Nadměrné pocení? Nasaďte nejmodernější zbraně

Vyzbrojte se proti krůpějím potu zbraněmi třetího tisíciletí!

Potí se každý. Když už ale vnímáte pocení jako něco, co vás obtěžuje, je na čase s tím něco dělat, protože jinak trpí vaše sebevědomí i okolí… Mějte ale na paměti, že může jít také o varovný signál, že s vaším organismem není něco v pořádku.

Co může být příčinou?

Nechte si vyšetřit srdce, štítnou žlázu, hladinu cukru a pokud procházíte menopauzou, konzultujte s gynekologem správné nastavení hormonální substituční terapie a upravte svou životosprávu. Lidé se také zcela běžně nadměrně potí v psychicky zátěžových situacích, čili je úplně normální, že se potíte, když vyřizujete něco důležitého.

Jak to vyřešit?

Nadměrné pocení je velmi rozšířeným problémem, který se dá řešit více prostředky. Pokud vyloučíte zdravotní příčinu, můžete zkoušet další věci, které pomohou potlačit obtěžující pocení:

Zhubněte!

Silnější jedinci se potí o poznání více než štíhlí. Tuk totiž vytváří přirozenou tepelnou bariéru. Často s nadváhou souvisí i vyšší tlak a tělo „přehřátí“ někde upustit musí…

Buďte v klidu

Snažte se být psychicky v pohodě. Relaxujte. Berte vitamin B komplex, vyhledejte psychologa, případně psychiatra.

Noste prodyšné oblečení

Oblečení volte z přírodních materiálů, vrstvěte ho, ať si můžete podle potřeby odkládat. Sprcha ani náhradní tričko při nadměrném pocení mnohdy nestačí, ale aspoň se budete cítit lépe.

Foto: thinkstock.com

Deodoranty a antiperspiranty

Díky deodorantům nebudete nelibě „vonět“, ale také nepotlačíte pocení. To dokážou právě antiperspiranty. Chemicky stahují póry a pot se nevylučuje. Oblíbený je Driclor, který nejspíše seženete v lékárnách. Nanáší se jednou denně, a to před spaním.

Botox!

„Nejúčinnější variantou po operaci je použití botulotoxinu,“ tvrdí korektivní dermatoložka Edita Jatšová z Laserového centra Anděl. To je onen známý „botox“, který se užívá v boji proti mimickým vráskám. „Cílem ošetření je pomocí botulotoxinu zablokovat aktivaci potních žláz. Zákrok se provádí tenounkou jehličkou a hotovo je za 10 minut.“

Redukce pocení nastupuje pozvolna, plného účinku dosahuje cca po 2–3 týdnech a efekt přetrvává standardně 6 až 9 měsíců. „Nejčastěji takto ošetřujeme podpaží, dlaně a plosky nohou. Je to velmi účinné a na ošetření se nám hlásí i spousta mužů. Ti totiž obecně mají daleko více potních žláz než ženy, na pravidelné používání kosmetiky si příliš nepotrpí a to, že se nepotí, ocení třeba při sportu.“

Elektřinou proti pocení

Ionoporéza je elektrická metoda. Při této metodě se aplikuje proud nízké intenzity na dlaně nebo chodidla namočené v roztoku elektrolytu. Sezení trvají dvacet minut a je třeba je pravidelně opakovat, zpočátku několikrát týdně. Výsledky léčby jsou rozdílné.

Bylinky

Šalvěj lékařská zabraňuje pocení, které je nervového původu a působí antibakteriálně. Pro větší účinnost ale raději sáhněte po pilulkách s šalvějovým extraktem, protože vypít bychom museli několik šálků čaje, což by mohlo vyvolat jiné, negativní účinky na organismus.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.