RTY: Co prozradí o vašem zdraví

Nedokonalosti vašich rtů mohou upozorňovat na vážné zdravotní problémy.

Přes den máte na rtech nádhernou rtěnku a vypadají dokonale. Jenomže v jakém jsou stavu, když je odlíčíte? Zdravé a šťavnaté, nebo suché a plné šupinek? Vaše rty vypovídají o vašem zdravotním stavu víc, než si možná myslíte. Některé příznaky jsou neškodné, ale jiné upozorňují na problémy, které je potřeba řešit.

Příznak 1.: Suché a rozpraskané

Pravděpodobně je to příznak dehydratace. Místo toho, že budete rty potírat další vrstvou balzámu či jeleního loje, nalijte si velkou sklenici vody a řešte problém od počátku.

A pokud si rty olizujete, abyste je navlhčila, hodně rychle se tento zlozvyk odnaučte. Škodíte si jím. „Sliny vysušují pokožku, takže rty budou ještě víc napnuté a hrozí reálné riziko, že popraskají,“ vysvětluje lékař Robert A. Kominiarek. Potřebujete-li rty zvlhčit, sáhněte po peelingu a pak rty přejeďte balzámem.

Příznak 2.: Popraskané koutky

To by mohlo znamenat kvasinkovou infekci (nebojte se, není to ten druh kvasinkové infekce, který vás hned napadá). „Pokud slintáte ve spánku nebo nosíte rovnátka, mohou se vám v koutcích shromažďovat bakterie a způsobit infekci,“ popisuje dermatoložka Mona Goharová. Je to snadno řešitelný problém – navštivte svého lékaře nebo dermatologa a nechte se na kvasinkovou infekci vyšetřit.

Příznak 3.: Zbarvení

Skryté příčiny zabarvení rtů mohou být neškodné (snědli jste barevné lízátko), ale i závažné, jako je například onemocnění jater. Pokud se barva do druhého dne nevrátí k normálu a pokud se objeví další příznaky, navštivte svého lékaře.

A ještě jednu příčinu může mít zabrvení rtů – kouření. Další důvod, proč s tímto zlozvykem přestat.

Příznak 4.: Otok

„Oteklé rty mohou být důsledkem úderu do úst, ale také to může být příznak alergické reakce,“ tvrdí Kominiarek. Pokud máte k oteklým a pálivým rtům ještě otok jazyka, kopřivku či cítíte svědění na kůži nebo v krku, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Mohlo by jít o vážnou alergickou reakci, která vás v konečném důsledku může i zabít.

Příznak 5.: Bledost

„Nedostatek slunečního záření může způsobit bledé rty,“ uvedla Goharová. Bledé rty tak využijte jako záminku a jděte se projít venku. Přesto nezapomínejte na ochranu proti slunci, protože bledá kůže se spálí obzvlášť rychle, a to platí i u rtů.

Pokud se nezvyklá bledost objevila i jinde na vašem těle, měli byste navštívit svého lékaře, aby vás vyšetřil. Bledost může být příznakem anémie, nebo dokonce rakoviny.

Příznak 6.: Citlivost

Jsou vaše rty citlivé na dotek a navíc růžové kolem okrajů? „Citlivost je často projevem alergických reakcí nebo špatné péče, ale pokud jsou rty lehce zanícené nebo zarudlé, mohlo by to znamenat, že jste alergičtí na něco lokálně používaného, jako je zubní pasta nebo rtěnka,“ prohlásila Goharová. Všímejte si proto, kdy vaše rty zrudnou nebo budou citlivé a zkuste vypozorovat, co to způsobilo. Výrobek, o němž si myslíte, že by mohl být zdrojem problémů, přestaňte používat.

Příznak 7.: Opary

Opary způsobují herpes viry, ale nebojte se – dávno jsou pryč doby, kdy lidé s herpes museli chodit s ošklivými puchýřky. „Lidé obvykle cítí brnění v místech, kde se opar tvoří,“ vysvětluje Goharová. „Jakmile máte pocit, že se něco takového děje i u vás, aplikujte léky na potlačení oparu.“

Puchýřky v oblasti rtů ale také může způsobit nadměrné sluneční záření. Dobrá rada pro každého: Vždy používejte opalovací krém i na rty.

Foto: Thinkstock

Jak by tedy vlastně měly rty vypadat?

Když jsme popsali tolik negativních příznaků, je třeba říct, jak by měly vypadat rty zdravé – měly by být růžové, měkké a hladké. Máte-li zdravé rty, starejte se o ně. „Pijte hodně vody, používejte hydratační tyčinky na rty a balzámy a navštivte lékaře, pokud máte nějaké potíže, které se nehojí,“ radí Kominiarek.

lk


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.