Řeč těla: Jaké potíže nám odkrývá cukrovka?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Cukrovka je onemocnění, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykemií). Na regulaci hladiny cukru v krvi se podílí hormon inzulín, který zabezpečuje buňkám získávání cukru z lidského těla. Inzulín vstupuje do buněk, kde je využit jako zdroj energie. Můžeme rozlišit dva typy diabetu. Diabetes typu I, kde dochází k destrukci beta buněk vlastním imunitním systémem, což vede k nedostatku inzulínu a nutnosti si inzulín denně doplňovat. Ke zničení B buněk dochází autoimunitním procesem (porucha imunitního systému, který si vytváří protilátky proti vlastním buňkám). Je zde i dědičný faktor.

Diabetes typu II, vzniká v případech, kdy si tělo vytváří jen minimální množství inzulínu nebo pokud inzulín uvolněný z beta buněk nedokáže organismus využít. Tento diabetes se dá zvládat úpravou stravy a pohybem. V případě progrese je nutné podávat inzulín.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s cukrovkou?

Cukrovka je spojena s touhou po tom, co by bývalo v minulosti mohlo být a co by mohlo nastat, kdybychom se zachovali jiným způsobem. Je to stav nepociťované lásky, kde se může promítnout i dědičnost. Děti, které stále poslouchají nářky svých rodičů, kteří jim překládají každodenní strachy a úzkosti, nakonec mohou onemocnět cukrovkou, protože vnímají svět jako něco nebezpečného. Kde život už nenabízí nic „sladkého“.

Cukrovka může také znamenat silnou touhu ovládat druhé lidi a tím mít více svět pod kontrolou. Většinou se jedná o děti nebo příbuzné, které toužíme ovládat. V neposlední řadě je cukrovka spojena se zármutkem, životem plným starostí, stresu, velkých obav, co bude dál. Neposkytujeme lásku sami sobě a tak trpíme nedostatkem sladkého života.

Položte si následující otázky:

Máte sami sebe dostatečně rádi? Netrpíte pocitem méněcennosti? Umíte lásku dávat a přijímat? Cítíte ve svém životě dostatek lásky? Máte pocit, že jste milováni? Umíte odpouštět sami sobě i ostatním? Zlobíte se na svět kolem sebe? Myslíte pozitivně?

S cukrovkou jsem se setkala v nedávné době u své klientky a její dcery. Dcera trpěla cukrovkou od 14 let. V rodině nikdo cukrovkou neměl. Rodina mé klientky, s kterou žila v jednom domě, byla velice negativní. Často potřebovala mít moji klientku a její dceru pod kontrolou. Ke všemu se stavěli velice negativně a pesimisticky. A tím zahrnovali dceru mé klientky už od malička. Nakonec dcera získala pocit, že celý svět je jedno velké nebezpečí a nemůže nikdy prožít nic hezkého. Vlastně byla zakřiknutá a bez ambicí a cílů. Manžel mé klientky od ní odešel a našel si jinou ženu, protože pod tlakem jejích rodičů se nedalo žít. Moje klientka nakonec své rodiče opustila a odstěhovala se. Její dcera se postupně začala rozvíjet a začala mít zájem o život. Našla si i nové přátele a její nemoc se začala zlepšovat.

Jak k nám cukrovka promlouvá?

Základním symptomem je zvýšená koncentrace glukózy v krvi (hyperglykemie). Příznaky mohou být zvýšený pocit žízně, velká únava, časté močení, úbytek tělesné hmotnosti a možnost i špatného vidění. Také můžeme pociťovat slabost a zápach z úst připomínající aceton. U II. typu diabetu může být i v krvi zvýšený cholesterol.

Jak si léčit cukrovku?

Uvědomte si, že lásku máte nadosah a je pro vás připravena. Můžete lásku rozdávat svému okolí, ale především sami sobě. Cukrovka je o tom, že máme zkreslené představy o lásce. Není-li vždy vše tak, jak chcete, nemusí to znamenat, že nejste milováni. Začněte u upřímné pochvaly někomu ve svém okolí, ale také se soustřeďte na pochvalu, kterou budete udělovat především sami sobě. Můžete někoho ve svém okolí políbit nebo pohladit a ten druhý vám vaši laskavost bude vracet. Neuzavírejte se sami do sebe jen se svými negativními emocemi a myšlenkami. Rozdávejte lásku a bude se vám vracet. Můžete ji dávat svým blízkým, partnerovi, rodičům, dětem nebo přátelům či jen lidem, které potkáte. I zvířata a příroda si zaslouží naši lásku. Lásky není nikdy dost a vždy ji můžeme někomu věnovat. Láska je živou vodou pro celý náš svět.

Věnujte se sami sobě a naučte se odpočívat. Stres není váš přítel a je potřeba najít k němu protipól. Postačí se třeba projít v lese nebo celý víkend odpočívat.

Ve fyzické rovině je to dodržování správného jídelníčku a pravidelnost jídla i pití. U diabetu I je nutné doplňovat inzulín. Prevencí může být zachovávání zdravého životního stylu. Snížit nadváhu, zdravě jíst, především zeleninu, ovoce, jídlo s větším obsahem vlákniny, omezit tuky ve stravě. Vyhnout se alkoholickým nápojům a dodržovat pravidelnost pití i jídla.

Při neléčené cukrovce může dojít i ke stavu bezvědomí a narušení různých jiných orgánů.

Afirmace pro léčbu: „Užívám si života a jeho krásných a sladkých chvil. Vnímám, co krásného a radostného mi život přináší.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.