozdě. Pijte proto opravdu dostatečně, pravidelně a nejlépe neperlivou a neslazenou vodu. Opatrně si počínejte s kávou, černým čajem a také s alkoholem. Tyto nápoje vedou k dehydrataci, čímž vás o tekutiny vlastně okrádají.

Co jíst?

Zapomeňte na tučné a kaloricky náročné pokrmy, naopak se natáhněte po něčem, co je rychlé na přípravu a zároveň je i lehce stravitelné. Zamilujte se do mořských či sladkovodních ryb, vyzkoušejte variace různých salátů, na snídani či svačinu si poručte ovocné či zeleninové smoothie, dopřejte si koktejly ze sezonního ovoce a jako dezert připravte rodině třeba lehoučké želé.

Pozor na klimatizaci

Jasně, bez ní by to prostě nešlo, ale pokud si v autě nastavíte o jedenáct stupňů méně než ukazuje venkovní teplota, tak kromě úlevy můžete počítat i s nachlazením. Klimatizaci nastavte maximálně na teplotu o pět až šest stupňů nižší, než ukazuje teploměr venku. Přece nechcete v takovém počasí ležet s angínou.

Myslete na čtyřnohé miláčky

Dopřejte jim v tomto počasí stinné místo na odpočinek, zajistěte přístup k vodě a chlupáčům, kteří nepijí tolik, kolik by měli, spíše podávejte „mokrou stravu“. Především kočky mají většinou problémy s příjmem tekutin. V tomto případě jim konzervu či kapsičku nařeďte vodou. Vlhký ručník položte na podlahu, chlupáč se sám rozhodne, zda si na něj lehne či ne. Pes s tím nemá takový problém, avšak s kočkou je to složitější. Doporučuje se také mírné ochlazení tlapek či pořízení chladicí podložky.

-lz-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 2. 2024

Dnes nechcete nic jiného než být sami. Aby se tak stalo, Berani, musíte vypnout telefon i počítač a na dveře pověsit ceduli Nerušit. I tak je pravděpodobné, že vaši přátelé projdou kolem cedule a zeptají se, co je k večeři. Je to jeden z těch dnů. Lidé se chtějí scházet a chtějí to dělat u vás doma. Objednejte si své oblíbené komfortní jídlo a užijte si ten chaos.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.