Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Pozor na ledovou vodu! Osm skrytých nástrah, které vás mohou při pití potkat

Během horkého dne uprostřed parného léta často neexistuje nic jiného po čem byste prahli víc, než je krásně orosená sklenice vody, která vám pomůže ulevit si od pekelného vedra. Ale pokud právě saháte po vaničce s kostkami ledu, možná se na chvilku zastavte...
Vydáno: 23.07.2016, Martina Hrušková
Osm skrytých nástrah při pití ledové vody
Osm skrytých nástrah při pití ledové vody Autor: thinkstock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak to tak vypadá, tak právě tato přitažlivá sklenice vody s ledem v sobě ukrývá celou řadu skrytých nástrah pro vaše zdraví. Což je ovšem velký šok – jestli něco považujeme za skutečně zdravý nápoj, tak je to přece pitná voda. Ale není to voda, čeho bychom se měly bát – naštěstí je pití vody stále tak bezpečné, jak jen může být. Pes je zakopaný ve velmi nízké teplotě vody, která může natropit pořádnou neplechu v našem těle a přivodit různé nepříjemné zážitky.

Skrytá hrozba číslo jedna: škodí zažívání

Pití studené vody může podráždit váš žaludek. Chlad je totiž protizánětlivý a způsobuje zúžení cév. Takže studený obklad na výron kotníku pomáhá ke splasknutí otoku, ale vnitřní chlad zapříčiní smrštění žaludku, který pak hůře tráví a obtížněji zpracovává potravu.

Článek

neobvyklé triky Foto:

8 neobvyklých triků, které vás zbaví různých bolestí a nepříjemností

Naučte se fígle, které vás nenásilně zbaví migrény, bolesti zubů, nervozity nebo ucpaného nosu.

Skrytá hrozba dvě: vysává energii

Ledová voda je velký zloděj vaší energie, takže vás vyčerpá a zanechá vyšťavenou. Spousta lidí pije studenou vodu jako životabudič, protože nižší teploty mají rychlý povzbuzující efekt, ale ve skutečnosti vaše tělo musí vydat navíc určitou energii, aby vodu ohřálo – a tak vás vlastně vyčerpá.

Osm skrytých nástrah při pití ledové vody  led Foto:

Skrytá hrozba číslo tři: dráždí hrdlo

Pamatujete si, jak reaguje váš nos na větrné a studené zimní dny? Spustí se vám rýma, čímž tělo přirozeně ohřívá a zvlhčuje vzduch, než dojde do plic. Ledová voda dokáže i v létě totéž, akorát to není potřeba – a vy máte ucpané hrdlo, bolavý krk.

Skrytá hrozba číslo čtyři: zpomaluje srdeční tep

Pití ledové vody posílá chlad přímo podél páteře a míchy do tělní dutiny. Vaše tělo bude zběsile pracovat na tom, aby vodu ohřálo, ale mezitím nervová soustava zpomalí srdeční tep jako preventivní opatření proti poklesu teploty.

Skrytá hrozba číslo pět: brání hydrataci

Naše tělo moc neumí využít vodu chladnější než 37°C. Tělo nejprve musí chladnou vodu ohřát, než ji může poslat dále do zažívacího a krevního oběhu. Pití ledové vody tak brzdí hydrataci vašeho těla.

Článek

každodenní návyky hlavní Foto:

6 každodenních návyků, které jsou stejně špatné jako kouření

Myslíte si, že když nekouříte, máte ze zdravotního hlediska vyhráno? Ne tak docela.

Skrytá hrozba číslo šest: ucpe vás

Pít studenou vodu může mít spoust nezamýšlených účinků na váš trávicí trakt. Některým lidem může způsobit běhavku, protože tělo bude příliš vyčerpáno, než aby dokázalo účinně trávit a prostě se rychle zbaví většiny vody a potravin. Jiným naopak pravděpodobně způsobí zácpu, protože chlad způsobí zatuhnutí potravy a zúžení vnitřností. V obou případech nic moc.

Skrytá hrozba číslo sedm: bolest hlavy

Jako malé děti jste možná zažily „zmrzlinový hlavobol“ – náhlou bolest stoupající do hlavy, způsobenou přemírou studených dobrot. Ledová voda může vyvolat přesně stejnou reakci ve vašem těle, shora, zdola, jelikož chladí mnoho citlivých nervových zakončení podél páteře. Ty pak posílají bolest do hlavy, rozechvějí vás, případně vás bolí tělo.

Led a tloušťka Foto:

Skrytá hrozba číslo osm a to je nejhorší: tloustnete

Zažitý mýtus říká, že pitím studené vody zhubnete, protože nutíte vaše tělo k vnitřní činnosti, takže spálíte více kalorií a zbavíte se tuku v těle. Vlastně je to pravda, ale tento proces má i druhou stranou mince: nižší teploty způsobují, že tuky naopak zpevní a ztuhnou – což ztěžuje jejich spalování nebo odbourávání. Výsledek je, že tělo spíše tráví a spaluje jiné látky a nechává tuky stranou…

Viděli jste někdy otužilce plavat v ledové vodě? Zkrátka led a hubnutí nejdou dohromady...
(foto:studioveronicaslaterstudio.com)                                                       

Přečtěte si také:

Článek

Jaké bude vaše manželství? Foto:

Jaké bude vaše manželství? Odpověď najdete na své ruce!

Přemýšlíte o své budoucnosti a říkáte si, jaké asi bude vaše manželství? Jestli se má vlastně cenu vdávat, jak zařídit, aby váš sňatek vydržel co nejdéle a byli jste...

připravil: Martina Čerňanská/PM

Článek je zařazen v: studená voda, ledová voda, pití studené vody, nebezpečí pití studené vody
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama