zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Řeč těla: Jaké potíže nám odkrývá cukrovka?

Trápí vás cukrovka? Možná trpíte nedostatkem sladkého života...
Autor: Thinkstock Trápí vás cukrovka? Možná trpíte nedostatkem sladkého života...
anna kopečková , Vydáno: 30.12.2016
Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

reklama

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Cukrovka je onemocnění, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykemií). Na regulaci hladiny cukru v krvi se podílí hormon inzulín, který zabezpečuje buňkám získávání cukru z lidského těla. Inzulín vstupuje do buněk, kde je využit jako zdroj energie. Můžeme rozlišit dva typy diabetu. Diabetes typu I, kde dochází k destrukci beta buněk vlastním imunitním systémem, což vede k nedostatku inzulínu a nutnosti si inzulín denně doplňovat. Ke zničení B buněk dochází autoimunitním procesem (porucha imunitního systému, který si vytváří protilátky proti vlastním buňkám). Je zde i dědičný faktor.

Diabetes typu II, vzniká v případech, kdy si tělo vytváří jen minimální množství inzulínu nebo pokud inzulín uvolněný z beta buněk nedokáže organismus využít. Tento diabetes se dá zvládat úpravou stravy a pohybem. V případě progrese je nutné podávat inzulín.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s cukrovkou?

Cukrovka je spojena s touhou po tom, co by bývalo v minulosti mohlo být a co by mohlo nastat, kdybychom se zachovali jiným způsobem. Je to stav nepociťované lásky, kde se může promítnout i dědičnost. Děti, které stále poslouchají nářky svých rodičů, kteří jim překládají každodenní strachy a úzkosti, nakonec mohou onemocnět cukrovkou, protože vnímají svět jako něco nebezpečného. Kde život už nenabízí nic „sladkého“.

Cukrovka může také znamenat silnou touhu ovládat druhé lidi a tím mít více svět pod kontrolou. Většinou se jedná o děti nebo příbuzné, které toužíme ovládat. V neposlední řadě je cukrovka spojena se zármutkem, životem plným starostí, stresu, velkých obav, co bude dál. Neposkytujeme lásku sami sobě a tak trpíme nedostatkem sladkého života.

Položte si následující otázky:

Máte sami sebe dostatečně rádi? Netrpíte pocitem méněcennosti? Umíte lásku dávat a přijímat? Cítíte ve svém životě dostatek lásky? Máte pocit, že jste milováni? Umíte odpouštět sami sobě i ostatním? Zlobíte se na svět kolem sebe? Myslíte pozitivně?

S cukrovkou jsem se setkala v nedávné době u své klientky a její dcery. Dcera trpěla cukrovkou od 14 let. V rodině nikdo cukrovkou neměl. Rodina mé klientky, s kterou žila v jednom domě, byla velice negativní. Často potřebovala mít moji klientku a její dceru pod kontrolou. Ke všemu se stavěli velice negativně a pesimisticky. A tím zahrnovali dceru mé klientky už od malička. Nakonec dcera získala pocit, že celý svět je jedno velké nebezpečí a nemůže nikdy prožít nic hezkého. Vlastně byla zakřiknutá a bez ambicí a cílů. Manžel mé klientky od ní odešel a našel si jinou ženu, protože pod tlakem jejích rodičů se nedalo žít. Moje klientka nakonec své rodiče opustila a odstěhovala se. Její dcera se postupně začala rozvíjet a začala mít zájem o život. Našla si i nové přátele a její nemoc se začala zlepšovat.

Jak k nám cukrovka promlouvá?

Základním symptomem je zvýšená koncentrace glukózy v krvi (hyperglykemie). Příznaky mohou být zvýšený pocit žízně, velká únava, časté močení, úbytek tělesné hmotnosti a možnost i špatného vidění. Také můžeme pociťovat slabost a zápach z úst připomínající aceton. U II. typu diabetu může být i v krvi zvýšený cholesterol.

Jak si léčit cukrovku?

Uvědomte si, že lásku máte nadosah a je pro vás připravena. Můžete lásku rozdávat svému okolí, ale především sami sobě. Cukrovka je o tom, že máme zkreslené představy o lásce. Není-li vždy vše tak, jak chcete, nemusí to znamenat, že nejste milováni. Začněte u upřímné pochvaly někomu ve svém okolí, ale také se soustřeďte na pochvalu, kterou budete udělovat především sami sobě. Můžete někoho ve svém okolí políbit nebo pohladit a ten druhý vám vaši laskavost bude vracet. Neuzavírejte se sami do sebe jen se svými negativními emocemi a myšlenkami. Rozdávejte lásku a bude se vám vracet. Můžete ji dávat svým blízkým, partnerovi, rodičům, dětem nebo přátelům či jen lidem, které potkáte. I zvířata a příroda si zaslouží naši lásku. Lásky není nikdy dost a vždy ji můžeme někomu věnovat. Láska je živou vodou pro celý náš svět.

Věnujte se sami sobě a naučte se odpočívat. Stres není váš přítel a je potřeba najít k němu protipól. Postačí se třeba projít v lese nebo celý víkend odpočívat.

Ve fyzické rovině je to dodržování správného jídelníčku a pravidelnost jídla i pití. U diabetu I je nutné doplňovat inzulín. Prevencí může být zachovávání zdravého životního stylu. Snížit nadváhu, zdravě jíst, především zeleninu, ovoce, jídlo s větším obsahem vlákniny, omezit tuky ve stravě. Vyhnout se alkoholickým nápojům a dodržovat pravidelnost pití i jídla.

Při neléčené cukrovce může dojít i ke stavu bezvědomí a narušení různých jiných orgánů.

Afirmace pro léčbu: „Užívám si života a jeho krásných a sladkých chvil. Vnímám, co krásného a radostného mi život přináší.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Je těžké odolat...

Zbavte se závislosti na cukru. Zhubnete a budete zdravější!

 

 

 


reklama

Související témata: cukrovka , diabetes , psychosomatika , řeč těla

reklama

Přečtěte si také

reklama