Olivia Newton-John: Doufám, že budu žít déle, než říkají statistiky

I když už potřetí svádí slavná australská herečka a zpěvačka boj se zákeřnou rakovinou, která se tentokrát vrátila ve čtvrtém stadiu, snaží se nezabývat prognózou, kterou jí dávají lékaři, a nemyslet na smrt.

Když natočila muzikál Pomáda, bylo jí 28 let. O patnáct let později, ve 43 letech, se její zdánlivě okouzlující život změnil, když si nahmatala v prsu bulku. Nebyla to ale tehdy jediná špatná zpráva. Ve stejný den, kdy jí diagnostikovali rakovinu prsu, jí totiž zemřel otec. „Měla jsem dceru a věděla jsem, že se o ni musím postarat. To mi pomohlo to všechno nějak překonat,“ vzpomíná australská herečka. Podstoupila chemoterapii a zdálo se, že je hrozba zažehnána. Rakovina se ale vrátila v roce 2013, kdy se metastázy rozšířily do ramene. A v září 2018 lékaři hvězdě muzikálů Pomáda nebo Xanadu diagnostikovalil rakovinu již potřetí, tentokrát ve čtvrtém stadiu.

V rozhovoru pro americkou televizi CBS připustila, že bolest může být někdy opravdu strašlivá: „Je to bolest, která vám vžene slzy do očí. Čtvrté stadium rakoviny prsu, známé také jako metastatické stadium, se šíří do dalších částí těla a snižuje šanci na přežití na 34 procent,“ vysvětluje čtyřnásobná držitelka cen Grammy. Herečka, která letos oslavila 71. narozeniny, ale prý se svým lékařem o míře přežití vůbec nediskutuje. „Prognóza? Nemluvím o prognóze. Protože když vám dají nějaké procento, kolik žen přežije, nebo vám řeknou: Tolik žen onemocní a tolik jich přežije, prostě si to vsugerujete a může se vám to skutečně stát. Vím, co říkají statistiky. Ale nevšímám si jich. Prostě jsem se rozhodla, že budu žít déle.

Je potřeba užívat si každého dne

Když se Olivia poprvé dozvěděla o své diagnóze, snažila se o tom moc nepřemýšlet. „Popření nemoci je opravdu dobré. Ale je to náročné. Po čase jsem sama sobě řekla: Nevím, jak dlouho tady ještě budu, ale musím si užívat života. Takže si vezmu koláč, když mám na něj chuť. A když mám chuť na víno, tak si ho dám. Protože součástí uzdravujícího procesu musí být i radost ze života a užívání si každého dne."

Navzdory své diagnóze se Olivia nikdy nelitovala ani nezpochybňovala svou diagnózu. „Nikdy jsem se neptala, proč zrovna já. Možná jsem někde hluboko cítila, že to má nějaký důvod. Nebo jsem si možná potřebovala nějaký důvod vytvořit, abych se s tím nějak srovnala," svěřila se herečka v televizním rozhovoru.

Dnes se hvězda Pomády snaží myšlenky na smrt nepřipouštět. „Samozřejmě na smrt myslíte, je to prostě součást života. A když máte rakovinu, cítíte, že smrt je někde blízko. Ale jako většina lidí nemám tušení, kdy zemřu. Může to být klidně zítra, když na mě třeba spadne strom. Takže je to zkrátka vědomí, že někdy zemřete. Ale snažím se o tom moc nepřemýšlet. Snažím se s tím nějak smířit."

Nejšťastnější je s manželem na ranči

Newton-John tráví většinu času doma s manželem Johnem Easterlingem, kterému říká „Amazon John“. Je zastáncem léčivých schopností rostlin, zejména léčebného konopí, které pěstuje na jejich ranči v Kalifornii a vyrábí z něj pro svou ženu olej na zmírnění bolesti. „Je to dobrý, laskavý a neuvěřitelně chytrý člověk,“ říká o svém muži herečka, která má rovněž velmi blízký vztah se svou dcerou z prvního manželství Chloe. Ta se v minulosti potýkala se závislostí na alkoholu a návykových látkách, s anorexií, úzkostí a depresemi.

Navzdory své nevyléčitelné nemoci se Olivia snaží být stále aktivní. Na ranči se stará o své miniaturní poníky a věnuje se také wellness ve výzkumném středisku Olivia Newton-John Cancer Wellness & Research centru v Melbourne, které založila. Například letos v listopadu budou vydraženy její nejslavnější kostýmy, mezi nimiž nebudou chybět kostýmy z muzikálu Xanadu nebo slavný černý oblek ze závěrečné písně Pomády, a část výtěžku bude věnována právě tomuto centru.

Jana Poláčková


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 6. 2024

Pokud jste připraveni a dobře zorganizováni, Berani, měl by dnešní den proběhnout hladce a příjemně. Nebojte se oddávat fantaskním snům a věcem rozmarné povahy. Máte právo vybočit z běžné rutiny. Pokud jste však své úkoly nedělali pořádně, budete nyní muset věnovat čas dohánění a plánování dopředu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.