Zdraví a nemoci

1. února 2019 04:20

Lucie Průchová

Jedna z nejdivnějších fobií, o jaké jste kdy slyšeli!

Tato mladá žena se chce vdávat, ale aby její obřad mohl proběhnout se vším všudy, bude muset překonat svou fobii, kterou trpí už od dětství.

Osmadvacetiletá Rachael Lee má totiž od svých devíti měsíců nepřekonatelný odpor k piškotovým dortům a vůbec ke všem podobným sladkostem.

Nemůže ani jít kolem cukrárny, kde by mohla dortíky jen koutkem oka zahlédnout – dopadlo by to velice špatně. Jakmile se dostane do blízkosti zákusku, přepadne ji záchvat paniky a bere nohy na ramena.

Jakmile jí někdo, kdo ji pořádně nezná, nabídne ke kafíčku kus koláče, okamžitě zvrací.

Takže jít pro pečivo do pekárny nebo si jen tak posedět v restauraci je pro ni úplně nemožné.

Teď se však rozhodla s touto nemocí bojovat a žádá o pomoc. Potřebuje, aby jí někdo pomohl tuto děsivou fobii překonat před svatbou, aby si ji se svým snoubencem Benem mohla vychutnat se vším, co k takové svatbě patří, tedy i s pořádným svatebním dortem.

Rachael, která žije ve West Yorkshiru, říká: „Nemohu být ve stejné místnosti s dortem. Pokud někdo projde v těsné blízkosti kolem mě se zákuskem, začnu plakat a třást se. V prvním okamžiku jsem doslova jako zmrazená a nemůžu se hnout z místa, vůbec nedokážu ovládat sama sebe. Pak přijde další fáze, kdy jsem schopná přeskočit židli, abych se za každou cenu dostala ven z místnosti.

„Když jdu nějakou neznámou uličkou, musí ji nejdřív partner okouknout, jestli nepůjdeme kolem nějaké cukrárny či pekárny, kde jsou vystavené dorty, vadí mi i jejich vůně. Pokud jdu sama, musím se zeptat cizích lidí, kolemjdoucích, jestli nevědí, zda je v té ulici cukrárna. V žádném případě bych nemohla projít, kdyby tam byla.“

„Mám černý pás v kickboxu a musím upřímně přiznat, že bych raději bojovala se šesti chlapy najednou než sníst kousek dortu.“

Vidět někoho, jak se cpe dortem třeba v televizi v nějakém filmu, je pro mě jako ten nejstrašnější horor, který si dokážete představit! Opravdu bych potřebovala pomoc, tohle není normální strach, který se dá přemoct, nevím, jak a kde začít!“

Toto trauma si nese už z dětství

Jedna z nejstrašnějších vzpomínek z jejího dětství, která jí utkvěla v paměti, je návštěva jedné narozeninové párty, kdy jí bylo přibližně pět let. Oslavenkyně totiž dostala krásný dort se svíčkami, ona se však začala celá třást a hystericky brečet. Rodiče té holčičky ji museli dlouze a namáhavě utěšovat.

Rachael pracuje jako prodavačka v supermarketu a přiznává, že se už jakžtakž vypořádá s dorty, které jsou zavřené v krabicích, ale pokud se dostane do jejich těsné blízkosti, je velice „rozrušená“.

„Náš instruktor kick boxu nám chtěl jednou udělat radost a přinesl kus dortu se slovy: ´Dá si někdo?´ Otočila jsem se a tam DORT! Přeskočila jsem stůl a snažila se dostat co nejrychleji pryč. Najednou mi však ztuhly nohy, dostala jsem záchvat paniky a omdlela.“

Když slavila osmnáctiny, měla sice dort, ale svíčky sfoukla její matka a ochutnali jen její kamarádi a kamarádky v dostatečné vzdálenosti od ní.

„Asi to je pro vás nepochopitelné, ale já jsem zoufalá a mám obrovský strach. Pomůže mi někdo, abych se mohla normálně vdát?“

Takže zatím je to tak, že pokud by ženich nemyslel svatbu úplně vážně, stačilo by dát jí jen malinkatý zákuseček, než řekne své ANO – z nevěsty by se rázem stala nevěsta na útěku…

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.