zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Komerční článek
Komerční článek

Kampaň Všechny jsme z Venuše vyzývá ženy k samovyšetření prsu

Kampaň Všechny jsme z Venuše
Kampaň Všechny jsme z Venuše
Může se to týkat každé z nás! Rakovinou prsu onemocní ročně v Česku kolem šesti tisíc žen. Léčba prsních nádorů je přitom jednou z nejúspěšnějších onkologických disciplín. Úspěch léčby ale do značné míry závisí na včasné indikaci.

reklama

Kampaň Všechny jsme z Venuše vyzývá hlavně mladou generaci dívek, které nespadají do takzvané rizikové skupiny, aby byly aktivnější a začlenily samovyšetření prsu do své běžné rutiny a nebály se vést se svým okolí diskuzi, rakovina prsu nesmí být tabu.

Úspěch léčby do značné míry závisí i na tom, jak se pacientka ztotožní s léčebným plánem, jak si léčbu vezme za svou a jak bude usilovat o její zdařilé uskutečnění. Proto je strašně důležité vést s lékařem dialog a nebát se o nemoci mluvit, doplňuje ambassadorka projektu Lucka, která rakovinu prsu prodělala ve svých 23 letech.

"Jedna z nejtěžších věcí, kterou jsem si ani neuvědomila, byl návrat do normálního života. Čekala jsem, že po vystudování školy mám dveře všude otevřené, ale předsudky potenciálních zaměstnavatelů mi otevřely oči. Pro mnoho firem jsem byla neperspektivní, báli se, že znovu onemocním, a když to přeženu, dívali se na mě skrz prsty. Dnes již pracuju na místě, kde se ke mně chovají naprosto férově, bez předsudků. Ale byl to boj," doplňuje Lucie.

Smysl samovyšetření

Obecně platí, že ženy, které dobře a pravidelně provádějí samovyšetřování, objeví bulku nebo jiný příznak rakoviny dříve a přicházejí k lékaři s menšími nádory.

Ale pozor: ze statistik vyplývá, že samovyšetřování nemá vliv na délku přežití ani úmrtnost! Tyto parametry příznivě ovlivňuje pouze mamografický screening, který je schopen odhalit ještě nehmatné změny v prsu. Přesto by samovyšetřování nemělo být podceňováno a měly by ho provozovat jak ženy, které zatím nespadají do pravidelně vyšetřované skupiny, tak ženy sledované, a to pro větší jistotu v období mezi dvěma screeningovými vyšetřeními.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Prima Ženy: Venuše

Kdy a jak často vyšetřovat prsa

Prsa se vyšetřují pravidelně každý měsíc, a to druhý nebo třetí den po skončení menstruace, kdy v prsou není žádné napětí. Ženy, které nemenstruují, si mohou zvolit kterýkoli den, například (pro snadné zapamatování) každý první den v měsíci. Ženy, které se samovyšetřováním začínají, by si měly po dobu jednoho měsíce vyšetřovat prsa každý den, aby dobře poznaly jejich „geografii" a mohly pak zaregistrovat každou nežádoucí změnu.

Nauč se techniku samovyšetřování, jen malé procento žen ho provádí správně:

  • Postav se před zrcadlo s rukama volně spuštěnýma a velice pečlivě sleduj oba prsy. Všímej si jejich symetrie, tvaru a jeho změn, pátrej po důlkovatění či změnách na kůži. Prohlížej se jak zepředu, tak z levého a pravého boku.
  • Dívej se do zrcadla a vzpažuj, pak založ ruce za hlavu a tlač je dozadu a nakonec je dej v bok, svěs ramena, hlavu nepatrně skloň a lokty tlač mírně dopředu. V těchto polohách pozoruj, jestli nezahlédneš náznak asymetrie, důlkovatění nebo vtahování kůže

Více informací najdeš na www.vsechnyjsmezvenuse.cz

reklama

Související témata: rakovina prsu , karcinom , samovyšetření prsu

reklama

Přečtěte si také

reklama