Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

Primářka varuje před levnými operacemi očí. Co se může stát?

S podezřele levnými nabídkami zákroků, které nabízejí soukromé oční kliniky, se v poslední době doslova roztrhl pytel. Zájemci o odstranění dioptrií si ale často neuvědomují, jaké riziko ve snaze ušetřit peníze podstupují.
Vydáno: 04.08.2015
Šetřit na vlastním zdraví se nevyplácí
Autor: Thinkstock Šetřit na vlastním zdraví se nevyplácí

Soukromé kliniky nabízejí operace očí až za třetinové ceny oproti standardním ceníkům. Nízký rozpočet se však zákonitě projevuje na kvalitě poskytované péče. Před podezřele levnými nabídkami varuje primářka pražské oční kliniky DuoVize MUDr. Lucie Valešová: „Nízká cena je sice lákavá, ale může být počátkem nepříjemných a vleklých zdravotních komplikací. V žádném případě totiž nepokryje náklady na skutečně špičkové a zkušené lékaře, na kvalitní přístroje a především na předoperační a pooperační péči.“

Přitom předoperační vyšetření je jednou z nejdůležitějších součástí celého zákroku. „Opravdu kvalitní vyšetření očí před operací trvá minimálně dvě hodiny. Musí totiž odhalit i skryté oční vady, které by na výsledek operace mohly mít negativní vliv. Nedávno k nám přišla na konzultaci pacientka, která podstoupila na zahraniční klinice operaci s nedokonalým předoperačním vyšetřením, kdy jí nebylo provedeno takzvané vyšetření v cykloplegii, neboli rozkapání očí. To je při tom před operací naprosto zásadní. Lékaři tak špatně diagnostikovali oční vadu, nyní pacientka špatně vidí na dálku i na blízko, ale odoperovanou rohovku jí už nikdo nevrátí a ponese si, pravděpodobně, doživotní následky,“ uvádí MUDr. Valešová.

Barva očí: Co prozradí o vašem zdraví?

Barva očí: Co prozradí o vašem zdraví?

 

Vyplatí se nespěchat

Známkou nekvalitního přístupu je podle primářky Valešové i to, když operace proběhne ve stejný den, jako předoperační vyšetření. „Kliniky se tváří, že pacientovi šetří čas, ale při tom jen hazardují s jeho zdravím. Při nezbytném rozkapání očí během předoperačního vyšetření dojde k uvolnění svalu, který drží oční čočku a s jehož pomocí oko zaostřuje. Toto vyšetření umožní odhalit i skryté oční vady. Ale rozkapané oko se vrátí do původního stavu až po 24 hodinách a teprve potom je možné laserovou operaci provést,“ vysvětluje MUDr. Valešová.

 

Vsaďte na moderní přístroje

Kliniky nabízející levné zákroky také obvykle nedisponují těmi nejmodernějšími přístroji. „Nové operace typu NeoSMILE3D umožnují upravit dioptrie pomoci 3D femtosekundového laseru, který odstraní dioptrie velmi šetrným způsobem bez narušení pevnosti rohovky. Pacient se tak prakticky hned druhý den vrací do normálního života a už za týden se může například koupat. To bylo u starých metod nemyslitelné. Ale tyto špičkové zákroky rozhodně není možné provést za pár tisíc korun. Lidé by si měli uvědomit, že šetřit na vlastním zdraví se rozhodně nevyplácí. A to nejen u očí, ale prakticky u veškeré zdravotnické péče,“ uzavírá MUDr. Valešová.

Článek je zařazen v: operace očí, oční operace, laserové operace, odstranění dioptrií