Zdraví a nemoci

14. července 2015 17:31

Lucie Průchová

PŘÍBĚH DOSPÍVAJÍCÍ DÍVKY: Má jednu nohu dvakrát takovou, než tu druhou, ale naučila se s tím žít, a dokonce je na své tělo hrdá!

Isa-Bella Leclair se narodila s genetickou poruchou, ale rozhodla se, že je dost silná na to, aby se svým tělem pochlubila a vypověděla všem svůj příběh.

Ukázala své tělo, bez ohledu na to, že někteří hloupí lidé se jí mohou smát a další mohou být jejím vzhledem dokonce znechuceni.

Isa-Bella Leclair se narodila s genetickou poruchou – říká se jí Klippelův-Trénaunayův-Weberův syndrom – embryonálně založený kožní hemangiom končetiny, nejčastěji dolní, který může pokračovat až k trupu. Během růstu dítěte končetina hypertrofuje v parciální gigantismus. A právě tato nemoc způsobuje, že její pravá noha „otéká.“

Devatenáctiletá studentka má tedy nohu, která váží přibližně 18 kilogramů. Ale navzdory tomu dělá všechny činnosti, které dospívající dělají, včetně sportu. Co se týká oblečení, je to ale horší, má sice krásnou postavu, ale obtáhlé džíny si prostě nikdy neoblékne – a tak by jí slušely :-(

Nicméně, je to velice silná, pozitivní mladá žena a inspirativní dospívající. Nezanevřela na svět a snaží si svůj život si užívat.

Minulý měsíc dokonce získala titul v soutěži krásy, v jejím rodném městě Campbellton v Kanadě. Doufá, že se tím bude zvyšovat povědomí o její nemoci a bude pak pomáhat dalším takto postiženým lidem. Dodávat jim pozitivní energii, kterou tito lidé určitě potřebují.

Isa-Bella dále říká: „Rozhodně se nenechám svým stavem nijak „otrávit.“ Neexistuje nic, co by mi mohlo zabránit nosit výstřední plavky nebo roztomilé, krátké šaty. Prostě si věřím a za své tělo se nestydím. Pro mě je sebedůvěra nejdůležitější, protože když lidé vidí, že si někdo jako já věří, že mám i s tímto handicapem ráda své tělo, nedívají se na mě se soucitem, ale místo toho mě obdivují.“

Dívka popisuje: „Lymfatická tekutina v mém těle proudí do mé nohy, a protože systém nefunguje, jak by měl, nevrací se zpět, zůstává v mé noze a zvětší ji. Myslím, že je důležité pro lidi, kteří mají zdravotní problémy, aby pracovali nejen na zlepšení zdraví, ale hlavně by se měli naučit a přijímat sami sebe, to, kdo ve skutečnosti jsou.“

Největší opora je její rodina, nesmírně ji milují a to jí pomohlo k tomu, aby se na svět dívala pozitivně.

Když se narodila, o tomto onemocnění bylo jen málo informací. Isa-Bellina matka si všimla rozdílu ve vzhledu své dcery už ve chvíli, kdy se narodila.

„V nadcházejících dnech dělali lékaři u naší dcery různá vyšetření, nevěděli, co se s naší holčičkou děje, ale pak přišli s nemilosrdnou diagnózou, která převrátila celý můj život vzhůru nohama.“

"Nevěděli ani, zda bude schopna normálně chodit nebo se na nohy nikdy nepostaví. Měli jsme také obavy z reakce okolí."

I kvůli tomu, rodiče Isa-Belle už od malička vysvětlovali, co je to za nemoc, proč má jednu nožičku větší než druhou a ona pak neměla žádné problémy zodpovědět otázky zvědavých lidí.

"Zvykla jsem si na to, že když jsem na veřejnosti, v obchoďáku nebo na pláži, lidé na mě zírají. Musela jsem vyrůst rychleji než ostatní děti, a musela si uvědomit, co že to vlastně mám, a že je normální, že jsou lidé zvědaví."

„Děti byly jen zvědavé, ale jakmile věděly, že jsem jinak v pořádku, klidně si se mnou hrály. Dospělí byli odlišní, i když jim moje máma vysvětlila, o co jde, byli stále vystrašení a litovali mě. Ale já jsem vyrůstala, jako každé jiné normální dítě, navštěvovala jsem hodiny twirlingu a milovala jsem snowboarding."

Její matka Joanne k tomu řekla: „Jako máma jsem se bála, že se jednou vrátí ze školy domů s pláčem, protože nemohla dělat něco, co by chtěla, ale ten den nikdy přišel – ani jednou. Cokoliv chtěla udělat, to udělala, ať už to byla jízda na kole nebo na snowboardu.“

Isa-Bella zkouší některé metody, které by jí mohly alespoň trochu pomoci: „Dávají mi kompresní obvazy, aby se lymfa stáhla zpět do těla, kde pracují lymfatické uzliny normálně. Mám v plánu pokračovat v léčbě za pomoci kompresních oděvů k dalšímu snížení otoků."

„V posledních třech týdnech jsem ztratila šest centimetrů z obvodu své nohy a tři a půl kilogramu z hmotnosti a věřím, že to bude ještě lepší.“

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.