Stres: Co vše má na svědomí a jak se účinně bránit?

Znáte to také? Kvalitně se stravujete, několikrát týdně sportujete, ale ručička váhy se ne a ne pohnout k vysněné hmotnosti, ba naopak, přijde vám, že se obalujete tukem, jako ty cibule, které mají několik vrstev slupek a vaše tělo se nevědomky, ale chytře schovává před problémy.

Význam stresu pro náš organismus

Stres znamená velký nátlak, zátěž a velice negativně dopadá na lidské zdraví. Statistiky hovoří jasně: Více jak 95 % nemocí je psychosomatických. Naše tělo pod vlivem stresu zažívá obrovský výdej energie, i když to navenek ihned nepocítíme. Mozek našemu tělu vyšle signál, že se nacházíme ve stresové situaci, informace jsou dále předány hypofýze, která vyšle hormony do nadledvin, v této fázi je vylučován adrenalin s noradrenalinem. Zrychluje se srdeční tep, zvyšuje se krevní tlak, zastavuje se trávení a snižuje se reakce na inzulin. V tuto chvíli je naše tělo připraveno na obranu nebo útok. A zde je ten problém. V dnešní době nejsme vystaveni životu nebezpečnému konfliktu například s dravou zvěří, jako lovci z doby kamenné, ale sedíme v kanceláři a šéf na nás vyvíjí nátlak v podobě deadlinu. Tělo tedy nevyužívá energii, kterou vyprodukovalo, ale naopak ukládá se v našem organismu a zůstává v pohotovosti a napětí ještě pěknou řádku hodin. To se v konečném důsledku projeví na naší fyzické kondici. Rychleji stárneme, tloustneme, psychicky se hroutíme a náš imunitní systém dostává pořádně zabrat. Dlouhodobý stres může vést až k pěkné řádce civilizačních onemocnění.

Jak vyzrát nad stresem?

Důležité je zamyslet se, zda se dá něco změnit, zda se opravdu musíme potýkat s dlouhodobým stresem a jestli nám to stojí za budoucí problémy minimálně v podobě obezity nebo závislosti na antidepresivech. Naučte se základy antistresového chování:

Řešme problémy včas a neotáčejme se k nim zády. Čeho se vlastně bojíme? Postavme se tváří v tvář strachu. Neházejme vinu na druhé, převezměme odpovědnost sami za sebe a naše činy. Naučme se přijmout vše, co nám život přináší s klidem a bez negativních emocí, vždy existuje řešení. Pomáhejme druhým. Najděme si čas na sebe, klid, odpočinek, kdy nás nikdo nebude vyrušovat – relaxujme. Naučme se ustupovat, i když jsme v právu. Nebojme se neúspěchu a nemalujme čerta na zeď. Mysleme pozitivně, pozitivní myšlenka přeci přináší pozitivní činy a přitahuje pozitivní situace. Važme si sami sebe. Najděme ventil, vybijme se, hýbejme se, dělejme to, co nás baví. Dopřejme si oddych. Neobviňujme se za činy, které jsme udělali. Vypovídejme se.

Tip jak řešit náhlý stres

Boj se stresem je mnohem jednodušší než se může zdát. Jako velmi dobrý pomocník pomůže zastavit se na pár minut nebo jen zavřít oči a dýchat do břicha, snažit se myslet na něco krásného, něco co v nás vyvolává pocit štěstí, radosti a spokojenosti. Sami pak uvidíte, že příčina našeho stresu je mnohem méně stresující, než se na první pohled zdálo. Důležité je podívat se na celou situaci s nadhledem a kapkou klidu. Vyzkoušejte a uvidíte sami. Žádná kaše není tak horká, jak se uvaří. :-)

Ing. Veronika Jandová, trenérka, cvičitelka a poradkyně pro zdravý životní styl

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.