Rakovina prsu: Jak zvládnout samovyšetření! VIDEO

Ženy každého věku by si měly provádět pravidelné samovyšetření prsů.

„Základem je stanovit si den, kdy si bude žena prsa pravidelně jednou za měsíc vyšetřovat,“ vysvětluje správný postup samovyšetření MUDR. Alena Bílková, PhD., vedoucí lékařka pražského Mamma centra. „U mladých žen je to nejlepší po menstruaci, kdy napětí v prsech poleví a prsa jsou měkčí a dají se dobře prohmátnout. Ženy, které nemenstruují, by si měly stanovit nějaký určitý den, například první pondělí nebo třeba poslední neděli v měsíci, a tento den pravidelně samovyšetření věnovat.“

Rakovina prsu je závažné onemocnění, které ročně v České republice postihne kolem 6000 žen. Příčina je známá jen asi u 10 % žen, a to u nositelek genové mutace BRCA 1 nebo BRCA 2. U 90 % žen není příčina onemocnění jednoznačně známá. Zabránit onemocnění nedovedeme, ale jsme schopni onemocnění včas odhalit a úspěšně léčit. Cestou k včasnému odhalení rakoviny prsu je pravidelné mamografické vyšetření. V roce 2012 byl v ČR zaveden screening nádorů prsu. V rámci screeningu by měla každá žena od 45 let chodit jednou za dva roky na screeningové mamografické vyšetření. Pro mladší ženy je vhodnější vyšetření ultrazvukem.

Jak vypadá správný postup?

Určitě se podívejte na video v úvodu článku! Prvním krokem k samovyšetření je pozorování vlastních prsů v zrcadle. Postupně z předklonu se žena zvedá a sleduje pohyby prsů, ruce má v bok. Když už rovně stojí, postupně ruce zvedá a prohlíží si eventuální změny na prsech, při tom se natáčí na obě strany.

Všímá si, zda jsou prsy symetrické, nejsou na nich vkleslá místa nebo naopak vyklenutí. Někdy se může měnit barva kůže, normálně má mít pravidelný tělový odstín, pokud je kůže zarudlá nebo hrubá, tzv. pomerančová kůže, jedná se většinou o závažný příznak.

Dále si ženy všímají tvaru bradavek, zda nejsou bradavky vpáčené, nevytéká z nich krvavá sekrece.

ZAJÍMÁTE NÁS! Máte vy nebo někdo z vašeho okolí zkušenosti s touto nemocí? Svěřte se nám a dodejte odvahy ostatním ženám. Na požádání zachováme anonymitu. Pište na mail: prima-zeny@iprima.cz s heslem Rakovina. DěkujemeZkuste to ve sprše

Je potřeba vyšetřit prs velmi pečlivě. Nejlépe to provedete zároveň druhým až čtvrtým prstem, které jsou vedle sebe položené. Při pohmatu jemně tlačíme na prs, nemělo by to bolet. Vyšetřujeme buď krouživými pohyby od bradavky postupně do krajů. Prohmatáme i okolí prsů a kůži mezi prsy nad prsní kostí. Pátráme po bulkách v prsu. Během vyšetření postupně vyšetříme jeden a pak druhý prs a pak oba najednou pro porovnání.

Nezapomínejte na podpaží!

Také nezapomínáme na podpažní jamky, kde můžeme nahmatat zvětšené uzliny. Někdy mohou být uzliny hmatné a bolestivé po proběhlých zánětlivých změnách nebo při zánětech v oblasti ramenního kloubu. V některých případech žena může nahmatat tužší uzliny při nádorech v prsu, které mohou do podpažních uzlin metastázovat. Hmatat můžeme také jiné bulky v okolí podpaží, například přídatnou mléčnou žlázu. Je velmi důležitá pravidelnost ve vyšetřování, aby nám neunikly případné změny.

Nejlépe začít po lékařském vyšetření

Pokud jsme v nedávné době prošly mamografickým nebo ultrazvukovým vyšetřením, které bylo negativní, tak co nejdříve provedeme samovyšetření, abychom si zmapovaly prsa v době, kdy jsou v pořádku, a z tohoto stavu pak vycházíme.

Není problém si zapamatovat, jaký pohmatový nález byl při předchozím samovyšetření. Pokud máte pocit, že si to nebudete pamatovat, tak si zaveďte deníček, kam si budete výsledky zaznamenávat nebo zakreslovat.

Našly jste něco? Nemusí to nic znamenat, ale k lékaři vyrazte okamžitě

Malé nádory v prsu při samovyšetření nezjistíme, ale můžeme nahmátnout nádory od velikosti 15 až 20 mm. Pokud si něco nahmátnete, neznamená to, že máte zhoubný nádor, může se jednat o nezávažné ložisko v prsu. V každém případě nálezu bulky v prsu neváhejte a navštivte lékaře.

Samovyšetření nenahradí mamografii či ultrazvuk, ale může napomoci odhalit změny v prsu od určité velikosti, a to je to, o co při samovyšetření jde.

Připravujeme další článek k tématu rakovina prsu. Tentokrát uvidíte video z mammografického vyšetření!

Sdílejte článek
Štítky nemoc rakovina rakovina prsu kůže Česko bradavka Alena Bílková

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.