Když kašel zaklepe na dveře: Kodein už dávno není in!

Pokud i vás zasáhne kašel - dusivý, štěkavý, záchvatovitý - vydejte se do boje s ním! Máme pro vás ty správné zbraně a poradíme, jak být zase brzy fit.

Kašel je přirozeným obranným mechanismem, který slouží k odstraňování škodlivin z dýchacích cest a plic. Přesto může být příznakem jiných vážnějších chorob. Typ kašle je proto potřeba správně rozpoznat a určit jeho příčinu. Je to důležité také proto, aby se vaše nemocné tělo zotavovalo co nejrychleji. Jaké jsou nejčastější typy kašle?

Z počátku provází nemoci z nachlazení nejčastěji suchý kašel. Dráždí dýchací cesty, může vést také k bolesti svalů hrudníku a zad. Pacient se cítí unavený a vyčerpaný. Suchý kašel by měl být tlumen, protože není ničemu prospěšný. Na rozdíl od vlhkého (produktivního) kašle totiž neslouží k odstraňování hlenu, ale představuje pouze zátěž pro dýchací cesty. Zatímco se v minulosti suchý kašel léčil pomocí přípravků založených na kodeinu, na základě současných poznatků odborníci od kodeinových přípravků již ustupují.

Antitusika, která účinkují jen tam, kde mají

K tlumení suchého kašle slouží tzv. antitusika. Kodeinová (i některá nekodeinová s obsahem butamirátu) antitusika působí centrálně přímo v mozku, a tím mohou tlumit kromě centra pro kašel i dechové centrum. Naopak moderní antitusika založená na molekule levodropropizin působí cíleně na nervová vlákna v dýchacích cestách. Díky tomu nehrozí u těchto nekodeinových antitusik s obsahem levodropropizinu riziko vzniku závislosti jako u jiných antitusik, zejména kodeinových. Levodropropizin je obsažen například v léku Levopront ve formě sirupu i kapek. Účinná látka levodropropizin byla v roce 2006 zařazena do doporučených postupů Americké společnosti lékařů pro nemoci hrudníku.

Máte v úmyslu i s kašlem vyrazit do „běžného provozu“? Nejenom, že vystavujete své kolegy, přátele i spolucestující v tramvaji zvýšenému riziku nákazy. Hlavně pro vaše tělo je to velmi namáhající.

Rada odborníků zní: zůstat v teple, v klidu a pod peřinou

V místnosti, kde spí pacient, dostatečně větrejte - krátce, ale často. Vlhký vzduch méně dráždí ke kašli. Dostatečné množství tekutin ředí hlen, a tím přispívá ke snadnějšímu odkašlávání. Při dostatečné hydrataci sliznic vás bude kašel méně dráždit. K tomu jsou ideální vývary z bylinek: zejména jitrocel, čaj z něho připravený usnadňuje odkašlávání, podbělový čaj zase uvolňuje hleny. Pokud se s kašlem potýkáte déle než pět dní nebo pokud má jeho průběh zhoršující se tendenci i přes užívání léků, neváhejte a vyhledejte lékaře.

Další rady, tipy a odpovědi na téma kašle najdete na Léčíme kašel.

Levopront sirup, kapky je léčivý přípravek k vnitřnímu užití. Léčivou látkou přípravku je levodropropizin. Čtěte pečlivě příbalovou informaci. K dostání v lékárnách bez lékařského předpisu.

Sdílejte článek
Štítky nemoc kašel dýchací cesty

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.