Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Klimatizace: Co vám může způsobit kromě angíny?

I když je vychlazená místnost v létě velice příjemným útočištěm, způsobuje klimatizace .nebo nedostatečným čištěním
Vydáno: 22.07.2017, Anna Kopečková
Ventilátor je lepší než klimatizace, ale ne každý
Ventilátor je lepší než klimatizace, ale ne každý Autor: iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pokud používáte klimatizaci, možná jste to zažili – nepříjemné pocity v krku, nachlazení, pálení očí. Z části si za tyto problémy můžeme sami, protože nedodržujeme doporučené nastavení, kdy se teplota v místnosti nemá lišit o více jak 5 °C oproti venkovnímu prostředí. Vliv na naše zdraví má ale také to, jak je klimatizace kvalitní a jak moc ji čistíme, na což mnoho lidí zapomíná.

Nenechte angínu zaútočit

Rýma, bolest v krku, či dokonce angína. Až takové následky může mít nepřiměřené použití klimatizace. „Suchý vzduch z klimatizace způsobuje překrvení, otok a vysychání sliznic, zhoršení imunitní bariéry sliznic, takže dochází k častějšímu onemocnění horních a dolních cest dýchacích,“ vysvětluje praktický lékař MUDr. Michal Hondl.

Aby žádné oko nezůstalo suché

Se suchým vzduchem z klimatizace se pojí další problém, a to syndrom suchého oka. „S touto poruchou se velmi často potýkají lidé pracující v moderních klimatizovaných budovách. Potíž je zejména v tom, že v takových prostorách tráví lidé většinou dlouhé hodiny sledováním obrazovky počítačů. Komplikace pak způsobuje nejen suchý vzduch, ale zejména snížená frekvence mrkání. Při zvýšeném soustředění během čtení a práce na počítači totiž mnohem méně pohybujeme očními víčky. A tím dochází k většímu odpařování slzného filmu z povrchu otevřeného oka a ke špatnému zvlhčování, což může vést až k nepříjemným pocitům," vysvětluje MUDr. Lucie Valešová z oční kliniky DuoVize.

Blokáda krku

Studený vzduch proudící z klimatizací není nic zdravého ani pro váš pohybový aparát. Záhadně se vám zablokuje krk, bolí váš v kříži a ramena vás pnou, jako kdybyste na nich nesli stokilový náklad? Příčinu můžete hledat právě v klimatizaci.

Zchladit se můžete i bez klimatizace

Je samozřejmé, že se zodpovědným používáním klimatizace se vám tyto problémy mohou naprosto vyhnout, je ale vhodné zvážit i alternativy, které mohou negativní vliv na zdraví výrazně omezit. Zdravějších způsobů, jak v létě z veder nezešílet, je nespočet.

Zapomeňte na chlazené nápoje se spoustou ledu, u kterých vám hrozí angína. Ve vedru vás osvěží i nechlazené nápoje, minerální vody s nižším obsahem sodíku nebo bylinné odvary. Vhodné jsou potraviny s ochlazujícím účinkem, jako jsou mléčné zakysané výrobky či studené polévky. Dobré je nevystavovat se vedru a přímému sluníčku, celkového ochlazení organismu dosáhnete koupelí ve vlažné vodě.

Místo klimatizace můžete využít ventilátor, ovšem není ventilátor, jako ventilátor, a i zde je nutné vybrat opravdu kvalitní. Klasické lopatkové nejsou úplně ideální, protože vzduch v místnosti spíš rozvíří. Ideální jsou proto bezlopatkové, které umí lépe distribuovat vzduch po místnosti. „Ventilátory bez lopatek dokáží ovlivnit proudění vzduchu tak, aby směřovalo přímo na vás, nebo vhánělo vzduch vysokou rychlostí skutečně po celé místnosti. Díky tomu posílá ventilátor silný nepřetržitý proud vzduchu tam, kde ho chcete mít a rozptyluje tak místa chladného nebo teplého vzduchu v daných prostorech,“ vysvětluje James Dyson, britský vynálezce bezlopatkových ventilátorů.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Jak jíst a pít, když je vedro Foto:

Jak jíst a pít, když je velké horko

Poradíme vám, co jíst a pít ve velkém horku, aby váš organismus nestrádal a nevhodné jídlo zbytečně nezatížilo vaše trávení.
Jestli se moc nehýbete, nohy se brzy ozvou

Otékají vám v létě nohy? Nemusí to být jen kvůli horku!

Článek je zařazen v: angína, horko, klimatizace, blokáda krku, bolest krku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama