Seznamte se: Bílkoviny v hlavní roli, jaké vybírat a komu by neměly chybět?

Se slovem bílkoviny se v poslední době roztrhl pytel. Kdo nedrží vysokoproteinovou a nízkosacharidovou dietu, jako by nebyl. Hlavně vynechejme ty přílohy a skoro žádné ovoce, to by pak byl průšvih. Také vám to něco připomíná, nebo už snad takovou podobnou dietu držíte? Pojďme se podívat, jak to tedy všechno doopravdy je.

Živočišné versus rostlinné

Bílkoviny dělíme samozřejmě na živočišné a rostlinné. Bílkoviny pocházející ze živočišné říše mají kompletní spektrum aminokyselin, které tělo potřebuje pro správnou funkci nervového, imunitního a pohybového systému. Rostlinné bílkoviny až na pár výjimek nemají kompletní aminokyselinové spektrum, a proto volíme jejich vhodné kombinace. Kompletní spektrum aminokyselin v rostlinné říši má quinoa, konopná semínka a chlorella se spirulinou. Vhodná kombinace rostlinných bílkovin je z luštěnin, obilovin dále pak ze semínek, ořechů a klíčků. Pro průměrného člověka, který nesportuje, postačí přibližně 1 g bílkovin na 1 kg tělesné váhy, pro sportovní nadšence je však příjem bílkovin o něco vyšší, záleží na druhu a počtu sportovní zátěže, přibližně však kolem 1,5–2 g na 1 kg tělesné váhy.

Rostlinné bílkoviny

Forma rostlinných bílkovin je pro tělo mnohem lépe vstřebatelnější než bílkoviny živočišné, ty velice zatěžují tělo. Některé druhy masa se tráví klidně i dva dny. Je proto velmi vhodné živočišnou stravu obohatit o tu rostlinnou, která má navíc i vitamíny a minerály, tudíž má přidanou hodnotu, které tělo s radostí ocení, a jako bonus s sebou nese zásadité prostředí. Kde není překyselený organismus, nejsou civilizační choroby. Ekologická stopa rostlinných bílkovin pro životní prostředí je minimální a z etického hlediska naprosto v pořádku oproti těm živočišným.

Živočišné bílkoviny

Tato forma bílkovin celkem dost zakyseluje tělo, proto by se to s jejich konzumací nemělo přehánět. Je pravdou, že je jednodušší dát si na talíř velký steak z libové svíčkové a víte, že máte dostatek bílkovin po cvičení a tudíž vám dobře porostou svaly, ale pro tělo, věřte nebo ne, je to opravdu velká zátěž. Přemíra bílkovin, ve většině případů při jejich dlouhodobé objemné konzumaci, způsobuje zcela jistě rakovinu nebo přinejmenším velké problémy se zdravím. Nehledě na to, že velké množství bílkovin cca kolem 2,5–3 g na kg tělesné hmotnosti není tělo schopno vstřebat, tudíž jsou velmi zatížená játra a ledviny, přebytek bývá vyloučen močí. Bohatě postačí maso konzumovat obden, max. jednou denně. Další nevýhodou je velká ekologická zátěž, kterou masný průmysl vytváří.

Neznamená to však, že se musíte stát vegany. V dnešní době maso obsahuje spousty škodlivých látek, od antibiotik po toxiny ze znečištěného prostředí ve velkochovech. Nejlepší možností, pokud chcete konzumovat mas, je využívat biochovy nebo takové, o kterých víme, že nejsou velkochovem. Takováto zvířátka nepojídají vlastní výkaly, nejsou napěchována antibiotiky a hormony, aby rychleji a více rostla a většinou žijí v důstojnějším prostředí. Rostlinné zdroje bílkovin by zase neměly být geneticky modifikované a upravovány pesticidy, lepší jsou tedy ty bio z farmářských trhů nebo ze zahrádky.

Komu bílkoviny nesmí chybět?

Dostatečný příjem bílkovin by si měly pohlídat nastávající maminky, děti, dospívající a senioři. Všechny tyto demografické skupiny jsou v procesu vývoje a změn organismu. Bílkovina jako základní stavební kámen pro naše svaly, šlachy a pohybový aparát hraje významnou roli ve správné funkci lidského organismu. Nemusíte se však bát, je to snadné. Stačí zařadit více ořechů, semínek do svačin, luštěnin, obilovin do hlavních jídel a dopřát si sem tam nějaké tofu, tempeh či rybu, libové maso a mléčné výrobky.

Ing. Veronika Jandová, trenérka a poradce pro zdravý životní styl

Sdílejte článek
Štítky hlavní role maso hubnutí dieta bílkoviny sport bílkovina diety proteiny Veronika Jandová

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.