Zdraví a nemoci

6. května 2016 04:40

Martina Čerňanská

Nemoc životního stylu jménem cukrovka a novinky v léčbě

Cukrovka jako celosvětová epidemie. Číslo počtu lidí s cukrovkou šplhá podle údajů Světové zdravotnické organizace ke 422 milionům a každým rokem se počet těchto pacientů zvyšuje. V roce 2040 odborníci očekávají až 642 milionů nemocných.

Prognóza pacientů s diabetem přitom není dobrá: oproti zdravé populaci mají 2× vyšší riziko úmrtí v důsledku kardiovaskulárních změn, navíc si kvůli své nemoci zkracují život v průměru o několik let a život jim komplikují další zdravotní potíže.

Cukrovka 2. typu je nejčastější metabolickou poruchou a v České republice s ní bojuje téměř 900 000 lidí. Lékaři dokonce tvrdí, že číslo je určitě ještě vyšší – hodně pacientů o své nemoci ani neví!

Častou zdravotní komplikací pro lidí trpící touto nemocí je selhání ledvin. Do této doby neexistoval na trhu lék, který léči cukrovku a zároveň chrání ledviny. Odborníci nyní ale přišli s novinkou, která řeší další komplikaci cukrovky: dokáže oddálit selhání ledvin.

Pacientům s cukrovkou k dlouhodobému udržení správné hladiny glukózy v krvi často nestačí jeden lék. To pak vyvolává potřebu užívat několik přípravků. U nové léčby jde o kombinaci dvou účinných látek s různým mechanismem účinku – empagliflozinu a metforminu – v jediném přípravku. Hlavní mise léčiva je jasná: pomoci diabetikům dosáhnout požadovaných hodnot glukózy v krvi ve velmi pohodlné formě, jakou lék s doporučeným dávkováním 2× denně jedna tabletka určená ke spolknutí určitě je.

Tento lék Empagliflozin přináší pacientovi hned několik výhod:

• snižuje hmotnost,

• snižuje glykovaný hemoglobin (stanovení jeho hladiny umožňuje posoudit dlouhodobou kompenzaci cukrovky, navíc umožňuje zhodnotit riziko rozvoje komplikací nemoci)

• snižuje riziko smrti z kardiovaskulárních příčin o 38 %

• snižuje riziko hospitalizací pro srdeční selhání o 35 %

• snižuje riziko smrti z jakýchkoli příčin o 32 %

• snižuje riziko postižení ledvin o 39 %

PR/Martina Čerňanská

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.