Zdraví a nemoci

23. července 2016 04:50

Martina Čerňanská

Pozor na ledovou vodu! Osm skrytých nástrah, které vás mohou při pití potkat

Během horkého dne uprostřed parného léta často neexistuje nic jiného po čem byste prahli víc, než je krásně orosená sklenice vody, která vám pomůže ulevit si od pekelného vedra. Ale pokud právě saháte po vaničce s kostkami ledu, možná se na chvilku zastavte...

Jak to tak vypadá, tak právě tato přitažlivá sklenice vody s ledem v sobě ukrývá celou řadu skrytých nástrah pro vaše zdraví. Což je ovšem velký šok – jestli něco považujeme za skutečně zdravý nápoj, tak je to přece pitná voda. Ale není to voda, čeho bychom se měly bát – naštěstí je pití vody stále tak bezpečné, jak jen může být. Pes je zakopaný ve velmi nízké teplotě vody, která může natropit pořádnou neplechu v našem těle a přivodit různé nepříjemné zážitky.

Skrytá hrozba číslo jedna: škodí zažívání

Pití studené vody může podráždit váš žaludek. Chlad je totiž protizánětlivý a způsobuje zúžení cév. Takže studený obklad na výron kotníku pomáhá ke splasknutí otoku, ale vnitřní chlad zapříčiní smrštění žaludku, který pak hůře tráví a obtížněji zpracovává potravu.

Skrytá hrozba dvě: vysává energii

Ledová voda je velký zloděj vaší energie, takže vás vyčerpá a zanechá vyšťavenou. Spousta lidí pije studenou vodu jako životabudič, protože nižší teploty mají rychlý povzbuzující efekt, ale ve skutečnosti vaše tělo musí vydat navíc určitou energii, aby vodu ohřálo – a tak vás vlastně vyčerpá.

Skrytá hrozba číslo tři: dráždí hrdlo

Pamatujete si, jak reaguje váš nos na větrné a studené zimní dny? Spustí se vám rýma, čímž tělo přirozeně ohřívá a zvlhčuje vzduch, než dojde do plic. Ledová voda dokáže i v létě totéž, akorát to není potřeba – a vy máte ucpané hrdlo, bolavý krk.

Skrytá hrozba číslo čtyři: zpomaluje srdeční tep

Pití ledové vody posílá chlad přímo podél páteře a míchy do tělní dutiny. Vaše tělo bude zběsile pracovat na tom, aby vodu ohřálo, ale mezitím nervová soustava zpomalí srdeční tep jako preventivní opatření proti poklesu teploty.

Skrytá hrozba číslo pět: brání hydrataci

Naše tělo moc neumí využít vodu chladnější než 37°C. Tělo nejprve musí chladnou vodu ohřát, než ji může poslat dále do zažívacího a krevního oběhu. Pití ledové vody tak brzdí hydrataci vašeho těla.

Skrytá hrozba číslo šest: ucpe vás

Pít studenou vodu může mít spoust nezamýšlených účinků na váš trávicí trakt. Některým lidem může způsobit běhavku, protože tělo bude příliš vyčerpáno, než aby dokázalo účinně trávit a prostě se rychle zbaví většiny vody a potravin. Jiným naopak pravděpodobně způsobí zácpu, protože chlad způsobí zatuhnutí potravy a zúžení vnitřností. V obou případech nic moc.

Skrytá hrozba číslo sedm: bolest hlavy

Jako malé děti jste možná zažily „zmrzlinový hlavobol“ – náhlou bolest stoupající do hlavy, způsobenou přemírou studených dobrot. Ledová voda může vyvolat přesně stejnou reakci ve vašem těle, shora, zdola, jelikož chladí mnoho citlivých nervových zakončení podél páteře. Ty pak posílají bolest do hlavy, rozechvějí vás, případně vás bolí tělo.

Skrytá hrozba číslo osm a to je nejhorší: tloustnete

Zažitý mýtus říká, že pitím studené vody zhubnete, protože nutíte vaše tělo k vnitřní činnosti, takže spálíte více kalorií a zbavíte se tuku v těle. Vlastně je to pravda, ale tento proces má i druhou stranou mince: nižší teploty způsobují, že tuky naopak zpevní a ztuhnou – což ztěžuje jejich spalování nebo odbourávání. Výsledek je, že tělo spíše tráví a spaluje jiné látky a nechává tuky stranou…

Viděli jste někdy otužilce plavat v ledové vodě? Zkrátka led a hubnutí nejdou dohromady...(foto:studioveronicaslaterstudio.com)

Přečtěte si také:

připravil: Martina Čerňanská/PM


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.