zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Psychoanalýza: Jak se zbavit (zlých) snů

Trápí vás zlé sny?
Autor: thinkstock.com Trápí vás zlé sny?
motlovk , Vydáno: 25.08.2014
O návštěvě psychoanalytika jsem uvažoval dlouho kvůli dvěma snům, které se mi naštěstí zdají jen občas, ale zase už léta stále stejně a mají přes odlišný obsah stejný výsledek – probouzím se zpocený strachy!

reklama

Zabíjení v tunelu

V prvním snu jdu tmavým dlouhým tunelem, ze kterého se vynořují různě znetvořené bytosti a bodají mě, dokud neumřu, ve druhém jsem za agresora pro změnu já a zabíjím v neznámé a vždy jiné krajině různými zbraněmi úplně cizí lidi.

Určitě nemají žádnou souvislost s realitou. Naposledy jsem se pral na základce a navíc se mi násilí hnusí, vyhýbám se mu, nesleduji detektivky ani thrillery. Vliv nemá ani momentální nálada, zdají se mi, i když se cítím psychicky v pohodě. Ve snaze se snů zbavit jsem vyzkoušel, co se dalo.

Rada nad zlato

Neúspěšně. Asi nejbizarnější zážitek byl, když mi jakýsi „věštec“ sdělil aniž vyslechl obsah mých snů – že nejlepší je prožít je ve skutečnosti, pak prý zaručeně zmizí a už se nikdy nevrátí. To byla tak „cenná“ rada, že mě nadlouho odradila od pokusů tyto problémy řešit.

Až když jsem se doslechl o psychoanalýze zaměřené právě na rozbor snů, napadlo mě udělat poslední pokus. S terapeutem nejdřív rozebírám svůj život, zajímají ho různé detaily, i to, jestli se někdy nevyskytl i jiný opakovaný sen.

Kouření ve snu

Poprvé si uvědomím, že ano. Když jsem přestal kouřit, tak se mi ještě pár let zdálo, třeba po návštěvě restaurace nebo známých, že jsem měl v puse cigaretu. Průběh večera do posledního detailu odpovídal, občas mě dokonce přepadaly pochyby, jestli šlo vážně jen o sen.

Ptá se, jestli mám i příjemné sny občas ano, jak žiju. Zvlášť ho zajímá spánek. S ním problém mám, vlastně spíš s usínáním. Prostě mi nevypne mozek. Než k tomu dojde, uplyne hodina, dvě, tři, někdy ale nezahmouřím oči celou noc.

Cvičná hodinka

Dotaz směřuje i na denní režim, tam ale zradu nevidím, jím zdravě, cvičím, alkohol piju zřídka a kafe jen jedno po ránu. Když přijde řeč na erotické sny, občas se mi zdají, ale nejde o nic dramatického. Divné jen je, že objekty mého zájmu mají buď svůj obličej, ale jinou postavu, nebo naopak.

Když  rekapitulujeme můj život, poprosím o „cvičnou“ ukázku psychoanalýzy a je mi vyhověno. Lehnu si na postel, zavřu oči a zkouším se vracet do doby, kdy zlé sny začaly. Překvapeně zjišťuji, že to bylo už kolem osmi let.

Začala to ježibaba

Ze tmy se vynořovala ježibaba a kreslená strašidla z pohádek, ve vzpomínce sice vypadala spíš legračně než hrozivě, ale v těch letech to mohlo být jiné. Přesně si vybavím i vznik „zabijáckého“ snu, ten následoval patnáct let po „tunelářském“ a zdál se mi hned tu samou noc.

Vzpomenu si, že mě po probuzení udivilo, proč se terčem mého odvetného útoku stali úplně cizí lidé a ne příšery, co mě strašily. Po této epizodě terapeut usoudí, že na úvod to stačí a seznamuje mě s tím, co psychoanalýza obnáší.

Pravidelná docházka

Není to vůbec jednoduché, je nutné docházet pravidelně čtyřikrát týdně, délka se nedá odhadnout, obvykle trvá rok i déle. Sen nemusí být totiž ani zdaleka jenom důsledkem vlastního prožitku, ale i potlačených představ, které si neuvědomuji a které časem nabydou až obludných rozměrů.

Najít příčinu takové noční můry se podobá hledání v kupce sena, v mém mozku je totiž uložena až miliarda všech možných informací, vzpomínek atd. Navíc i když má psychoanalýza dobré výsledky, stoprocentně zaručit úspěšnost nejde.

Poznat sám sebe

Terapeut mě také povede k tomu, abych si přiznal vlastnosti nebo činy, které mi neslouží ke cti, prostě abych v duchu antického citátu poznal sám sebe. To není jednoduché, člověk se chce vidět vždy v lepším světle a zboření iluze o sobě se prý vehementně brání. Jak se ale znám, tak to by mě až tak moc nevadilo.

Spíš mě odrazuje časová náročnost a délka, roli hraje i „zanedbatelná maličkost“ – zdravotní pojišťovny ji až na velice vzácné výjimky nehradí a nevyjde zrovna lacino, tak na deset tisíc měsíčně.

Vítězný pokušitel

Říkám si v duchu, že na zdraví bych šetřit neměl, ale převahu začíná mít hlásek pokušitel: „Neblbni, máš ty sny celej život, sice ti vadí, ale nějak to s nima do konce doklepeš, jsou horší věci, co kdybys byl slepej nebo chromej. Navíc ty prachy ani nemáš.“

Takže nakonec se rozhodnu psychoanalýzu neabsolvovat, i když by mi mohla pomoci, vždyť ji vymyslel sám Sigmund Freud. Terapeut se nezlobí, naopak mi popřeje hodně štěstí, ale závěrem dodá, že i vyléčeným klientům říká raději na shledanou než sbohem… 

Autor: Jan Janula

reklama

reklama

Přečtěte si také

reklama