Zdraví a nemoci

3. července 2016 04:15

Martina Čerňanská

Sebevědomí na nule? Pět rad, jak si ho zaručeně zvýšit

Sebevědomí na nule? Pět rad, jak si ho zaručeně zvýšit

S nízkým sebevědomím se žije těžko. Takovým Američankám je hej, protože sebedůvěru a vysoké sebehodnocení sají snad už s mateřským mlékem. Tady se ještě donedávna, myšleno tím za minulého režimu, na sebevědomí lidem šlapalo už v dětství. Rodiče říkávali potomkům: "Hlavně v té škole drž pusu, ať neřekneš něco zakázaného. Neupozorňuj na sebe, ať není nějaký průšvih. Ničím nevyčnívej, nebo si toho někdo všimne a budeš mít nepříjemnosti." Ženy z této generace mají logicky se sebedůvěrou velké problémy. Nevěří si, příliš se kontrolují, bojí se mluvit před větší společností, oblékají se do nevýrazných barev. S vyšším sebevědomím se ovšem cítíme daleko lépe. A cesta k němu rozhodně vede, stačí se po ní urychleně pustit.

Nesrovnávejte se s jinými, buďte sama sebou

Vy jste vy, nejste přece paní Janíčková odnaproti. Ta sice, pravda, myje okna jednou za měsíc a vaří denně teplé večeře, ale na druhou stranu na to má čas, neboť pracuje pouze na poloviční úvazek. A nevleče se z práce až v sedm večer - jako vy. A tak jste teplé večeře škrtla a okna myjete jednou za půl roku. No a co? U Janíčků jsou zase hlasité hádky na denním pořádku, zatímco vy se jim moudře snažíte předcházet.

Usmívejte se

Usmějete-li se, automaticky se vám zlepší nálada. Úsměv sluší ženám ještě více než šperk, a přitom je zcela zdarma. Rovněž okolí vás vnímá úplně jinak, když se pousmějete. Najednou jako byste zkrásněla, budíte více sympatií – a pak se zákonitě může dostavit i úspěch. Usmívající se uchazeč o práci má větší šanci uspět, než kdyby se tvářil jakozlověstný bouřkový mrak.

Neberte vážně vychrtlé postavy modelek

Známe to všechny. Listujeme módními časopisy a chce se nám plakat. K zbláznění útlé čtyřicetikilogramové modelky oblečené v přiléhavých šatičkách a mávající kabelkou za čtyřicet tisíc korun – ten pohled nám jen stěží zvýší sebevědomí. Je třeba se utěšovat tím, že takové ženy ve skutečnosti ani neexistují, neboť fotografie jsou všelijak upravené a vyretušované. Kromě toho, kdyby byly všechny ženy stejné, byla by to nuda. A kdo vlastně říká, že mužům se líbí dívky, které by se mohly převlékat za bičem?

Nešetřete na sobě. Dělejte si radost

Jdete kolem výkladní skříně, vidíte krásné šaty a povzdechnete si: Kdepak. Děti jedou na tábor, jejich tatínek si konečně koupí vysněnou motorku, nedávno jsme museli vyměnit kotel – a tak nezbude, než abych se (zase) uskromnila. Tak to ne! Dělejte si radost, kdykoli to jen trochu jde. Když si koupíte pěkné letní šaty, však to děti přežijí. Tatínek rovněž. A možná že ještě poznamená, že vám to sluší.

Mějte ráda svoje nedostatky

Vzpomeňte si na topmodelku Cindy Crawfordovou a její znaménko nad horním rtem. V dětství ji trápilo, spolužáci se jí kvůli němu posmívali. V pubertě se rozhodla, že si ho dá odstranit. Matka ji od toho odrazovala. Dnes je modelka ráda, že to neudělala. Znaménko se stalo součástí její tváře, určitou její značkou. Vlastně je na něj pyšná. Což pomáhá i ženám, které mají na tváři podobné znaménko. Lépe pochopí, že je nehyzdí, nýbrž vlastně zdobí.

-em-

Sdílejte článek
Štítky sebevědomí rada Cindy Crawfordová

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 4. 2024

Berani, některé vaše pracovní povinnosti jsou pro jednoho člověka příliš velké a mohly by vás dnes zatížit. Zdá se, že hromada práce se neustále zvětšuje, ať děláte, co děláte. Pokud můžete, delegujte své úkoly. Nejméně naléhavé úkoly odložte stranou a na zbytku postupně zapracujte. Váš zaměstnavatel od vás může, ale nemusí očekávat příliš mnoho, ale vy máte právo udržet si zdravý rozum bez ohledu na cokoli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.