Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama
Reklama

Jezte hodně ovoce a zeleniny! Vyhne se vám demence a deprese

Zvýšená konzumace ovoce a zeleniny je pravděpodobně spojena s pocitem větší spokojenosti se sebou samým a s nižším nebezpečím vzniku deprese i demence.
Vydáno: 22.02.2016
Zdravé jídlo = zdravý rozum!
Autor: thinkstockphotos.com Zdravé jídlo = zdravý rozum!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Je známo, že konzumace nejméně pěti porcí ovoce a zeleniny denně pomáhá v boji proti různým chorobám, ale jen málo studií se dosud zabývalo souvislostmi mezi výživou, pocitem spokojenosti a dobrým dušením zdravím.

Abychom se dobře cítili a byli duševně v pohodě, nestačí sníst denně oněch pět porcí ovoce a zeleniny, jak se doporučuje, ale spíše sedm až osm, přičemž jednou porcí se rozumí 80 gramů. Britští vědci z Warwické univerzity při svém výzkumu sledovali téměř 80 000 náhodně vybraných osob. Za použití matematických a statistických metod analyzovali odpovědi účastníků studie, kteří odpovídali na velmi podrobné otázky týkající se stravovacích návyků, zdravotního stavu, pocitu spokojenosti či naopak deprese.

 

10 skvělých bylinek a koření, které zatočí s depresemi i opary

Proč utrácet za drahé léky, které mohou mít i spoustu vedlejších účinků, když pomoc při chřipce a nachlazení můžete hledat v přírodě? Na každou potíž existuje bylinka a získat její léčivou sílu je často velmi jednoduché – stačí udělat čaj nebo přidat jednotlivé lístky do salátu.

Majoránka (Origanum Majorana)

Majoránka (Origanum Majorana) - Dýchá se vám špatně? Vsaďte na majoránku. Inhalujte páru z vývaru, pročistí dutiny a zmírní zánět hrtanu

Dýchá se vám špatně? Vsaďte na majoránku. Inhalujte páru z vývaru, pročistí dutiny a zmírní zánět hrtanu. Můžete též do koupele přidat majoránkový esenciální olej, který uvolňuje a zmírňuje příznaky nachlazení a chřipky. Nebo si připravte čaj. Zalijte 1 lžičku sušené majoránky čtvrt litrem studené vody a přiveďte k varu. Odstavte a nechte louhovat přibližně 15 minut, poté přeceďte. Oslaďte medem, přidejte trošku citronové šťávy z citronu a pijte po doušcích několikrát denně. Pomáhá s chorobami trávení, menstruačními potížemi, čaj se může popíjel i při migrénách.

 

Pokud jde o pocit spokojenosti a duševního zdraví, vyšel najevo silný vztah mezi množstvím zkonzumovaného ovoce a zeleniny, a to nezávisle na dalších okolnostech, ať už demografických, sociálních anebo ekonomických, napsal francouzský deník Le Figaro.

"Statistický efekt ovoce a zeleniny byl překvapením," uvádí jedna z autorů studie, profesorka Sarah Steward-Brown z Warwické univerzity. "Vědci zabývající se zkoumáním spokojenosti berou jen velmi málo v úvahu, jak se pacient stravuje," dodává. A zdůrazňuje, že tyto výsledky jsou jen předzvěstí dalšího výzkumu a že bude třeba dalších studií, aby tyto souvislosti byly potvrzeny a zpřesněny.

 

I malá bylinka někdy dokáže vyřešit velké trápení

Stres, deprese a špatná nálada: Zatočte s nimi s pomocí přírody

 

Podle Pascala Barbergera-Gateaua z francouzského výzkumného ústavu Inserm 897 již četné studie epidemiologie výživy a stravovacích návyků ukázaly, že konzumace zvýšených dávek ovoce a zeleniny je spojena s nižším rizikem vzniku demence u starých lidí.

"Jen málo studií se však zabývalo dopadem výživy v průběhu dětství či ve středním věku. Některé studie však ukázaly, že dítě, jemuž bylo podáváno mnoho ovoce a zeleniny, jakož i doma vařených pokrmů, mělo ve čtyřech letech celkový inteligenční kvocient (IQ), verbální IQ a paměťové schopnosti vyšší než děti s jiným stravovacím režimem," upozornuje Barberger-Gateau.

Zdroj: ČTK

Reklama