zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Otestujte se: Jak dobré máte periferní vidění?

Většině lidí dělá největší potíže vidět to, co je nahoře
Autor: iStock Většině lidí dělá největší potíže vidět to, co je nahoře
anna kopečková , Vydáno: 04.06.2017
I když máte pocit, že vidíte dobře, nemusí to tak úplně platit o vašem periferním vidění, které používáte víc, než si možná myslíte.

reklama

Když se zadíváte na předmět před sebou, vidíte nejen jej, ale i jeho velké okolí. Na krajích očí pak můžete pozorovat předměty, které se nachází sice mimo zorné pole očí, přesto jsou viditelné. Tak nějak lze popsat periferní vidění, které se kdysi lidem hodilo na obranu proti predátorům a dnes je neméně důležité, například při jízdě autem po dálnici.

Schopnost periferního vidění se u jednotlivých lidí poměrně dost liší, jak zjistila malá studie z března tohoto roku zveřejněná ve sborníku britské Národní akademie věd.

Studie se zúčastnilo 12 dobrovolníků, kteří v průběhu několika let prováděli řadu testů. Pro hlavní test byli účastníci požádáni, aby se soustředili na centrální bod na obrazovce a určili čas na snímcích hodin, které byly umístěny na všech čtyřech stranách (levé, pravé, horní a dolní) tohoto bodu. Někdy byly na jedné straně jen jedny hodiny, někdy jich bylo víc. A ukázalo se, že účastníkům dělalo problémy určit čas na hodinách, pokud jich bylo na jedné straně víc. Jejich vizuální pole bylo zkrátka přeplněné.

Výzkum také ukázal, že horní periferní vidění dělá většině lidí větší potíže, než pozorování předmětů po stranách.

Otestujte se

Chcete vědět, jak jste na tom s periferním viděním vy? Nejlépe to samozřejmě odhalí oční lékař, ale alespoň orientačně si své periferní vidění můžete vyzkoušet na následujících obrázcích.

První test: Zaměřte oči na červenou tečku ve středu obrázku. Pak se pokuste přečíst písmeno C, které je uprostřed trojice na každé straně, a zjistěte, zda je otočené směrem doleva nebo doprava.

Test periferního vidění 1 Foto:

Jak vám to šlo? Pro většinu lidí je nejtěžší rozpoznat písmena v horní části obrázku.

 

Druhý test: Opět se zadívejte na červenou tečku uprostřed obrázku a zkuste určit čas na hodinách uprostřed svislé řady úplně vlevo a pak na opačné straně. Na které straně vám to jde lépe?

Test periferního vidění 2 Foto:

 

Třetí test: Naposledy zaměřte oči na červenou tečku uprostřed obrázku a zkuste určit čas, tentokrát na hodinách uprostřed horní řady a pak uprostřed dolní řady.

Test periferního vidění 3 Foto:

 

Na které straně je to pro vás snazší? Pro většinu lidí je to v dolní řadě.

-ak-/obr. University College London

reklama

Související témata: test , oči , zákal , zrak , periferní vidění , test zraku

reklama

Přečtěte si také

reklama