Řeč těla: Co nám odkrývají potíže se slinivkou a slezinou?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Září je měsícem, kdy dětem končí prázdniny a končí i léto. Většina lidí má už po dovolené a další delší odpočinek přijde až o Vánocích. V přírodě se vše zklidní, je čas sklizně, přichází ochlazení. Září je v čínské medicíně spojeno se slinivkou a slezinou. První polovina září je věnována slezině a druhá zase slinivce. Slezina může být spojena se sníženou obranyschopností organismu a tím menší odolností vůči infekcím. Často se můžeme nachladit. Slinivka je spojena se zažíváním, nadýmáním, zácpou, potížemi se žaludkem nebo dvanácterníkem, poruchami při menstruaci a potížemi s dýcháním. Slezina je úzce spojená se slinivkou.

Jaké symboly nám okrývají potíže se slezinou a slinivkou?

Potíže se slinivkou a slezinou jsou spojeny s většími starostmi, se stresem, problémy, které nemají žádný pozitivní výsledek.

Slezina znamená posedlost, kdy máme utkvělé myšlenky a představy, kterým podléháme. Slezina je významné obranné místo našeho těla. Reaguje při všech infekčních chorobách, nemocech krve, jater. Její správná funkce podporuje lidskou aktivitu, mysl a život.

Slinivka je odmítání, zlost a frustrace z toho, že život ztratil veškerou svoji sladkost. Slinivka symbolizuje lásku k životu. Kde není dostatek dávání a dostávání lásky, tam jsou potíže se slinivkou.

Položte si následující otázky:

Stresuji se? Jak prožívám stres? Umím lásku přijímat a dávat? Mám často vztek? Jak jsem na tom se sebeláskou? Jaké mám vztahy se svým okolím? Umím se radovat ze života? Žiji ve věčné nespokojenosti? Kde cítím nejistotu?

Problémy se slinivkou jsem u sebe objevila v době, kdy jsem prožívala velký stres v práci. Měla jsem různé záchvaty spojené se zažíváním. V noci jsem nemohla spát, protože jsem měla zimnici a bylo mi opravdu zle. Postupem času jsem přišla na to, že se mi tyto záchvaty zhoršují po alkoholu a kávě. Tak jsem tyto dvě položky ze svého života úplně vyloučila. Záchvaty byly méně časté, ale vždy, když jsem měla velký stres, záchvat se vrátil. Naučila jsem se pracovat se stresem (většinou byl spojený se strachem z něčeho, co přijde další den, jako jsou třeba státnice nebo vystoupení v přímém přenosu v televizi). Pokud jsem umlčela svého vnitřního kritika a zbavila se strachu, tak se záchvat nedostavil. Postupem času mám tyto záchvaty už jen výjimečně. Přesto vím, že když nebudu pracovat se svou myslí, svých záchvatů se nikdy nezbavím.

Jak k nám slezina a slinivka promlouvá?

Slezina – čepy na mandlích, různé virózy, infekční choroby, problémy s krví a játry.

Slinivka – cukrovka, potíže se slinivkou, záněty slinivky, nadýmaní, průjmy, bolesti slinivky. Opary, potíže se zažíváním, únava.

Jak vyléčit slinivku a slezinu?

Správná funkce sleziny aktivuje a podporuje energii a radostný život. Slezina zachycuje červené krvinky a je filtrem lymfy, zachycuje toxiny, ale také naši zlost a smutek. Její stav ukazuje na náš vztah k lidem, přírodě, zvířatům a životu. Hodnocení, rozčílení, odsouzení a vztek nám mohou nakonec slezinu poškodit a může dojít k úrazu, kdy je tento orgán poškozen.

Slinivka je orgánem lásky a ukazuje nám, jak umíme lásku dávat a přijímat. Ten kdo neumí mít rád sám sebe nebo lidi ve svém okolí, může trpět cukrovkou. Je to nedostatek lásky. Lidi, kteří neumí přijímat kritiku, mají dost často také problémy se slinivkou.

Důležitá je vyváženost stravy a eliminace cukru i mouky, především bílého cukru a bílé mouky. Omezte čokoládu, alkohol a smažená jídla. Vyhýbejte se sauně nebo páře (vlhkému prostředí). V jídelníčku vyzdvihněte sezonní ovoce, užívejte si procházky na čerstvém vzduchu, eliminujte stres. V obilovinách dávejte přednost rýži, jáhlám, ze zeleniny je vhodná dýně, brambory, kukuřice či cibule.

Afirmace pro léčbu:

„Mám se ráda a jsem sama se sebou spokojená. Důvěřuji běhu života a tomu, že život je tu pro mě. Jsem v bezpečí a vše je v pořádku.“

„Já sama si vytvářím sladkost a radost ze života.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.