Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Řeč těla: Co nám říkají potíže s játry?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.
Vydáno: 08.04.2016
Říká se, že játra jsou sídlo hněvu.
Říká se, že játra jsou sídlo hněvu. Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacienti tak navštěvují různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že pacient je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Lámete si často s něčím hlavu? Možná i proto vás občas tolik bolí.

Když bolí duše, bolí celé tělo. Objevte kouzlo psychosomatiky

 

V dubnu se jaro hlásí o svoje slovo a sluníčko už má i určitou intenzitu. Chytáme první sluneční paprsky, protože jsme všichni po dlouhotrvající zimě vyčerpaní. V dubnu bychom podle čínské medicíny měli věnovat svoji pozornost našim játrům. Jsou párovým orgánem k žlučníku, který byl orgánem předcházejícího měsíce – března. Žlučník a játra jsou totiž takové „lapače“ našeho vzteku, nenávisti, zloby a strachu.

Článek

Bolest často způsobují psychické důvody Foto:

Řeč těla: Co nám říká bolavý žlučník?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

 

Játra mají svou největší aktivitu mezi jednou až třetí hodinou ráno. Pokud v této době pijeme alkohol, zatěžujeme tak svá játra mnohem víc než v jiném denním čase. Noční úmrtí na srdeční infarkt mohou mít spojitost právě s nedostatkem energie dodávané do jater. Pokud játra nemají energii, vezmou si ji právě ze srdce.

Játra zatěžuje nejen nevhodná strava, alkohol, kouření, drogy, špatné ovzduší, ale i náš vztah k lidem a světu. Jak tolerujeme nedostatky druhých. Jak naplňujeme své výzvy.

Jaké symboly nám okrývají potíže s játry?

Říká se, že játra jsou sídlo hněvu a primitivních emocí. V mládí jsou měkká a poddajná a postupně tvrdnou, tuční a nereagují na různou léčbu. Jsou vlastně stejná jako lidé. Je to především strach, lítost, vztek, úzkost, křivdy a neštěstí. Játra nás učí zbavit se jedovatosti a odpustit druhým. Přeměnit zlost a vztek na lásku a dostat tak nový příval energie. Ztrácíme tak schopnost správně se rozhodnout a rozeznat, co je pro nás a ostatní důležité.

Položte si následující otázky:

Prožíváte štěstí? Umíte se v životě radovat? Jak vnímáte pomluvy a zlost svého okolí?

Játra nám pomáhají se správně rozhodnout, ale musíme odstranit hněv a zlobu, protože ta nám naše správné rozhodnutí zatemňuje. Nejen hněv a zloba, ale i nenávist, závist, sobectví, pomluvy brání obnově jater a jejich prosperitě. Lidé, kteří vidí kolem sebe jen hádky a nepříjemnosti, se brání pomocí onemocnění jater.

 

Když dítě onemocní

V jednom období svého života, asi rok po rozchodu se svým manželem, jsem řešila i svoji situaci s rodiči. Nerozuměli jsme si, protože oni s mým rozvodem a rozchodem s manželem nesouhlasili. Často jsme se hádali. Mému synovi bylo kolem deseti let a aniž bych si to uvědomovala, tak on svojí citlivostí intenzivně vnímal celou situaci kolem hádek s mými rodiči. Následně onemocněl mononukleózou. A ta postihuje především játra. Nedokázala jsem si vysvětlit, jak mohl onemocnět, když jsem se snažila, aby zdravě žil a byl v pohodě. Dneska už vím, že to byla jeho reakce na hádky s mými rodiči, které on opravdu miloval. Nechtěl si vybrat mezi mámou a prarodiči. A tak jeho tělo zareagovalo onemocněním. Škoda, že jsem v té době nevěděla o psychosomatice tolik, kolik o ní vím v dnešní době. Onemocnění dětí většinou souvisí s problémy mezi rodiči nebo v rodině a je dobré si u nemocného dítěte uvědomit, kde je základ problému.

Jak k nám játra promlouvají?

Játra se nám starají o nízký krevní tlak, o naši pokožku, stav energie a celkově ovlivňují další orgány.

Jak se naučit zvládat emoce spojené s játry?

Problémy kolem jater znamenají, že musíme přijmout sami sebe, a to s našimi chybami i pozitivy. Vnímat to hezké, co na nás je k obdivování. Podívejte se sami na sebe očima vašich přátel. Co na vás vaše okolí obdivuje? Uvědomte si svoji jedinečnost. Snažte se zbavit všeho špatného a bolestivého.

Sepište si seznam toho, co vám na vás vadí. Následně se snažte vyškrtat to, co je neměnné a s čím nemůžete nic udělat, s tím ostatním začněte pracovat. Na vztek a odsuzování sebe i ostatních se snažte podívat s nadhledem. K pochopení jejich chování vám pomůže empatie (vcítění se).

Dalším krokem je osvobození se od kritiky svého chování. Váš vnitřní kritik vám zatěžuje nejen játra, ale i ostatní orgány.

Důvěra je další z věcí, na které je dobré zapracovat. Důvěřujte více sami sobě, ale i svému okolí. Naučit se nastolit bezpodmínečnou lásku je sice náročné, ale stojí to za pokus.

A nejdůležitější je radovat ze svého života. Radost a smích mají ozdravné účinky. Játra jsou jako studánka. Když se o ni špatně staráme, tak je kalná a bahnitá. Pokud se o ni staráme a čistíme ji, je krásně křišťálová a přináší nám radost. Tak jako musíme vyčistit pramen, který studánku zásobuje vodou, a upravit okolí studánky, tak je i nutné zaměřit se i na orgány, které s játry spolupracují.

Zdraví jater vyjadřuje míru správnosti i prospěšnosti naší komunikace s okolím a jeho kvalitu, včetně životních strastí.

Afirmace pro léčbu: „Znám pouze lásku, klid a radost.“


Šárka Vávrová

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Článek je zařazen v: játra, psychosomatika, řeč těla
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama