ONLINE CHAT: Ptejte se odbornice na oční vady a operace očí doc. Šárky Skorkovské

To, že vidíme dobře, považujeme za samozřejmost do chvíle, než se kvalita a ostrost našeho vidění zhorší.

Ačkoli má oko přirozenou ochranu, k níž patří bezpečné umístění v očnici a reflexy, kvalitu vidění ovlivňujeme především my sami: životním stylem, mírou odpočinku a dostatečným spánkem, způsobem šetření zraku a jeho účinnou každodenní ochranou. Mnoho lidí ale prvním náznakům zrakového diskomfortu nevěnuje pozornost a k očnímu lékaři přichází až ve chvíli, kdy má problém. Přitom se lékaři shodují na tom, že právě pravidelné prohlídky u očního lékaře jsou nejlepší prevencí.

Máte pocit, že se vám horší zrak? Nedokážete přečíst malá písmena, nerozeznáváte drobné detaily předmětů, cítíte stálý tlak v očích nebo pociťujete jiné problémy v souvislosti s očima? Uvažujete o operaci očí? Poraďte se o tom s primářkou oční kliniky NeoVize doc. Šárkou Skorkovskou.

Své otázky můžete psát ZDE.

V dospělosti se vyšetření očním lékařem doporučuje minimálně jednou za čtyři roky do 45 let věku a jednou za dva roky po 45. roce. I mnoho jinak zcela zdravých lidí po šedesátce často zjistí, že světlo je pro ně na rozeznání jemných detailů příliš slabé. Je tomu tak proto, že čočka již není tak elastická jako dříve a nemůže již téměř zaostřovat. Navíc často se v čočce zjistí šedý zákal, který může výrazně zhoršovat vidění a může vést až k úplné ztrátě zraku.

Právě šedý zákal byl ještě v nedávné době strašákem pro všechny pacienty očních klinik. Nepříjemné onemocnění, při němž dochází k zakalení oční čočky, mohla odstranit pouze náročná operace za použití skalpelu. Dnes je ale všechno jinak a lékaři používají k operacím takzvaný femtosekundový laser. S ním je zákrok desetkrát přesnější, bezpečnější a trvá jen 40 vteřin!. „Operace šedého zákalu (kataraktu) je nejčastěji prováděná operace na světě s velmi dobrými výsledky,“ říká doc. Šárka Skorkovská, primářka oční kliniky NeoVize, a dodává: „Přesnou příčinu vzniku katarakty neznáme, podílí se na ní řada faktorů. Dědičnost v případě šedého zákalu hraje důležitou roli, stejně jako metabolické změny v čočce, které ovlivňují její průhlednost.“

Doc.MUDr. Šárka Skorkovská, CSc

Patří k uznávaným očním mikrochirurgům se specializací na operace šedého zákalu, léčbu sítnice či na chirurgické odstraňování dioptrických vad. Oční chirurgii se věnuje už 25 let a provedla více než deset tisíc očních operací.

Vystudovala Fakultu všeobecného lékařství Univerzity J. E. Purkyně v Brně. V roce 2009 získala titul docenta oftalmologie. V letech 2009 až 2015 působila jako primářka Evropské oční kliniky v Brně. Na pozici primářky brněnské oční kliniky NeoVize nastoupila 1.9.2015.

Během své praxe absolvovala zahraniční stáže se zaměřením na chirurgii předního a zadního očního segmentu v Tübingenu, Mnichově a ve Vídni.

Jak a proč šedý zákal vzniká? Dá se mu předejít? Kdy je nutné podstoupit operaci? Nejen na tyto, ale i na další otázky z oblasti očního lékařství se můžete zeptat přední české oftalmoložky, specialistky na operaci šedého zákalu, primářky oční kliniky NeoVize, doc. Šárky Skorkovské. Využijte této příležitosti a posílejte už teď své otázky. Doc. Šárka Skorkovská na ně bude odpovídat ve středu od 17 do 18 hodin.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 5. 2024

Berani, v posledních týdnech jste možná pracovali na projektech, které vám přinášely dobrý pocit, zejména na projektech, které se týkaly dosažení větší nezávislosti v kariéře. Během tohoto procesu jste si pravděpodobně osvojili některé nové dovednosti a nyní se cítíte dostatečně sebevědomí na to, abyste je mohli využít. Dnešní poslední výbuch odhodlání a vnitřní síly by mohl celý proces završit a dosáhnout vytoužených cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.