Marihuana: 12 důvodů, proč se jí úplně nevyhýbat

Co si představíte, když se řekne marihuana? Partu náctiletých, kteří vykuřují v parku? Tak teď změníte názor, protože konopí má víc léčebných a jiných účinků, než jste si dosud dokázali představit.

Konopí se pro své výrazné léčebné účinky používalo už před mnoha a mnoha stoletími. Píše se o tom už v Erbesově papyru, asyrských textech i řeckých a římských zdrojích. Novodobí lékaři začali s marihuanou pracovat v polovině 19. století a rychle si ji oblíbila i veřejnost. Není divu, vždyť má protizánětlivé, hojivé, analgetické, antibakteriální i antivirální účinky. Pomáhá při průjmu, roztroušené skleróze, kapavce, revmatismu, ale také epilepsii, tetanu, navrací chuť k jídlu a působí i jako analgetikum. Osvědčuje se i při léčbě tzv. civilizačních nemocí a chorob spojených se stářím.

Co obsahuje

Konopná semena a olej jsou jedním z nejlepších zdrojů esenciálních mastných kyselin. Kromě vzácné kyseliny gama-linolenové obsahují omega 6 a omega 3 v poměru 3:1 (lidská kůže je obsahuje v poměru 4:1). Obsahují také všech osm esenciálních aminokyselin, které jsou pro člověka nezbytné, ale tělo si je neumí samo vyrobit a musí je přijmout z potravy. Jedna hrst konopných semen přitom kryje potřebu proteinů a mastných kyselin na den.

Jak nám tedy konkrétně prospívá?

1. Léčí zelený zákal

Konopí funguje jako léčba nebo prevence glaukomu – zeleného zákalu. Ten zvyšuje tlak v oční bulvě, poškozuje zrakový nerv a způsobuje ztrátu zraku. Marihuana tlak uvnitř oka snižuje, takže se postup nemoci výrazně zpomalí a pacienti neoslepnou.

2. Zabraňuje epileptickým záchvatům

Studie z roku 2003 ukázala, že konopí chrání před epileptickými záchvaty. Vědci to zkoumali na krysách, u kterých se díky terapii oddálily záchvaty o asi deset hodin. Hlavní roli přitom hrají kanabinoidy, účinné složky marihuany, konkrétně THC, který se váže na mozkové buňky zodpovědné za uvolnění svalů. Díky těmto protikřečovým vlastnostem dobře zabraňuje záchvatům.

3. Brání šíření rakoviny

Chemické látky obsažené v konopí podle vědců brání rozšiřování rakoviny v těle. Experimenty probíhaly na buňkách rakoviny prsu a po podání kanabidiolu se buňky skutečně staly méně agresivní. Jiné studie dokonce předpokládají, že jiné látky v marihuaně rakovinné buňky dokonce zabíjejí.

4. Zmírňuje napětí

Pacienti, kteří marihuanu užívají pro léčebné účely potvrdí, že ulevuje od bolesti a potlačuje nevolnost. Právě proto ji nejčastěji užívají lidé podstupující chemoterapii. V roce 2010 výzkumníci přišli s tím, že navíc zmírňuje psychické napětí, takže i zlepšuje náladu a působí jako sedativum. Nicméně vysoké dávky naopak napětí zhoršují a pacient se může stát paranoidním!

5. Zpomaluje Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu

Studie zveřejněná v roce 2006 v časopise Molekulární farmacie zjistila, že THC z marihuany zpomaluje blokací příslušných enzymů v mozku tvorbu amyloidních plaků. Právě ty přitom při Alzheimerově chorobě zabíjejí mozkové buňky. U pacientů s Parkinsonovou chorobou pak marihuana prokazatelně zlepšuje třas, bolesti a spánek.

6. Ulevuje při roztroušené skleróze

Marihuana může zmírňovat bolesti doprovázející roztroušenou sklerózu. Alespoň to uvádí studie v Žurnálu kanadské lékařské asociace. Odborníci sledovali třicet pacientů s RS s bolestivými symptomy. Tito pacienti na jiné druhy léčby nereagovali, ale po kouření marihuany se jejich bolesti skutečně na několik dní zmenšily. THC se totiž váže na receptory v nervech a svalech. Jiné studie naznačují, že pomáhá také při křečích.

7. Ulevuje při artróze

Jak už bylo řečeno, marihuana zmírňuje bolest, navíc pomáhá při zánětu a podporuje spánek, který také ulevuje od bolesti a nepohodlí lidí s revmatoidní artritidou. Odborníci z několika amerických nemocnic podávali pacientům s artritidou lék s kanabinoidy. Po dvou týdnech se u nich oproti pacientům, kteří dostávali placebo, problémy výrazně zlepšily, plus také začali mnohem lépe spát.

8. Zůstanete díky ní štíhlí

Studie publikovaná v Americkém lékařském žurnálu před dvěma lety naznačila, že kuřáci marihuany jsou hubenější než nekuřáci a mají také rychlejší metabolismus. Experti analyzovali 4500 dospělých Američanů – 579 z nich kouřilo marihuanu v posledním měsíci, 2000 někdy v minulosti a 2000 nikdy. Studovali přitom to, jak jejich těla reagují na cukry – hladinu inzulinu a hladinu cukru v krvi po devíti hodinách od posledního jídla a po konzumaci cukru. A výsledek? Kuřáci opravdu na cukr reagují lépe.

9. Podporuje tvořivost

Konopí má také pozitivní účinky na naši kreativitu. Přestože krátkodobá paměť se kuřákům marihuany zhoršuje, pokud mají přijít s něčím novým, nápady z nich doslova padají. Odborníci to testovali tak, že dali kuřákům za úkol vymyslet asociace k různým slovům, a ukázalo se, že na tom pacienti v tomto případě byli více než dobře. Stejně tak se u nich zlepšila schopnost vyjádřit se. Zlepšené tvůrčí schopnosti mohou být následkem uvolnění dopaminu v mozku. Lidem se zmenší zábrany a cítí se uvolněnější, takže mozek může vnímat stejné věci jinak.

10. Chrání před nočními můrami

Tohle je trochu složitější. Marihuana narušuje spánkové cykly přerušením REM fáze. Z dlouhodobého hlediska to může být pro časté kuřáky problém, nicméně pacientům s nočnímu můrami to může pomoci. Sny se totiž objevují právě v REM fázi, takže jejím narušením k tomu nedojde.

11. Regeneruje pleť

Kosmetika s konopím skvěle zabírá proti vráskám, zlepšuje celkovou kvalitu pleti, pomáhá s opary nebo suchou a popraskanou kůží. V některých krémech se pojí ještě s kyselinou hyaluronovou, která zvyšuje účinnost přípravku tím, že proniká do nejhlubších struktur pleti.

12. Pomůže s unavenýma a těžkýma nohama

I s těžkýma a unavenýma nohama dokáže pomoci olej z konopí. Zabírá při dlouhodobých potížích i akutních problémech.

-ana-

Sdílejte článek
Štítky konopí marihuana marjánka

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.