ONLINE CHAT: Ptejte se předního českého urologa prof. Marka Babjuka

Urologické potíže jsou pro mnohé lidi tématem, o kterém není zrovna příjemné otevřeně hovořit. Přitom se však jedná o závažný problém, při jehož řešení hraje důležitou roli včasná diagnostika a prevence. Dnes máte možnost poradit se s odborníkem.

Obecně se dá říci, že muž po padesátém roku života by už měl mít svého urologa. Ale platí to i pro ženy. Je důležité nepodceňovat nenápadné a často plíživé potíže s močením, náhlou poruchu erekce nebo přechodnou příměs krve v moči.

U mužů je nejčastějším urologickým problémem karcinom prostaty, jehož výskyt významně stoupá právě mezi 50. a 60. rokem života. U mužů, a zejména kuřáků, se také častěji objevují nádory močového měchýře. V České republice žije přibližně 21 tisíc pacientů s karcinomem močového měchýře a každý rok přibývá zhruba 2000 nových případů. Včas odhalený nádor je možné vyléčit. Nejčastějším příznakem tohoto typu rakovinného onemocnění je krev v moči.

Ženy častěji trpí na záněty dolních močových cest, záněty močového měchýře a různé tipy inkontinence. Infekční onemocnění a záněty se objevují opakovaně a výrazně tak ztěžují život.

Ovšem prevenci by se rozhodně neměli vyhýbat ani mladší lidé. Obecně mladí muži netrpí na záněty močového měchýře a urologicky obvykle nestonají. V této věkové skupině je ale nutné zmínit tumor varlete, což je nejčastější nádor u mladých mužů ve věku 20–25 let. U mladých žen se často vyskytují již zmíněné záněty, které jim komplikují nejen pracovní, ale i osobní život.

Trápí vás opakované záněty nebo inkontinence? Uvažujete o obřízce, vasektomii (mužské antikoncepci), máte poruchy erekce nebo jste objevili krev v moči? Bojíte se, že máte nádor? Na to všechno se můžete zeptat zkušeného urologa, prof. MUDr. Marka Babjuka, CSc., hlavního lékaře pražské kliniky Uroklinikum.

Své otázky pište ZDE.

Na to, jak je důležitá prevence a včasné odhalení urologických potíží se snaží upozornit i celosvětový Týden urologického zdraví, který probíhá od pondělí 14. září. Jeho cílem je zvýšit informovanost o závažných urologických onemocněních, zvláště o prevenci a možnostech léčby, informovat o práci urologů a novinkách v urologii a v neposlední řadě se snaží o vymýcení studu a tím zajištění včasné diagnostiky u všech urologických příznaků.

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc.

Narodil se v roce 1961 v Praze. Vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy, poté pracoval na urologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V současnosti je hlavním lékařem pražské kliniky Uroklinikum. Od roku 2009 pracuje jako přednosta urologické kliniky FN Motol a 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a od roku 2011 je předsedou České urologické společnosti ČLS JEP. Absolvoval řadu studijních pobytů v zahraničí. Je členem vědecké rady České lékařské komory, Evropské urologické společnosti (EAU), Americké urologické společnosti i Světové urologické společnosti (SIU)

Využijte této příležitosti a nestyďte se zeptat (otázky je možné pokládat i anonymně). Otázky můžete posílat už teď. Prof. Marek Babjuk na ně bude odpovídat ve čtvrtek od 18 do 19 hodin.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.