Kurkuma – koření s nevšední léčivou sílou

Zabraňuje zánětům, chrání před srdečním infarktem a mozkovou příhodou, pozastavuje růst rakovinových buněk, detoxikuje játra.

Indové konzumují v průměru dva gramy tohoto koření denně. A právě tomuto faktu vděčí podle výzkumníků za několikanásobně nižší výskyt civilizačních onemocnění. V evropských krajinách se průměrná denní spotřeba kurkumy počítá na pár miligramů. Proč je toto koření podle nich tak výjimečné? Jeho neobvyklá protizánětlivá a antioxidační aktivita!

Kurkuma, známá také jako indický šafrán, je v ájurvédě – nejstarší celostní medicíně – považována za všelék. Indie je kolébkou ájurvédy, a právě z této krajiny kurkuma pochází. A přesto, že ájurvéda využívá kurkumu pro její blahodárné účinky na zdraví už čtyři století, na našem kontinentu se začalo o ní diskutovat až po jejím důkladném výzkumu a po potvrzení léčivých účinků vícero klinickými studiemi.

Klíčová účinná látka – kurkumin

Farmakologické účinky kurkumy jsou pozoruhodné – málokterá rostlina se může pochválit takovým širokým spektrem pozitivních vlivů na zdraví jako tento sušený mletý kořen. Za neuvěřitelné léčivé vlastnosti této klíčové ingredience mnoha pokrmů je zodpovědná unikátní účinná látka, kurkumin. Nejznámější kurkumionid, který je obsažen v kurkumě (kurkuminoidy jsou oranžovo-žluté pigmenty, které se zařazují do skupiny polyfenolů a patří mezi nesilnější antioxidanty). Tato účinná substance dostala od přírody do vínku výjimečný dar – neobvyklou sílu, díky které dokáže pozastavit v těle škodlivé chemické procesy a schopnost rozlišit rakovinovou buňku od buňky zdravé.

Foto: jamieson.cz

Přírodní alternativa léků proti zánětu

Kurkumin je momentálně jeden z nejslibnějších kandidátů na potlačení zánětu bez nežádoucích vedlejších účinků. Řada klinických studií potvrdila, že zánětlivé procesy má identické účinky jako kortizon a fenylbutazon. Hlavní protizánětlivý účinek kurkuminu souvisí s jeho schopností potlačovat srážlivost krve a tlumit proces vyvolávaný zánětlivými faktory.

Bolestivé klouby, revmatoidní artritida

V klinických pokusech se pacientům s revmatoidní artritidou podávalo 1 200 mg kurkuminu denně. Výsledky byly porovnatelné s další skupinou pacientů, kteří byli léčeni klasicky fenylbutazonem v dávce 300 mg denně. Ukázalo se, že u obou skupin došlo prakticky ke stejnému zmírnění ztuhlosti, otoků kloubů a zlepšení pohyblivosti. Proto se kurkuma doporučuje jako doplňková léčba revmatoidní artritidy, kde významnou úlohu v rozvoji onemocnění hraje právě zánět a oxidační stres (nadbytek volných radikálů).

Trávicí problémy, poškození jater

Kurkuma zmírňuje poruchy trávení, plynatost a nadýmání. Kurkumin podporuje tvorbu žluče, což vede k lepšímu trávení tuků. Působí také proti zánětům žaludku a tenkého střeva, snižuje tvorbu žaludečních vředů. Uvolňuje spasmy hladké svaloviny trávicího traktu, podporuje vylučování gastrinu (hormonu vyvolávajícího produkci žaludeční kyseliny) i pankreatických enzymů a napomáhá eliminovat množení bakterií v žaludku (Helicobacter pylori). Jako antioxidant je kurkuma přímo zodpovědná za ochranu jater a dokáže ji pomoci při chronických problémech, jako jsou infekční záněty a při překonávání žloutenky.

Onemocnění srdce a cév

Jelikož kardiovaskulární onemocnění patří k nejčastějším příčinám úmrtí, vědce po vyhodnocení klinických studií mimořádně potěšilo, že už pravidelné podávání nízkých dávek kurkumy snižuje hladinu „zlého“ cholesterolu LDL a lipidů.

Ochrana buněk před destrukcí

Podle výzkumníků s kurkuminem souvisí také další unikátní účinky kurkumy – ukázalo se, že pomáhá inhibovat signální dráhy v nádorových buňkách a zpomalovat aktivitu vzniku metastáz při onkologických onemocněních. To znamená, že ovlivňuje růst rakovinových buněk! Už dřívější studie naznačily, že kurkuma dokáže porazit uměle připravené nádorové buňky v laboratoriu. Kurkuma má tak potenciál úspěšně léčit mnohé formy zhoubných nádorů cestou extraktů z přírodních zdrojů bez nežádoucích účinků.

Další příznivé účinky kurkumy

  • Čistí krev a stimuluje krvetvorbu, což se následně odráží také na zdravě vypadající pokožce. Zabraňuje úbytku kolagenu a tím oddaluje projevy stárnutí pleti a tvorby vrásek.
  • Napomáhá zabránit poškozování cév, tzv. mikroangiopatii, při cukrovce – pozitivně ovlivňuje endotel cév, čímž se podílí na jejich ochraně.
  • Příznivě působí při astmatu, zahlenění a zánětu dutin.
  • Podporuje snadnější hojení ran a popálenin.
  • Velmi účinně chrání buňky mozku před degenerací a vznikem Alzheimerovy choroby
  • Pomáhá při kvasinkových infekcích.
  • Odstraňuje škody vyvolané volnými radikály, například spalinami z cigaretového dýmu.

Farmakologické účinky kurkumy jsou pozoruhodné, jen málokterá rostlina se může pochválit tak širokým spektrem pozitivních účinků na zdraví. Výzkum potvrdil několika tisícileté indické zkušenosti – účinek kurkuminu můžeme pocítit už při každodenním užívání 2 gramů (přibližně půl čajové lžičky) koření kurkumy. Pro většinu z nás však může být problém užít denně takovéto velké množství tohoto koření, hlavně kvůli výrazné kořenové chuti a vůni. Díky kanadskému výrobcovi přírodních vitamínů Jamieson Laboratories Ltd., který přinesl řešení ve formě doplňku stravy Curcumin (Turmeric) Jamieson, můžeme dnes účinek kurkumy zkusit komfortně, ve formě tablet. Rostlinný produkt Curcumin (Turmeric) Jamieson představuje 550 mg potencovaného přírodního přípravku z kurkumy a kurkumového extraktu (= množství ekvivalentní přibližně 2,5 g kurkumy) v každé jedné tabletě přípravku! Umožňuje nám zúročit léčivou sílu kurkumy, i když někteří z nás toto koření právě neoblibují. Hlavně nám nehrozí, že při neopatrné manipulaci s ním se projeví její barvicí efekt. Přípravek je dostupný výhradně v lékárnách. Více na www.jamieson.cz.

Čím se odlišují Jamieson doplňky stravy s rostlinným výtažkem od ostatních? To, čemu ve společnosti Jamieson věříme, je jednoduché: poskytnout vám a vaší rodině nejčistší a nejúčinnější produkty přímo z Kanady. Proto jsme hrdí, že spolupracujeme s kanadským nezávislým programem certifikace DNA – TRU-ID, založeným na výzkumu University of Guelph. Certifikované logo TRU-ID, které můžete vidět na našich doplňcích stravy s rostlinným výtažkem, představuje nejnovější technologii DNA, která sleduje specifický botanický původ aktivních složek, čímž potvrzuje jejich pravost. Jednoduše řečeno, když uvidíte logo TRU-ID, můžete si být jisti, že skutečně získáte přesně to, co je uvedeno na etiketě vašeho oblíbeného bylinného přípravku Jamieson.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.