Koho koušou komáři víc? A jak se tomu bránit?

Vrcholí komáří sezona a zatímco někteří šťastlivci pohybující se venku jsou tímto drobným hmyzem zjevně pomíjeni, jiní jsou terčem jeho neustálých útoků.

Vědci se dlouhodobě snaží pochopit, díky čemu jsou někteří lidé pro hmyz přitažlivější, napsal zpravodajský server The Wall Street Journal.

Jedním z odborníků, který se tomuto problému věnuje, je molekulární biolog L. J. Zwiebel, profesor americké Vanderbiltovy univerzity.

Proč útočí víc na těhotné?

Komáři nacházejí své savčí oběti tím, že cítí teplo a oxid uhličitý, které savci vylučují. Těhotné ženy a objemnější lidé jsou někdy oběťmi četnějších útoků, protože vyvíjejí víc energie než průměrný člověk.

Komáry také navádí jejich čich. "Navzdory tomu, co mi tvrdila moje babička, nemám sladkou krev," říká Zwiebel, protože komáři podle něj nedokážou rozeznat kvalitu krve.

"Komáry přitahuje náš lidský tělesný pach, a ten je převážně důsledkem bakterií na naší kůži," dodal Zwiebel. "Flora a fauna na naší kůži" podle jeho slov voní komárům přitažlivě, a to se zvyšuje u lidí, kteří tráví hodně času venku nebo se hodně potí.

Pokud je Zwiebelovi známo, neexistují vědecké podklady dokazující, že lidí s vysokým cholesterolem či cukrovkou komáry odpuzují, jak tvrdí některé internetové servery. Stejně tak nepomůže brát vitamin B, jíst česnek nebo užívat určité léky.

Různé jsou také reakce lidí na komáří kousnutí. Po 20 letech v laboratoři s kousavým hmyzem prý může Zwiebel strčit ruku do nádrže s komáry, nechat se stokrát kousnout a přesto se mu na kůži "nezkřiví ani chlup". Děti, které jsou pokousány mnohem méně často než dospělí, mohou mít silnější reakce na kousance, protože jejich imunitní systém je ještě plně nevyvinutý.

Mají spadneno právě na vás?

Ovšem dospělí, kteří jsou přesvědčeni, že právě na ně mají komáři obzvláště spadeno, obvykle nejsou pokousáni častěji než jiní. "Existují lidé, kteří mají silnou alergickou reakci na kousnutí, a proto jim může připadat, že ho utrpěli mnohem častěji, což tak pravděpodobně není," řekl Zwiebel.

Lidem pokrytým pupínky a svědivými rankami radí přestat se škrábat. Když komár kousne, zanechá po sobě jisté množství slin, které obsahují mimo jiné i protisrážlivé látky a lokální anestetikum. Tělo tyto látky rozpozná jako cizího vetřelce a coby reakci vyšle histaminy. Škrábání jen roznese sliny a povzbudí tak vyloučení většího množství protilátek a tím i větší množství svědění a... roztočí propojený cyklus.

Foto: thinkstock.com

Ti, kdo po pokousání otečou a kousnutí je hodně svědí a pálí, by se měli poradit s lékařem a začít brát denně volně prodejná antihistaminika jako prevenci, dodal Zwiebel. Komáři je sice budou kousat dál, ale oni si toho budou méně nebo úplně přestanou všímat, protože lék zabrání alergické reakci, jež mění bezbolestné kousnutí ve svědící nepříjemnost.

Komáří samičky žene příroda ke kousání lidí, protože potřebují krvavou stravu, aby dokončily svůj reproduktivní cyklus a vyprodukovaly životaschopná vajíčka, což vyžaduje velký přísun proteinu. Abyste snížili riziko pokousání, myjte se antibakteriálním mýdlem, které sníží množství bakterií přitahujících komáry na vaší kůži, radí Zwiebel.

Mezi další způsoby, jak se vyhnout pokousání komáry, patří vyhýbat se pobytu venku za úsvitu a soumraku, kdy jsou komáři nejaktivnější. Pomohou i venkovní větráky, které hmyz zaženou. Pokud není příliš horko, dají se nosit dlouhé kalhoty a košile s dlouhým rukávem. A pomoct pomohou samozřejmě také repelenty.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek
Štítky hmyz kůže pokousání The Wall Street Journal Vanderbiltova univerzita

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.