Zdraví a nemoci

8. října 2015 04:20

Lucie Průchová

Obdivuhodné! Tato statečná žena podstoupila operaci mozku za plného vědomí

Šestadvacetiletá Kineta Kelsall z Manchesteru, je jedna z mála lidí, kteří zažili tuto náročnou operaci. Jí ovšem zachránila život.

Ve Velké Británii, kde tato žena žije a kde jí také byla operace provedena, je pouhých 50 lidí, kteří mají tuto zkušenost za sebou.

Kinetě byla provedena kraniotomie, což je chirurgické odstranění části kosti z lebky, aby se lékaři dostali k nádoru, který měla v hlavě a který bylo třeba odstranit. Po dobu šestihodinové operace byla tato žena stále při vědomí.

Nyní se snaží zvyšovat povědomí o tomto postupu léčby, který jí pomohl, a snaží se získat prostředky pro charitativní organizace pomáhajím lidem s rakovinou.

„Během operace jsem cítila vrtání do lebky. Bylo to, jakoby startovalo v mé hlavě letadlo. Vůbec to nebolelo, jen jsem cítila v hlavě tlak – takový divný pocit, když jsem si uvědomila, že mi řežou mozek. Operace byla mnohem bezpečnější, protože jsem byla vzhůru, lidé by měli být obeznámeni s tímto zákrokem jako s jednou z možností. Vypadá to děsivě, ale je to vítězství ducha nad hmotou, a dnes jsem tady,“ říká Kineta.

Než se přišlo na to, že má nádor, byla stále bezdůvodně ve stresu a hodně věcí zapomínala a nevěděla proč. Také jí začaly padat věci z rukou, nebyla schopna je udržet.

„Byla jsem s partnerem u jeho rodičů na oslavě Dne matek, a tam to začalo, najednou mi z ničeho nic začaly vypadávat předměty z rukou. Od té doby se mi stávaly divné věci – nemohla jsem zvednout misku polévky nebo hrníček kávy v kavárně. Bezdůvodně se mi chtělo plakat nad úplnými hloupostmi nebo jsem začala mít vztek a ani jsem nevěděla proč.“

Pak ztratila cit v levé polovině těla, a začala se cítit celkově „otupěle“. Tehdy si uvědomila, že tady bude asi něco vážně špatně.

V první fázi si doktoři mysleli, že to bude jen napjatý sval na krku nebo skřípnuté nervy. Ale její stav se velice rychle zhoršil a jednoho dne byla převezena do nemocnice v Manchesteru, kde jí zdravotníci během důkladného vyšetření našli nádor v hlavě.

„Když slyšíte ve dvaceti pěti letech, že máte rakovinu a že můžete umřít, je to ta nejděsivější životní vyhlídka na světě.“

Operace se ale podařila a vypadá to, že je Kineta naprosto zdravá, a že rakovinu porazil i její přítel, který letos prodělal rakovinu varlat. Oba se v současné době snaží pomáhat ostatním podobně nemocným lidem. Zorganizovali i charitativní večírek, aby vybrali nějaké prostředky na podporu léčby. To vše s pomocí přátel a rodiny.

„Chtěli jsme získat peníze pro charitativní organizace, šířit povědomí o nemoci a způsobu léčby. Ale také oslavit naše zdraví a štěstí, procházející skrze něco, co se dá nazvat těžké časy, které už máme snad za sebou, držte nám pěsti.“

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.